PE wzywa do rezygnacji maltańskiego premiera

Premier Malty Joseph Muscat / Zdjęcie via twitter @MaltaGov

Parlament Europejski większością głosów przyjął rezolucję wzywającą premiera Malty do ustąpienia ze stanowiska. „Pozostanie Josepha Muscata na stanowisku podważa wiarygodność śledztwa ws. zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii”, uznali europarlamentarzyści.

 

 

Tekst rezolucji poparło 581 głosujących z 690, w tym zdecydowana większość reprezentantów europejskich socjaldemokratów (S&D), frakcji do której należy partia premiera Josepha Muscata. Parlament Europejski podkreślił, że „istnieje znaczne ryzyko uchybień w przeprowadzeniu wiarygodnego śledztwa ws. zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii, dopóki szef rządu pozostanie na stanowisku.

Malta: Premier zapowiada rezygnację

Maltański premier zapowiedział złożenie rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Zrobi to jednak dopiero na początku przyszłego roku, gdy jego Partia Pracy wyłoni nowego lidera i tym samym jego następcę.

 

Od kilku tygodni rośnie presja na premiera Josepha Muscata w związku z kolejnymi …

Symboliczny gest

Maltański premier zapowiedział złożenie rezygnacji z zajmowanego stanowiska, jednak nie wcześniej niż na początku przyszłego roku, gdy jego Partia Pracy wyłoni nowego lidera, a więc i nowego szefa rządu. Deklaracja ta, jak widać, nie satysfakcjonuje europarlamentarzystów, którzy dołączyli do grona osób i organizacji domagających się natychmiastowej dymisji Muscata.

Szef rządu zapowiedział, że 12 stycznia przyszłego roku oficjalnie zrzeknie się funkcji przewodniczącego Partii Pracy, aby mogła się rozpocząć procedura wyłonienia jego następcy. Może ona zająć około miesiąca. Gdy się zakończy, nowy przewodniczący maltańskich labourzystów zajmie także fotel premiera, który Muscat dopiero wtedy opuści.

Reporterzy Bez Granic: Europa przestaje być azylem dla dziennikarzy

Kraje europejskie wciąż są uważane za najlepsze do pracy dla dziennikarzy, ale wydarzenia z ubiegłego roku (np. głośnie zabójstwa reporterów na Malcie i Słowacji oraz w Bułgarii) sprawiły, że spora część krajów europejskich (np. Polska) zaliczyła spadek w rankingu wolności …

Zwrot akcji

Skąd wzięła się presja wymierzona w maltańskiego premiera? Wszystko przez zarzuty bierności ws. wyjaśnienia sprawy zabójstwa Caruany Galizii, a także podejrzenia o związki ze zleceniodawcami tego morderstwa. Na Malcie wciąż trwają protesty społeczne, których celem jest dymisja premiera. Demonstracje gromadzą na ulicach stolicy po kilka tysięcy ludzi.

Pod koniec listopada PE wysłał na Maltę delegację europarlamentarzystów. Powodem było aresztowanie domniemanych zleceniodawców zabójstwa, w tym szefa gabinetu maltańskiego premiera. Do końca ubiegłego miesiąca brakowało sukcesów w śledztwie ws. dziennikarki zamordowanej w 2017 r. dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, a premiera Malty krytykowano za to, że podległe mu służby bardzo opieszale prowadziły śledztwo.

PE wysyła specjalną misję na Maltę

Pilna misja złożona z europosłów uda się na Maltę z powodu ostatnich wydarzeń wokół śledztwa prowadzonego po zamordowaniu w 2017 r. dziennikarki śledczej. W ostatnich dniach aresztowano domniemanych zleceniodawców zabójstwa, w tym szefa gabinetu maltańskiego premiera.

 

Zabójstwo w październiku 2017 r. …

Miesiące opóźnienia

Do morderstwa dziennikarki doszło w październiku 2017 r. tuż po tym, gdy zamieściła ona na swoim blogu artykuł o możliwych powiązaniach bliskich współpracowników premiera z zorganizowanymi grupami przestępczymi oraz o korupcji w otoczeniu szefa maltańskiego rządu. Bohaterem tekstu był m.in. ówczesny szef gabinetu premiera Keith Schembri, który niedawno podał się do dymisji.

Dziennikarze piszący o sprawie wskazują, że były bliski współpracownik premiera mógł być powiązany z zabiciem dziennikarki. Ponadto wiele wskazuje na jego bliskie relacje z Yorgenem Fenchem, biznesmenem, którego maltańska policja zatrzymała miesiąc temu oddalającego się z Malty na pokładzie jachtu.

Malta: Znany biznesmen zatrzymany ws. zabójstwa dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała jacht oddalający się od brzegów wyspy. Na pokładzie był znany biznesmen, podejrzany o związek z dokonanym ponad 2 lata temu głośnym zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

 

Brawurowa akcja maltańskich policjantów została przeprowadzona wczoraj o świecie na morzu …

Krytyka Komisji

W rezolucji Parlamentu czytamy, że „ostatnie wydarzenia na Malcie doprowadziły do poważnych i trwałych zagrożeń dla praworządności i demokracji”. Jednocześnie europarlamentarzyści wyrazili swoje niezadowolenie biernością KE w ostatnich latach wobec Malty i braku reakcji na pogorszenie się stanu praworządności w tym kraju. Niemniej jednak parlament z zadowoleniem przyjął ostatnie zapowiedzi komisarz Very Jourowej ws. możliwości uruchomienia procedury z art. 7. unijnego traktatu.

Maltański rząd przez wiele miesięcy nie zdecydował się na powołanie niezależnej komisji śledczej ws. wyjaśnienia śmierci dziennikarki. Zrobił to dopiero we wrześniu tego roku. Powołana komisji domagała się rodzina Caruany Galizii, nie mając zaufania do wymiaru sprawiedliwości ani policji. Dziennikarka w swoich artykułach ujawniała wiele afer związanych z wysoko postawionymi politykami czy szefami służb mundurowych. Na kilka tygodni przed śmiercią informowała służby o otrzymywanych pogróżkach.

Caruana Galizia pisała m.in. o maltańskich wątkach afery „Panama Papers” czy o członkach rodziny premiera Muscata, na których miano rejestrować spółki w Panamie do ukrywania dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł. Ostatni tekst przed śmiercią maltańska dziennikarka poświęciła związkom bliskich współpracowników premiera z grupami przestępczymi.

Malta: Rusza komisja śledcza w sprawie zabójstwa dziennikarki

Maltański rząd po miesiącach zastanawiania się utworzył w końcu niezależną komisję śledczą, która ma zbadać okoliczności śmierci dziennikarki Daphne Caruany Galizii, która w październiku 2017 r. zginęła w zamachu bombowym. Ta uznana dziennikarka śledcza badała związki najważniejszych maltańskich polityków z …