PE niezadowolony z propozycji Wielkiej Brytanii ws. praw obywateli UE po brexicie

Guy Verhofstadt, źródło: www.aldeparty.eu

Europosłowie wyślą w tym tygodniu oficjalny list do brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w którym wyrażą swoje niezadowolenie z tego, jak Londyn chce rozwiązać po brexicie kwestię unijnych obywateli mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii. Parlament Europejski ma dla Londynu kilka sugestii.

 

O liście powiedział wczoraj podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu europarlamentarny koordynator ds. brexitu Guy Verhofstadt. Dokument ma trafić na ręce brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida. Podpisany będzie pod nim oprócz Verhofstadta (który jest Belgiem) także przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Claude Moraes, który jest europosłem brytyjskim i członkiem Partii Pracy. Obaj politycy domagają się w imieniu całego PE zmian w zaprezentowanym w czerwcu projekcie systemu rejestracji unijnych obywateli żyjących w Wielkiej Brytanii.

PE: Potrzebny niezależny nadzór nad całą procedurą

Minister Javid przedstawił zarys systemu podczas niedawnego wystąpienia w Izbie Lordów. Jak wyjaśniał, system ma być prosty i nakierowany na przyznawanie aplikującym tzw. statusu osoby osiedlonej, a nie na odrzucanie wniosków. Dlatego rejestracja on-line ma się składać zaledwie z trzech pytań – o dane osobowe, potwierdzenie zamieszkania w Wielkiej Brytanii oraz ewentualną przeszłość kryminalną. Wszystko ma zostać błyskawicznie zweryfikowane w rządowych bazach danych, a decyzje mają być ogłaszane bardzo szybko – maksymalnie przed upływem dwóch tygodni. Procedura ma funkcjonować poprzez stronę internetową oraz specjalną aplikację na urządzenia mobilne (choć na razie tylko te z systemem operacyjnym Android). Osoby, które otrzymają status „stale osiedlonych” utrzymają dostęp do rynku pracy, służby zdrowia czy systemu edukacyjnego na obecnych warunkach. Warunkiem jest stałe zamieszkanie w Wielkiej Brytanii od minimum 5 lat. Ci, którzy mieszkają krócej, otrzymają specjalny status pomostowy do czasu, aż „uzbierają” brakujące lata.

Zdaniem europosłów brytyjski system nie będzie jednak wystarczająco sprawiedliwy. W liście do brytyjskiego Home Office zostaną przez nich przedstawione cztery główne wątpliwości. Po pierwsze, zdaniem PE powinna zostać powołana w Wielkiej Brytanii niezależna instytucja, która będzie nadzorować proces rejestracji i dbać o to, by nie dochodziło do pomyłek czy nadużyć. Londyn chce natomiast przeprowadzić cały proces wyłącznie poprzez administrację rządową. Po drugie, według koordynatora PE ds. brexitu powinna zostać stworzona „bardzo gęsta sieć punktów kontaktowych dla osób, które będą chciały złożyć wniosek”. Rząd brytyjski spodziewa się bowiem złożenia ponad 3,5 miliona aplikacji, dlatego chce głównie wykorzystać do tego internet. Będą możliwości złożenia wniosku w formie pisemnej oraz skorzystania z doradztwa, specjalnej infolinii czy pomocy urzędników, ale zdaniem Parlamentu Europejskiego to za mało, ponieważ wielu imigrantów z UE nie zna angielskiego w zaawansowanym stopniu oraz może mieć kłopot z dostępem do internetu.

Co z Europejczykami w Wielkiej Brytanii po brexicie? Powstanie system rejestracji

System ma służyć uzyskiwaniu po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE statusu osoby osiedlonej, które zagwarantuje unijnym obywatelom mieszkającym na Wyspach utrzymanie swoich praw. Rejestracja ma polegać na udzieleniu odpowiedzi na zaledwie trzy pytania. Brytyjski rząd spodziewa się przynajmniej 3,5 mln …

Rejestracja za darmo?

Trzecia wątpliwość dotyczy czasu jaki brytyjskie władze chcą zarezerwować sobie na weryfikację wniosku. Londyn uspokaja, że procedura ma być możliwie szybka, ale jednocześnie nie chce wyznaczać twardych terminów. PE tymczasem nawołuje do ustanowienia określonego czasu na rządową odpowiedź oraz domniemania, że brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie oznacza akceptację wniosku. Czwarta kwestia dotyczy natomiast opłat za rejestrację. Ma ona kosztować 65 funtów, przy czym osoby niepełnoletnie zapłacą tylko połowę tej kwoty. Z opłat mają zostać zwolnione osoby, które mają już prawo do stałego pobytu lub status stałego rezydenta. PE chce jednak, by cała procedura była darmowa dla niemal wszystkich. „Uważamy, że osoby, które będą mieszkańcami Wielkiej Brytanii do czasu ogłoszenia całości umowy o warunkach brexitu, powinny móc aplikować za darmo” – mówił Verhofstadt.

Koordynator PE ds. brexitu poinformował, że w liście od brytyjskiego Home Office znajdą się nie tylko apele o zmiany w systemie rejestracji unijnych obywateli na Wyspach, ale także zapewnienie, że Parlament Europejski równie mocno zabiegał będzie o prawa Brytyjczyków mieszkających w innych państwach członkowskich. Verhofstadt chce, by wątek ten stał się jednym z tematów podczas któregoś ze spotkań Rady Unii Europejskiej, a państwa członkowskie przekazały PE wszystkie informacje na temat przyszłych praw Brytyjczyków na ich terytorium.

Coraz więcej Brytyjczyków występuje o obywatelstwo innego kraju członkowskiego UE

Od czasu referendum na temat opuszczenia przez Wielką Brytanię UE, liczba brytyjskich obywateli, którzy otrzymali obywatelstwo innego unijnego państwa znacząco wzrosła. Wciąż bowiem niejasne jest to, ile ze swoich dotychczasowych praw brytyjscy obywatele zachowają na terenie UE. Brytyjskie prawo zezwala …