Obronność: Strategiczny kompas UE narusza kompetencje państw członkowskich?

czechy-unia-europejska-kompas-strategiczny-borrell-obronność-bezpieczeństwo-migracje-granice

Na zdjęciu europoseł Alexandr Vondra reprezentujący Obywatelską Partię Demokratyczną (ODS). / Foto via Alain ROLLAND [European Union 2021 - Source : EP]

Niedawno ogłoszona unijna strategia obronna, tzw. strategiczny kompas UE, powinna być poddana pod głosowanie większością kwalifikowaną w Radzie UE, uważa czeski eurodeputowany Alexandr Vondra.

 

 

W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że „ambitnych planów, jakie zostały zawarte w dokumencie, nie uda się zrealizować”, powiedział Alexandr Vondra w rozmowie z EURACTIV.cz.

Ze stanowiskiem wiceprzewodniczącego Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) zgadza się inna europosłanka, Markéta Gregorová z Czeskiej Partii Piratów. Jej zdaniem dokument „pomija fakt, że bezpieczeństwo i obrona to obszary, które w znacznym stopniu pozostają kompetencją państw członkowskich”.

Jednak w przeciwieństwie do Vondry Gregorová docenia nową unijną strategię i uważa ją za możliwą do wdrożenia.

Vondra skrytykował także zbyt łagodne w jego opinii podejście UE do Rosji i Chin. „Jeśli chodzi o te dwa kraje, to UE unika konfrontacji”, zauważył. Podkreślił, że Chiny są postrzegane jako za groźnego rywala, ale jednocześnie ważnego partnera.

Sceptycznie nastawiona do Strategicznego Kompasu jest też czeska analityczka CEVRO Institute Martina Heranová.

„Nie jesteśmy w stanie mierzyć się z kluczowymi potęgami w systemie wielobiegunowym, takimi jak USA, Chiny czy Rosja. Doświadczenie z ostatnich lat pokazało to aż nazbyt dobitnie. W dłuższej perspektywie UE nie da rady sama rozwiązać kryzysów w dziedzinie bezpieczeństwa, nawet u swojego najbliższego sąsiada”, oceniła Heranova.

Josep Borrell: Europa musi zapewniać ludziom bezpieczeństwo [WYWIAD]

„Nie wystarczy udawać organizacji ograniczającej się do soft power, podczas gdy wszyscy wokół się zbroją. Unia Europejska nie może mówić wyłącznie o prawach człowieka i handlu”, mówi szef unijnej dyplomacji.