Polacy z Europejską Nagrodą Obywatelską

Europejska Nagroda Obywatelska PE, źródło PE

Europejska Nagroda Obywatelska PE, źródło PE

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Alicja Szatkowska z Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Forum Żydów Polskich, to polscy laureaci tegorocznej Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego. Decyzja o tym, kto otrzyma nagrodę, została ogłoszona jeszcze przed wakacjami, a wczoraj (9 października) odbyła się ceremonia ich wręczenia.

 

Nagrodę, ustanowioną przez PE w 2008 roku dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich, odebrali we wtorek w Brukseli szef WOŚP Jerzy Owsiak oraz Alicja Szatkowska z milickiego stowarzyszenia. Polacy znaleźli się wśród 50 wyróżnionych organizacji z całej Europy.

Parlament Europejski: UE powinna wspierać organizacje społeczeństwa obywatelskiego propagujące wartości europejskie

Parlament Europejski wezwał dzisiaj (19 kwietnia) do utworzenia nowego europejskiego funduszu na rzecz wartości europejskich, który wspierałby organizacje społeczeństwa obywatelskiego – informacja prasowa Parlamentu Europejskiego.
 

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego mają coraz większe trudności ze znalezieniem środków finansowych niezbędnych do działania w sposób …

Owsiak: Funkcjonujemy dzięki temu, że ludzie chcą pomagać

“Nagroda Parlamentu Europejskiego potwierdza, że działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma ogromny sens, że jej wkład w budowanie europejskiej świadomości obywatelskiej został zauważany przez gremia, które tworzą wspólną Europę” – powiedział szef WOŚP odbierając nagrodę.

W jego ocenie przyznanie Europejskiej Nagrody Obywatelskiej stanowi potwierdzenie tego, że działanie Orkiestry “nie jest chwilową fascynacją, ale dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem, które funkcjonuje dzięki temu, że ludzie dobrej woli chcą pomagać”. “To daje nam siłę do dalszego grania z furą przyjaciół do końca świata i jeden dzień dłużej” – powiedział Owsiak.

Szatkowska: Nagroda PE dla kogoś z tak małego miasteczka

“Nie przypuszczałam nigdy, że Parlament Europejski zwróci uwagę na kogoś, kto działa w tak małym miasteczku” – przyznała prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, dodając, że ta nagroda jest ukoronowaniem jej 25-letniej działalności.

“To mnie też motywuje, ale nie tylko mnie” – powiedziała, podkreślając, że otrzymana nagroda jest dla wszystkich, z którymi współpracuje. “To jest nagroda dla młodzieży, która przełamuje wszystkie swoje problemy, która walczy o to, żeby być wszędzie, jak każdy pełnosprawny obywatel. To jest nagroda dla moich terapeutów, dla każdego z pracowników, którzy realizują te marzenia” – wyliczała Szatkowska.

“Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, która od ćwierć wieku zajmuje się szeroko rozumianym wsparciem osób z niepełnosprawnością z powiatu milickiego i powiatów ościennych. Naszą misją jest wsparcie od urodzenia po godną starość tak, aby osoby osiągnęły pomoc umożliwiającą największą samodzielność i niezależność” – czytamy na stronie internetowej organizacji, którą kieruje Szatkowska. Stowarzyszenie prowadzi m.in. ośrodek rehabilitacyjny, przedszkole integracyjne, a także klasy na poziomie szkoły podstawowej.

Europejska Nagroda Obywatelska

Parlament Europejski przyznaje Europejską Nagrodę Obywatelską od 2008 roku za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz lepszego zrozumienia i integracji między obywatelami państw członkowskich UE, na rzecz ułatwienia współpracy ponadnarodowej w UE, a także za codzienną działalność odzwierciedlającą wartości zawarte w Karcie Praw Podstawowych UE.

Europejskie wartości same się nie obronią, czyli dlaczego Unia powinna stworzyć Fundusz Wartości Europejskich

Zdarza się, że firmy wynajmują hakerów, aby ci wykryli poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa organizacji. Według tej logiki Unia Europejska powinna podziękować polskiemu rządowi za wskazanie jej słabego punktu.Tym punktem nie jest jedynie pytanie o większy czy mniejszy stopień integracji. Kwestią, …

Każdy europoseł ma prawo co roku nominować do tej nagrody jednego kandydata, a kapituła w składzie: przewodniczący i czterech wiceprzewodniczących PE, dwóch byłych przewodniczących PE oraz dwie powszechnie znane postaci, wybiera spośród nich 50 laureatów z całej Unii.

W poprzednich latach tę nagrodę otrzymali między innymi: Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Polska Akcja Humanitarna, Organizacja Narodów i Ludów Niereprezentowanych, Inicjatywa Wolna Białoruś, Fundacja Świętego Mikołaja, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Stowarzyszenie Wiosna, prof. Anna Wolff-Powęska i Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji.

Szef niemieckiej dyplomacji: Wartości Europy nie są do negocjacji

– Te wartości to m.in. wolność, praworządność i poszanowanie praw człowieka – mówi przed dzisiejszą wizytą w Polsce Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.
 

51-letni Heiko Maas szefem dyplomacji jest od marca (wcześniej był ministrem sprawiedliwości), a do Polski przyjeżdża już po raz …