PE przygotuje rezolucję ws. decyzji TK o aborcji w Polsce

Parlament Europejski ma według informacji RMF FM zagłosować nad rezolucją ws. prawa do aborcji w Polsce w połowie listopada (Photo by Guillaume Périgois on Unsplash)

Parlament Europejski (Photo by Guillaume Périgois on Unsplash)

Jak poinformowało radio RMF FM Parlament Europejski prawdopodobnie już w przyszłym miesiącu będzie głosował nad rezolucją ws. decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przerywanie ciąży z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu za niezgodne z ustawą zasadniczą.

 

Jak informuje rozgłośnia, rezolucja ma mieć „mocny wydźwięk” i potępi ewentualne ograniczenie prawa do aborcji w Polsce.

Już jest duże poparcie dla rezolucji

O planach europosłów pierwsza poinformowała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion. Informacje uzyskała od szefowej Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) w PE, francuskiej socjaldemokratki Evelyn Regner.

„Pracuję nad tym, żebyśmy mieli rezolucję całego PE na najbliższej sesji plenarnej w listopadzie. Chcę, by rezolucja pojawiła się tak szybko, jak się da, ale wyrok zapadł dopiero wczoraj (22 października)” – powiedziała korespondentce RMF FM Regner.

Francuzka przekazała też, że ma już informację, że ewentualną rezolucję potępiającą ograniczanie w Polsce prawa do aborcji w powodu ciężkiego uszkodzenia płodu poprze europarlamentarna większość.

Oprócz eurodeputowanych z dwóch frakcji progresywnych i zielonych – Grupa Zielonych-Wolne Przymierze Europejskie oraz Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej- Nordycka Zielona Lewica – także socjaldemokraci, liberałowie z grupy Odnowić Europę oraz chadecy z Europejskiej Partii Ludowej. To dałoby bardzo dużą większość w PE.

Kolejni europosłowie zwracają bowiem uwagę, że decyzję podjął Trybunał Konstytucyjny, który według wcześniejszych ocen Komisji Europejskiej nie ma legitymizacji do podejmowania tego typu decyzji, ponieważ nie jest niezawisły.

Koniec tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce

TK orzekł wczoraj, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska już zapowiedziała, że obowiązujące dotychczas w tej dziedzinie prawo zostanie niebawem znowelizowane.

KE nie uznaje polskiego TK za niezawisły

KE prowadzi już w sprawie zmian w polskiej ustawie o TK, która pozwoliła obecnie rządzącym w Polsce prawicowym ugrupowaniom (czyli koalicji Prawo i Sprawiedliwość-Solidarna Polska-Porozumienie) na wymianę składu trybunału, postępowanie w ramach art. 7 unijnego traktatu. Bruksela uznała, że w tej kwestii polskie władze złamały zasady praworządności.

Ale oburzenie wielu europosłów budzi także to, że w Polsce złamano zawarty w latach 90. XX wieku przez różne siły polityczne tzw. kompromis aborcyjny, który i tak skutkował jedną z najbardziej restrykcyjnych w UE ustaw dot. prawa do aborcji, która teraz zostanie zapewne jeszcze bardziej zaostrzona.

„Oniemiałam. W dzisiejszej Polsce, państwie członkowskim UE, w XXI wieku, życie i zdrowie Polek podporządkowane jest czysto politycznej kalkulacji i motywacji ideologicznej. Jestem zbulwersowana zarówno barbarzyńskim charakterem nowych ograniczeń, jak i sposobem ich wprowadzenia przez Trybunał, który nie zasługuje na swoją nazwę, gdyż jest całkowicie kontrolowany przez partię Jarosława Kaczyńskiego” – napisała w swoim oświadczeniu przewodnicząca frakcji socjaldemokratycznej w PE Hiszpanka Iratxe García Pérez.

Apel do KE o działania ws. prawa do aborcji w Polsce

„Ten faktyczny zakaz aborcji jest kolejnym krokiem w otwartym atakowaniu praworządności i praw podstawowych w Polsce. Komisja Europejska nie może się już temu przyglądać z boku. Obywatele Polski to także obywatele UE. Czas działać!” – stwierdziła z kolei na Twitterze niemiecka europosłanka z frakcji Zielonych Terry Reintke, która zorganizowała dziś (23 października) w Brukseli manifestację poparcia dla protestujących przeciw wczorajszemu wyrokowi TK w Polsce.

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbędzie się Tydzień Równouprawnienia Płci. Jak poinformowała Evelyn Regner, mają być wówczas podejmowane „kolejne działania w obronie polskich kobiet”.

KE: Nie mamy kompetencji ws. prawa do aborcji, ale mamy obawy o niezawisłość sądownictwa w Polsce

Komisja Europejska poinformowała, że śledzi sytuację w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Ale jednocześnie przypomniała, że kwestie prawa do przerywania ciąży pozostają wyłącznie w gestii państw członkowskich.

„Zgodnie z traktatami Unia Europejska nie ma kompetencji w sprawie prawa dotyczącego aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do państw członkowskich” – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand.

Przypomniał jednak, że ostatni raport Komisji ws. praworządności w państwach członkowskich, dotyczył w sekcji poświęconej Polsce właśnie funkcjonowaniu obecnego Trybunału Konstytucyjnego. Wigand przypomniał też, że obawy dotyczące niezależności i legitymizacji TK wyrażane przez KE w ramach procedury art. 7 „nadal są w mocy”.