UE: Polska blokuje projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych ws. migracji

Według PAP stanowisko polskich władz poparły państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej, a także kraje bałtyckie. / Foto via unsplash [Markus Spiske]

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Polska zablokowała na poziomie ambasadorów projekt unijnego oświadczenia na temat migracji. Dziś (31 sierpnia) mieli przyjąć je ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE.

 

 

Powodem blokady jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Warszawa sprzeciwia się nie uwzględnieniu poprawek dotyczących „zagrożeń hybrydowych i konieczności wzmocnienia odporności UE w tym aspekcie” w związku z działaniami Łukaszenki”, informuje PAP. To sprawująca obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE Słowenia miała się nie zgodzić na wpisanie do oświadczenia wspominanego fragmentu.

Według PAP stanowisko polskich władz poparły państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej, a także kraje bałtyckie.

Z kolei jak informuje agencja Reuters w projekcie oświadczenia zapisano m.in., że UE i państwa członkowskie opowiadają się za „zapobieżeniem ponownemu nawrotowi niekontrolowanych ruchów nielegalnej migracji na dużą skalę” za pomocą „skoordynowanych i uporządkowanych” działań.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska i Łotwa muszą pomóc migrantom na granicy z Białorusią

Polska i Łotwa mają zapewnić migrantom wodę, żywność, ubrania, opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie. 

Polska blokuje oświadczenie. Komisja mówi o instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych

Dziś w Brukseli ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych UE dotyczące kryzysu afgańskiego. Tematem rozmów ma być także kryzys związany z migracją z terenu Białorusi do UE. Ministrowie mają przyjąć wspólne oświadczenie.

W poniedziałek (30 sierpnia) rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz na konferencji w Brukseli poinformował, że sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej jest formą agresji na Polskę.

„To próba (…) instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych”, zaznaczył. Jahnz dodał, że KE w tej sprawie jest w kontakcie z polskimi władzami.

Litwa chce kolejnych sankcji na Białoruś w związku z wymuszaniem migracji

„Musimy wysłać sygnał, nie tylko dla Białorusi, ale także dla każdego dyktatora, który zamierza wykorzystywać podobne narzędzia przeciwko UE”, stwierdził szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

Aktywiści próbowali przeciąć drut

Przypomnijmy, że od trzech tygodni w Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, koczuje grupa migrantów. Przejście do Polski uniemożliwiają im Straż Graniczna, policja i wojsko.

Według Straży Granicznej, w obozowisku są 24 osoby, “lub nieco więcej”, które pochodzą z Iraku, natomiast pracownicy i wolontariusze fundacji Ocalenie (od wielu dni są na miejscu komunikując się z migrantami z pomocą megafonów i za pośrednictwem tłumacza), przekazują, że są to od początku te same 32. osoby i są to Afgańczycy.

W niedzielę (29 sierpnia) funkcjonariusze policji i straży granicznej zatrzymali 13 osób, w tym jednego obywatela Holandii, którzy próbowali zniszczyć położone niedawno graniczne zasieki z drutu żyletkowego.

Napięcie na polsko-białoruskiej granicy. Aktywiści próbowali przeciąć drut

Napięcie wokół przedłużającej się obecności grupy imigrantów na polsko-białoruskiej granicy wciąż narasta.