PE: Wieczorem debata o praworządności w Polsce

Mafred Weber / Zdjęcie via twitter @ManfredWeber

Jeszcze dziś w Strasburgu obędzie się debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce i na Węgrzech. Jej inicjatorami są europosłowie z frakcji Odnowić Europę, którzy lobbują za powiązaniem wypłaty środków z unijnego budżetu ze stanem rządów prawa.

 

Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, ocenia, że kwestia rządów prawa w Polsce i na Węgrzech powinna zostać przedyskutowana przez szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Polityk za skandaliczną uważa sytuację, w której Rada Europejska nie rozmawia na temat procedur z art. 7. „To brak poszanowania traktatu lizbońskiego”, powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej lider frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE.

Minister sprawiedliwości: Uchwała SN nie powoduje skutków prawnych

Uchwała Sądu Najwyższego nie powoduje żadnych skutków prawnych – zapewnił wczoraj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego jest to „jedyna możliwa interpretacja”, która wynika zarówno z analizy prawa polskiego, jak i międzynarodowego.

Krytyczna sytuacja

Były spitzenkandidat skrytykował sytuację, w której kwestia praworządności w Polsce i na Węgrzech nie wyszła poza Radę Unii Europejskiej, zrzeszającą ministrów państw członkowskich. Niemiec przypomniał, że procedura z art. 7 wobec obu państw uruchomiły odpowiednio Komisja Europejska i Parlament Europejski.

Jednak poza przeprowadzeniem wysłuchań obu krajów Rada UE nie zdecydowała się na kolejny krok, czyli na stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia przez wspomniane państwa wartości unijnych. Weber podkreślił, że Rada Europejska powinna w końcu zacząć szanować fakt uruchomienia dwóch postępowań z art. 7 przeciwko dwóm państwom członkowskim.

„Rozwój wydarzeń w Polsce jest w krytycznej fazie. Nikt nie może powiedzieć, że go to nie interesuje, bo to, co się dzieje, jest naprawdę fundamentalne. Rada musi respektować art. 7 traktatu, musi zająć się tą sprawą. Na jednym z nadchodzących spotkań to musi być punkt programu”, podkreślił Manfred Weber.

PE przyjął rezolucję o praworządności w Polsce i na Węgrzech

Europosłowie po wczorajszej (15 stycznia) debacie na temat praworządności w Czechach, Polsce i na Węgrzech, dziś przyjęli rezolucję poświęconą tym dwóm ostatnim krajom. Wezwali w niej KE do „korzystania z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów”.

 

Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się …

Prawie połowa Polaków za powiązaniem praworządności z unijnymi środkami

Niemiec przyznał, że zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o rozpatrzenie obu przypadków podczas jednego z najbliższych szczytów przywódców państw UE. Weber powtórzył jednocześnie, że w ramach nowych wieloletnich ram finansowych UE powinno powiązać się wypłacanie środków we wspólnotowego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności.

Z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika że 41,3 proc. ankietowanych zgodziłaby się na powiązanie unijnych środków od stanu praworządności. Przeciwnego zdania jest 47,2 proc. badanych, a 11,5 proc. nie ma zdania. Największymi przeciwnikami tego rozwiązania są wyborcy Konfederacji (88 proc. przeciwko), podczas gdy dwie trzecie wyborców PiS-u jest podobnego zdania. Najwięcej osób za powiązaniem unijnych funduszy z praworządnością jest wśród głosujących na Lewicę (79 proc.) i Koalicję Obywatelską (70 proc.).

Na rzecz tego rozwiązania ma lobbować frakcja „Odnowić Europę” (w przeszłości ALDE; unijni liberałowie). Trzecia co do wielkości grupa Parlamentu Europejskiego twierdzi, że posiada poparcie unijnych komisarzy ds. praworządności i szefa Rady Europejskiej. To grupa, w której dominującą pozycję zajmują francuscy europosłowie powiązani z prezydentem Emmanuelem Macronem zainicjowała zaplanowaną na wtorkowy wieczór debatę w PE.

Macron w Krakowie: "Francja kocha Polskę"

Żadne państwo nie powinno udzielać nikomu lekcji. Jesteśmy jednak zaniepokojeni reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Naszym obowiązkiem jest obrona zasad, które zapisano w traktatach europejskich – mówił Emmanuel Macron podczas dzisiejszego wystąpienia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Drugi dzień wizyty prezydenta Francji rozpoczął się …

Wieczorna debata

Frakcja Odnowić Europę argumentowała potrzebę zorganizowania debaty podpisaniem przez prezydenta tzw. ustawy kagańcowej w Polsce. Niewykluczone, że debacie weźmie udział komisarz Vera Jourova, która przed dwoma tygodniami gościła w Polsce i rozmawiała z przedstawicielami polskich władz ws. reformy polskiego sądownictwa.

Po powrocie z Polski Jourova wraz z drugim z unijnych komisarzy zajmującym się praworządnością – Belgiem Didierem Reyndersem – spotkała się z europosłami z macierzystej frakcji Odnowić Europę. Podczas spotkania miano zapewnić przedstawicieli Komisji o podjęciu prac nad mechanizmem wiążącym wypłacanie unijnych finansów z praworządnością. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest także szef Rady Europejskiej, a Rumun Dacian Ciolos, szef grupy w PE, przyznał że obecnie istnieje „silna potrzeba stworzenia jasnego mechanizmu łączącego te dwie kwestie”.

Szef Rady Charles Michel włączył do agendy dwustronnych rozmów z przywódcami państw członkowskich, poprzedzających zaplanowany na 20 lutego specjalny szczyt poświęcony nowemu budżetowi UE, punkt dotyczący praworządności i unijnych finansów

Szef Rady Europejskiej zwołuje specjalny szczyt budżetowy UE

Charles Michel zaprosił przywódców państw członkowskich do Brukseli na 20 lutego. Przewodniczący Rady Europejskiej liczy, że uda się znaleźć kompromis w sprawie kształtu unijnego budżetu na lata 2021-2027. Na razie jednak rozbieżności są duże.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej napisał na Twitterze: „Zwołam …