Europosłowie przygotowali rezolucję ws. Polski. Chcą uruchomienia mechanizmu warunkowości

Mateusz Morawiecki, Parlament Europejski

Premier Polski Mateusz Morawiecki podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat kryzysu praworządności w Polsce i prymatu prawa unijnego / © European Union 2021 - Source : EP, EP-120473A [Frederic MARVAUX]

Przedstawiciele pięciu największych frakcji w Parlamencie Europejskim przygotowali rezolucję w sprawie „kryzysu praworządności w Polsce i prymatu prawa UE”. Uznając polski Trybunał Konstytucyjny za „bezprawny”, domagają się „pilnych działań”, w tym uruchomienia wobec Polski mechanizmu warunkowości.

 

 

Treść rezolucji opublikowała na Twitterze brukselska korespondentka Polsat News Dorota Bawołek. Eurodeputowani potępiają w nim „decyzję bezprawnego «Trybunału Konstytucyjnego» z 7 października 2021 r.”, oceniając ją jako „atak na europejską wspólnotę wartości”.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Morawiecki: „To kraje członkowskie są panami traktatów” – EURACTIV.pl

Europosłowie: Polski TK służy legalizacji działań rządu

Autorzy krytykują także samo wystąpienie przez premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem do TK o zbadanie konstytucyjności unijnych przepisów. „Ubolewają” nad „jednoosobową decyzją” Morawieckiego „kwestionowania prawa unijnego nad krajowym”, które według nich stanowi przykład „wykorzystania sądownictwa do celów politycznych”.

„Polski «Trybunał Konstytucyjny» zmienił się z organu, którego celem jest skuteczna ochrona Konstytucji w narzędzie służące legalizacji bezprawnych działań władz”, stwierdzają autorzy rezolucji.

Europosłowie wyrażają jednocześnie uznanie dla „dziesiątek tysięcy polskich obywateli, którzy wyszli na ulice w pokojowych masowych protestach, walcząc o swoje prawa i wolności” oraz dla polskich sędziów, którzy nadal „stosują pierwszeństwo prawa UE” i kierują pytania prejudycjalne do TSUE.

Komisarz UE ds. gospodarczych: Akceptacja KPO Polski na razie niemożliwa – EURACTIV.pl

Jakich środków wobec Polski domagają się europosłowie?

Zdaniem europarlamentarzystów obecny stan praworządności w Polsce powinien dyskwalifikować kraj przy ubieganiu się o finansowanie z budżetu UE. „Pieniądze unijnych podatników nie mogą trafiać do rządów, które nagminnie, z premedytacją i systematycznie naruszają wartości, wyrażone w Artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Autorzy rezolucji apelują do KE o „pilne działania” w sprawie polskiej praworządności, w tym do uruchomienia przeciwko Polsce procedury naruszeniowej, poszerzenia procedury wynikającej z Artykułu 7 TUE, zastosowania nowego mechanizmu warunkowości i wstrzymania zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy, od którego zależeć będzie wypłata środków z unijnego Funduszu Odbudowy, do momentu wypełnienia przez Polskę wyroków TSUE.

Pod dokumentem podpisało się kilkudziesięciu eurodeputowanych. Wśród polskich europosłów rezolucję poparli Marek Belka, Robert Biedroń, Leszek Miller, Łukasz Kohut, Włodzimierz Cimoszewicz (S&D) oraz Sylwia Spurek (Zieloni). Głosowanie nad rezolucją ma odbyć się jutro.