PE uczcił pamięć prezydenta Gdańska

Sala plenarna w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, źródło: Flickr,GUE/NGL

Sala plenarna w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu, źródło: Flickr/GUE-NGL

Europosłowie podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu uczcili minutą ciszy pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Swoje kondolencje przekazał przewodniczący PE. Swój żal wyrażali także przewodniczący grup politycznych.

 

Paweł Adamowicz zmarł wczoraj (14 stycznia) w wyniku ran odniesionych po ataku nożownika na koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspomniano go razem z innymi „ofiarami nienawiści”, np. osobami, które straciły życie w grudniowym zamachu terrorystycznym w Strasburgu. Poświęcono im uroczystą minutę ciszy na sali plenarnej.

„Niestety dowiedzieliśmy się, że prezydent Gdańska nie przeżył po akcie agresji. Ci, którzy go znali, wiedzą, że był bliski obywatelom, bardzo otwarty i umiał słuchać. Musimy też pamiętać, że nigdy nasz przeciwnik nie może stać się naszym wrogiem, a przemoc werbalna nie może stać się przemocą fizyczną” – mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Prezydenta Gdańska wspomnieli także przewodniczący grup politycznych w PE. „Wieloletni prezydent Gdańska był powszechnie szanowany za swoją humanitarną postawę, był politykiem, który wykazywał się sercem i odwagą w obronie praw człowieka, w tym praw uchodźców i społeczności LGBTI. Członkowie naszej grupy mieli okazję poznać go osobiście. Gdańsk, miasto Solidarności, straciło wielkiego obywatela i demokratę. Europa, Polska i Gdańsk są dziś w żałobie, będzie go nam brakowało” – stwierdził szef frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Udo Bullmann.

Europejskie reakcje na zabójstwo prezydenta Gdańska

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem wczoraj (13 stycznia) wieczorem podczas koncertu kończącego gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkanaście godzin później, mimo wielogodzinnej operacji, zmarł w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
 

Pawła Adamowicza pożegnał na Twitterze przewodniczący Rady …

Rada Europy żegna Pawła Adamowicza

Zamordowanego prezydenta Gdańska pożegnał również sekretarz generalny Rady Europy. „Jestem głęboko zasmucony informacją, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł po przerażającym ataku nożem podczas akcji charytatywnej. W demokratycznym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc. W imieniu Rady Europy składam najgłębsze kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom” – napisał w swoim oświadczeniu Thorbjørn Jagland.

Swoje kondolencje na ręce zarówno rodziny Pawła Adamowicza, jak i mieszkańców Gdańska przekazały także władze wielu miast w Europie i na świecie, m.in. Londynu, Wilna, Barcelony, Nicei, Mediolanu, Palermo, Turku, Kalmaru, Kaliningradu czy Cleveland.

„Paweł Adamowicz był jednym z inicjatorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Stowarzyszenie to zostało założone przez zarządzających miastami i ma na celu zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata” – napisał burmistrz Mediolanu Leoluca Orlando, który zdecydował też, że flagi w jego mieście zostały na opuszczone do połowy masztów na znak żałoby. Mediolan jest miastem partnerskim Gdańska.

Miasta lekarstwem na populizm?

„Społeczeństwa miejskie są bardziej otwarte, bardziej liberalne niż społeczności małych miast i wsi. Z historii Europy wiemy, że miejskie powietrze czyniło wolnym – uciekinier spod tyranii księcia, pana feudalnego czy biskupa, zbiegając do innego miasta otrzymywał azyl. Ta średniowieczna tradycja …