PE za kolejnym obniżeniem stawek roamingowych

źródło: Pixabay, fot. JESHOOTScom

źródło: Pixabay, fot. JESHOOTScom

Parlament Europejski przegłosował pakiet telekomunikacyjny ograniczający ceny połączeń w UE. Dodatkowo znalazły się tam zapisy wspomagające rozwój superszybkiej sieci 5G oraz systemu połączeń alarmowych do roku 2020.

 

Dzięki nowym przepisom po raz kolejny spadną ceny połączeń w roamingu w państwach członkowskich UE oraz tych należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki inicjatywie „Roam Like at Home” dodatkowe opłaty za połączenia wykonywane zagranicą zostały w 2017 r. zniesione. Teraz PE wziął na celownik opłaty za połączenia wykonywane w kraju, ale do zagranicznego abonenta.

PE chce, aby w tym przypadku maksymalna cena 1 minuty rozmowy komórkowej wynosiła 19 eurocentów (ok. 1 zł), zaś wysłanie SMS-a kosztowało maksymalnie 6 eurocentów (ok. 32 groszy). „Koniec z wysokimi opłatami za połączenia międzynarodowe w całej UE” – obwieściła na Twitterze tuż po głosowaniu pracująca nad tymi przepisami europosłanka Róża Thun (EPL, PO).

Za nowym pakietem telekomunikacyjnym zagłosowało 584 europosłów, przeciw było 42, zaś 50 wstrzymało się od głosu.

Lepsza ochrona smartfonów i szybsze 5G

W nowym pakiecie znalazły się także zapisy zobowiązujące dostawców usług do lepszej ochrony użytkowników smartfonów, a przede wszystkim do skuteczniejszego szyfrowania komunikatorów takich jak WhatsApp czy Skype. Wprowadzono ponadto prawo do zachowania numeru telefonu przez okres do 1 miesiąca po rozwiązaniu umowy oraz prawo do zwrotu niewykorzystanego przedpłaconego kredytu po rozwiązaniu umowy, a także prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia lub nadużycia przy zmianie numeru.

Państwa członkowskie muszą także przyspieszyć prace nad rozwojem sieci 5G i ułatwić operatorom działania w tym kierunku. Chodzi przede wszystkim o udostępnienie spektrum radiowego odpowiedniego dla 5G od 2020 r., aby osiągnąć cel „Mapy drogowej UE dla 5G„, jakim jest posiadanie sieci 5G w co najmniej jednym dużym mieście w każdym państwie UE do 2020 r.

PE zobowiązał także państwa członkowskie do zwiększenia inwestycji w rozwój specjalnych sieci alarmowych, które w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych ostrzegą za pomocą SMS lub aplikacji mobilnych mieszkańców danego terytorium. Państwa członkowskie będą miały na wprowadzenie systemu 42 miesiące od wejścia dyrektywy w życie.

Co dalej?

Pakiet telekomunikacyjny musi jeszcze zatwierdzić Rada Europejska. Jeśli to zrobi, dyrektywa wejdzie w życie 15 maja 2019 r. Stawki roamingowe spadną od razu, zaś państwa członkowskie będą miały 2 lata na wdrożenie reszty zapisów, z wyjątkiem tych o sieci alarmowej, na które będzie więcej czasu.

Europosłowie chcą audytu Facebooka przez organy UE

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do przeprowadzenia głębokiej kontroli dotyczącej tego, jak amerykański serwis społecznościowy chroni dane użytkowników z UE. To pokłosie skandalu, jaki wybuchł wiosną tego roku wokół firmy Cambridge Analytica, która wykorzystując luki w regulaminie Facebooku, pozyskała dokładne …