Polacy lepiej niż obywatele pozostałych państw członkowskich oceniają działania podejmowane przez Unię Europejską na rzecz odbudowy gospodarczej po pandemii, wynika z najnowszego Parlemetru. Większość badanych w UE chciałaby zwiększenia roli Parlamentu Europejskiego.
Parlametr, czyli badanie opinii publicznej z serii Eurobarometr, przeprowadzane jest regularnie we wszystkich państwach członkowskich. Monitorowane są w nim opinie obywateli UE na najważniejsze bieżące kwestie oraz stosunek do Wspólnoty i jej działań, a w szczególności opinia na temat PE.
Najnowszy sondaż przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku. Wzięło w nim udział ponad 27 tys. obywateli UE, w tym ponad 1 tys. obywateli Polski.
Poglądy na temat Funduszu Odbudowy i sytuacji gospodarczej
Polacy są większymi optymistami jeśli chodzi o postrzeganie działań unijnych mających na celu walkę z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. 48 proc. naszych rodaków uważa, że przebiegają one w dobrym kierunku, podczas gdy taki pogląd wyraża średnio 39 proc. pozostałych obywateli państw członkowskich.
Spora część obywateli UE jest jednak krytyczna w ocenie sytuacji w związku z odbudową gospodarczą po pandemii na poziomie europejskim, ponieważ 45 proc. uważa, że „wszystko idzie w złym kierunku”. Opinię taką wyraża z kolei 30 proc. Polaków.
Warto zauważyć, że postawa Europejczyków względem działań podejmowanych przez kraje Unii w walce z koronakryzysem nie poprawiła się od pierwszej fali pandemii. W kwietniu zeszłego roku obywatele UE wyrażali niezadowolenie z tego jak Wspólnota radzi sobie z tym wyzwaniem i aż 69 proc. respondentów skłonna była zaakceptować większe kompetencje UE w zwalczaniu kryzysu.
Mieszkańcy państw Wspólnoty dość negatywnie postrzegają szanse na poprawę sytuacji gospodarczej w swoich krajach. Nieco ponad połowa wszystkich uważa, że sytuacja ta pogorszy się w ciągu najbliższego roku.
Niemniej jednak większość respondentów (72 proc.) uważa, że Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) pozwoli gospodarkom krajowym na szybsze „ozdrowienie” z ekonomicznych skutków pandemii. Polacy przejawiają jeszcze bardziej optymistyczne podejście, ponieważ o istotnej roli funduszu przekonanych jest aż 86 proc. badanych.
Jednak spora część Polaków – 30 proc. – uważa, że ich warunki życiowe pogorszą się w ciągu najbliższego roku, podczas gdy odsetek ten wynosi 24 proc. w pozostałych państwach unijnych. W poprawę sytuacji wierzy zaledwie 16 proc. obywateli Polski, ale najwięcej (48 proc.) uważa, że ich sytuacja nie ulegnie zmianie.
Opinie dotyczące Parlamentu Europejskiego i demokracji
Pozytywne nastawienie do Parlamentu Europejskiego wyraża 48 proc. Polaków, co jest wynikiem lepszym niż w pozostałych państwach unijnych (37 proc.) Znaczna grupa ankietowanych wyraża neutralne stanowisko – 44 proc. naszych rodaków i 45 proc. pozostałych Europejczyków.
Jednak aż 63 proc. obywateli Wspólnoty chciałaby zwiększenia roli, jaką odgrywa PE. Rozwiązanie takie popiera też większość (57 proc.) Polaków.
Nieco większe rozbieżności widać w postrzeganiu roli obywatela w Unii. 56 proc. Polaków uważa, że ich głos liczy się w UE i jest to wynik wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 45 proc. Przeciwnego zdania jest 35 proc. Polaków i 50 proc. pozostałych mieszkańców UE.
Z kolei zadowolenie z funkcjonowania demokracji w poszczególnych państwach członkowskich jest wyższe (57 proc.) niż w Polsce (47 proc.). Połowa z naszych rodaków deklaruje niezadowolenie, podczas gdy średnia unijna wynosi 41 proc. nieusatysfakcjonowanych stanem demokracji.
Priorytety i wartości
Zarówno dla Polaków, jak i pozostałych Europejczyków, priorytetem w działalności PE powinno być przede wszystkim zwalczanie biedy i nierówności społecznych. Oprócz tego za istotne postrzegane jest zwalczanie terroryzmu i przestępczości zorganizowanej, choć tutaj opinia panująca nad Wisłą jest niższa niż średnia unijna o 11 punktów procentowych.
Na kolejnych miejscach obywatele UE umieszczają konieczność poprawy dostępności do edukacji i ochronę środowiska i bioróżnorodności. Polacy także uznają te kwestie za jedne z najbardziej istotnych, ale ważniejsze dla nich jest bezpieczeństwo żywnościowe i dobre warunki życia rolników.
Najmniej popularne odpowiedzi dotyczące pożądanych priorytetów działalności PE wśród Europejczyków to wzmacnianie cyfrowych umiejętności, przyspieszanie cyfrowej transformacji oraz poprawa unijnych zdolności obronnych.
Respondenci uważają, że w zakresie ochrony wartości, to obrona praw człowieka na świecie, równość płci, solidarność między państwami członkowskimi oraz wolność słowa powinny być priorytetowo traktowane przez Parlament Europejski.
Stosunek do członkostwa w UE
Większość Polaków (70 proc.) pozytywnie postrzega członkostwo w Unii Europejskiej. Jest to lepszy wynik niż średnia pozostałych państw członkowskich (63 proc.). Polacy uważają też, że Polska skorzystała na członkostwie we Wspólnocie – taką opinie wyraża 88 proc. ankietowanych, co jest podobnym wynikiem w stosunku do lat poprzednich. Średnia unijna w odpowiedzi na identyczne pytanie jest niższa i wynosi 72 proc.
Wśród największych korzyści wynikających ze wstąpienia do UE Polacy wymieniają wzrost gospodarczy, poprawę jakości życia i nowe możliwości podjęcia pracy. W większym stopniu niż respondenci z pozostałych państw członkowskich zwracają uwagę na znaczenie Wspólnoty w utrzymywaniu demokracji w kraju – 21 proc. Polaków w stosunku do 14 proc. pozostałych obywatelu Unii.
Z kolei w skali całej UE, oprócz wzrostu gospodarczego, ankietowani dostrzegają korzyści w poprawie współpracy międzypaństwowej, utrzymywaniu pokoju i wzmacnianiu obronności oraz podobnie jak w Polsce – w nowych możliwościach podjęcia pracy i poprawie standardu życia.