Polacy szefami czterech z 44 delegacji PE

Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli, źródło: Wikipedia, fot. Steven Lek

Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli, źródło: Wikipedia, fot. Steven Lek

Czworo polskich europosłów zostało wczoraj przewodniczącymi delegacji Parlamentu Europejskiego: Magdalena Adamowicz (KE/EPL) stanęła na czele delegacji ds. relacji z Republiką Południowej Afryki; Robert Biedroń (Wiosna/S&D) ds. relacji z Białorusią: Witold Waszczykowski (PiS/EKR)  z Ukrainą, a Ryszard Czarnecki (PiS/EKR) – z Rosją.

 

Wczoraj (26 września) odbyły się posiedzenia inauguracyjne delegacji PE, których zadaniem jest utrzymywanie i pogłębianie stosunków z parlamentami państw nienależących do UE, regionami świata lub organizacjami.

Nieoficjalnie mowa jest również o piątym Polaku na czele kolejnej delegacji PE. Delegacją unijnego zgromadzenia ds. relacji z USA miałby bowiem pokierować inny były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski (KE/EPL). Decyzja w tej sprawie ma zapaść dziewiątego października.

Adamowicz szefową delegacji ds. relacji z Republiką Południowej Afryki

“Zostałam dziś wybrana przewodniczącą delegacji PE ds. relacji z RPA. Jest to dla mnie delegacja wyjątkowa także ze względów osobistych. Rozumiem i podzielam walkę RPA o wolność, praworządność i godność ludzką!” – poinformowała Magdalena Adamowicz na twitterze.

Wybory do PE w Polsce – oficjalne wyniki

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego zostawiając daleko w tyle Koalicję Europejską zajmującą drugie miejsce, a do unijnego zgromadzenia wchodzi jeszcze tylko Wiosna. Frekwencja w tych wyborach była w Polsce rekordowa i wyniosła 45,68 proc.

„Z powodów osobistych delegacja do spraw stosunków z Republiką Południowej Afryki jest dla mnie bardzo wyjątkowa. Wywodząc się z aktywizmu społecznego i politycznego w moim kraju, rozumiem i podzielam walkę RPA o wolność, praworządność i godność ludzką” – podkreśliła w oświadczeniu zwracając uwagę, że RPA jest jednym z kluczowych partnerów UE. „Zarówno w RPA, jak i w Unia Europejska jesteśmy zaangażowani w utrzymanie globalnego porządku oraz wielostronne instytucje i procesy. Razem opowiadamy się za pokojem, wolnością i godnością wszystkich ludzi” – wyjaśniła. Zapewniła także, że jako przewodnicząca delegacji zamierza aktywnie budować relacje z południowoafrykańskim ustawodawcą.

Biedroń szefem delegacji ds. relacji z Białorusią

“Obecnie Parlament Europejski nie utrzymuje z Białorusią parlamentarnej współpracy dwustronnej. Jednak w listopadzie odbędą się tam wybory parlamentarne, a za rok – prezydenckie. Mam nadzieję, że stworzy to nowe możliwości do poprawy wzajemnych relacji, choć oczywiście przestrzeganie praw człowieka na Białorusi pozostanie dla nas kluczową kwestią” – napisał Robert Biedroń na twitterze tuż po wyborze.

"Jaskółki" Wiosny i byli premierzy SLD na listach do PE

Należący do Koalicji Europejskiej SLD przedstawił  kandydatów do Parlamentu Europejskiego w sobotę, wczoraj lider Wiosny Robert Biedroń przedstawił kolejne swoje „jaskółki”, a szef Kukiz`15 listy tego ruchu ujawnił w zeszły czwartek. PiS i PO zrobiły to już wcześniej.
 

Termin zgłaszania list kandydatów …

Nominując lidera Wiosny na szefa delegacji PE ds. z Białorusią, europoseł Leszek Miller (SLD/S&D) wyraził przekonanie, że Biedroń ma do tego znakomite kwalifikacje. “Ponadto, jego polityczne doświadczenie będzie niezwykle przydatne w kształtowaniu przyszłych relacji Parlamentu Europejskiego zarówno ze społeczeństwem jak i władzami Białorusi” – ocenił Miller, cytowany w komunikacie Wiosny.

Waszczykowski szefem delegacji ds. współpracy z Ukrainą

„Dziękuję za wybór na szefa delegacji PE ds. relacji z Ukrainą. To już druga moja funkcja w PE (wcześniej europoseł PiS został wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych PE). To uznanie dla moich działań dyplomatycznych jako Ministra Spraw Zagranicznych. Cieszę się, że w Europie doceniono mnie. Wszystko dla Ojczyzny” – napisał Witold Waszczykowski na Twitterze.

Polski rząd po rekonstrukcji: nowe nazwiska i resorty

Polski rząd po rekonstrukcji: premier Mateusz Morawiecki zrezygnował z pięciu ministrów – w tym z szefa MON Antoniego Macierewicza, MSZ Witolda Waszczykowskiego i środowiska Jana Szyszko – a powołał ośmiu. Utworzył też nowe ministerstwa.

Czarnecki szefem delegacji ds. relacji z Rosją

„Przed chwilą zostałem wybrany w PE w Brukseli na szefa delegacji UE – Rosja. Duży prestiż, ale też duże wyzwanie” – napisał na twitterze Ryszard Czarnecki. “Bardzo się cieszę, że Polacy objęli dwa kluczowe stanowiska, gdy chodzi o unijną politykę wschodnią, kreowaną przez Parlament Europejski” – przyznał.

W ocenie europosła PiS jest ważne, żeby polski głos był w UE “mocno słyszany”. “Polska poprzez Unię i europarlament może więcej uzyskać, kształtować politykę Brukseli w kwestii polityki wschodniej” – dodał w swoim twicie. Podkreślił także, że choć Polacy kierowali już pracami delegacji zarówno ds. Rosji, jak i ds. Ukrainy, to nigdy wcześniej się nie zdarzyło, żeby byli szefami obu jednocześnie.

TSUE uznał skargę Ryszarda Czarneckiego za bezzasadną

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wczoraj skargę Ryszarda Czarneckiego na odwołanie go ze stanowiska wiceszefa Parlamentu Europejskiego za porównanie europosłanki Róży Thun do szmalcowników.
 

W lutym zeszłego roku za przyrównanie działania polityk PO Róży Thun do działań szmalcowników z czasów II wojny …

44 delegacje międzyparlamentarne

W tej kadencji PE, podobnie jak w poprzedniej, pracować będą 44 delegacje międzyparlamentarne. Odpowiadają one za promowanie podstawowych wartości UE: demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności.

Na regularnych posiedzeniach w Brukseli i Strasburgu członkowie tych delegacji omawiają sytuację w krajach partnerskich i powiązania między UE a jej partnerami. Zapraszani przez delegacje eksperci spoza PE wygłaszają dla europosłów wykłady i uczestniczą w wymianie poglądów.

Delegacje zapraszają ponadto gości, którzy nie mają innych możliwości wypowiedzi: członków opozycji politycznej w państwach trzecich, z których parlamentami współpracują lub przedstawicieli tamtejszego społeczeństwa obywatelskiego.