PE domaga się procedury naruszenia praworządności wobec Malty

Sala obrad plenarnych w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, źródło Wikipedia

Sala obrad plenarnych w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, źródło Wikipedia

Europosłowie wezwali wczoraj (15 listopada) Komisję Europejską, aby przyjrzała się działaniom maltańskich władz związanym z niedawnym zabójstwem dziennikarki śledczej, która ujawniła skandale finansowe wokół obecnego premiera. Zdaniem autorów rezolucji mogło dojść do naruszenia europejskiej praworządności.

 

Daphne Caruana Galizia zginęła dokładnie miesiąc temu. 16 października w samochodzie, który prowadziła eksplodował podłożony przez nieznanych sprawców ładunek wybuchowy. Reporterka śledcza zginęła na miejscu. Od lat badała korupcyjne skandale wokół najwyższych rangą polityków. Ostatnio dużo pisała o otoczeniu premiera Josepha Muscata – jego współpracownikach i najbliższej rodzinie – zarzucając im pranie brudnych pieniędzy i ukrywanie dochodów w rajach podatkowych. Wśród ujawnionych przez dziennikarkę spraw znalazły się związki najbliższych współpracowników premiera z kancelarią prawną Mossack Fonseca, która pomagała osobom z całego świata ukrywać przed organami podatkowymi dochody w Panamie. Natomiast wobec żony Muscata – Michelle pojawiły się podejrzenia, iż mogła przyjąć za pośrednictwem tej samej kancelarii wpłatę w wysokości miliona dolarów od firmy należącej do córki rządzącego twardą ręką Azerbejdżanem prezydenta Ilhama Alijewa.

Fakty ujawnione przez Caruanę Galizie doprowadziły w czerwcu do przedterminowych wyborów. Wygrała je jednak ponownie Partia Pracy, a Muscat utrzymał się u władzy. Właśnie wtedy dziennikarka zaczęła głośno mówić o tym, że obawia się o swoje życie. Dwa tygodnie przed śmiercią zgłosiła na policję, że dostaje pogróżki.

Malta: Politycy nie wpuszczeni na pogrzeb zamordowanej dziennikarki

Kilka tysięcy osób wzięło udział w pogrzebie zamordowanej w zamachu bombowym maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Reporterka znana była z wielu tekstów zarzucających korupcję i finansowe przekręty politykom najwyższego szczebla, także obecnemu premierowi. Rodzina zabroniła przywódcom Malty wzięcia udziału …

Pogrzeb, który odbył się na początku listopada zamienił się w antyrządową demonstrację. Kilka tysięcy zgromadzonych osób skandowało głośno przed kościołem, w którym odbywało się nabożeństwo żałobne: „Sprawiedliwość!”. Politycy zapobiegliwie nie pojawili się na uroczystości. Rząd wyznaczył jednak nagrodę w wysokości miliona euro za pomoc w schwytaniu sprawców morderstwa. O pomoc poproszono także specjalistów z Holandii oraz z amerykańskiej FBI. Wiele osób nie wierzy jednak w czyste intencje premiera.

PE apeluje do KE

W przyjętej w środę rezolucji, którą poparło ok. 2/3 zebranych europosłów, napisano, że istnieją „bardzo poważne obawy” o niezależność prowadzących dochodzenie policjantów, a wobec wielu wysokich rangą urzędników zachodzi podejrzenie o pranie brudnych pieniędzy. „Wydarzenia ostatnich lat na Malcie wywołały głęboką obawę o poszanowanie rządów prawa, demokracji i podstawowych praw, takich jak niezawisłość służb policyjnych czy sądownictwa” – stwierdzili europosłowie w niewiążącej prawnie rezolucji. Komisja Europejska nie ma zatem obowiązku zrobić tego, czego oczekują europosłowie. Gdyby jednak się na to zdecydowała, wszczęcie procedury o naruszenie praworządności może zakończyć się nawet nałożeniem na kraj członkowski sankcji.

Komisja Europejska na razie pozostaje ostrożna w kwestii wszczęcia działań wobec Malty, ale jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans kilkakrotnie wzywał maltańskie władze do szybkiego wyjaśnienia okoliczności zabójstwa Daphne Caruany Galizii. Tymczasem rząd w La Valetcie w swojej odpowiedzi nazwał rezolucję PE „nieuzasadnionym politycznym atakiem, opartym o nieprawdę, nieścisłości i dezinformację”. Zdaniem władz Malty za wprowadzanie Parlamentu Europejskiego w błąd odpowiadają „wysoce upolitycznieni lokalni gracze i należy to odczytywać jako chęć wywarcia przez pewne grupy polityczne nacisku na negocjacje dotyczące spraw w ich własnych państwach”. Nie sprecyzowano jednak o jakie państwa chodzi.

Rząd premiera Muscata zaprosił jednak delegację PE na Maltę, aby „uzyskała lepszy i bliższy wgląd w sytuację”, a dopiero potem „powinny być przeprowadzane debaty i głosowania na forum PE”. Europosłowie na początku tygodnia zadecydowali o nadaniu imienia Daphne Caruany Galizii sali przeznaczonej do konferencji prasowych w budynku PE w Strasburgu.

Malta: Milion euro rządowej nagrody za pomoc w schwytaniu zabójców dziennikarki

Reporterka śledcza i blogerka Daphne Caruana Galizia zginęła w ostatni piątek. W samochodzie, którym jechała eksplodował podłożony przez nieznanych sprawców ładunek wybuchowy. Zabita dziennikarka pisała o politycznej korupcji, a jej najostrzejsze teksty dotyczyły m.in. obecnego premiera i jego najbliższych współpracowników.
 
Mimo …