Parlament Europejski za kandydaturą Lagarde na szefową EBC

Ustępująca szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde oraz prezydent Francji, Emmanuel Macron podczas szczytu G20 w Osace. / Zdjęcie via twitter @Lagarde

Parlament Europejski poparł kandydaturę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To kolejna pozytywna rekomendacja po poparciu udzielonym przez Komisję Gospodarczą i Monetarną PE dla byłej dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

 

Podczas dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, Francuzka otrzymała wsparcie od 394 parlamentarzystów, 206 zagłosowało „przeciw” a 49 wstrzymało się od głosu. To kolejna z unijnych instytucji, która wspiera następczynię Włocha Mario Draghiego po pozytywnej rekomendacji Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) PE.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …

Poparcie największych frakcji

Dzisiejsze głosowanie w Strasburgu miało charakter wyłącznie konsultacyjny, ale ewentualne niepowodzenie mogłoby poddać w wątpliwość zmianę na stanowisku szefa EBC. Przed Francuzką jeszcze październikowe zatwierdzenie przez Radę Europejską wraz z pozostałymi nominacjami na najważniejszych unijnych stanowiskach.

Głosowanie zostało poprzedzone przedstawieniem raportu przygotowanego przez byłego przewodniczącego ECON a obecnie ministra finansów w rządzie Giuseppe Conte – Roberta Gualtieriego. Konkluzje przeczytane przez nową szefową ECON, Irene Tingali, zachęcały europarlamentarzystów do poparcia kandydatury Francuzki.

W efekcie, podobnie jak w przypadku nominacji Ursuli von der Leyen (za kandydaturą Ursuli von der Leyen opowiedziało się 383 członków PE, przeciw było 327) na nową szefową KE, Christinne Lagarde została poparta przez Europejską Partię Ludową, socjaldemokratów oraz centrystów z „Odnówmy Europę”.

MFW: Ostatnia przeszkoda usunięta przed Kristaliną Georgijewą?

Przed przyszłą dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgijewą została usunięta formalna przeszkoda. Rada Wykonawcza MFW zaleciła w środę zniesienie górnej granicy wieku dla szefa tej instytucji.
 

 

Rada Wykonawcza zarekomendowała wczoraj zniesienie limitu wieku dla dyrektora zarządzającego. To niezbędny ruch, by …

Kontynuacja polityki Draghiego

Głosowanie „za” Lagarde oznacza zgodę na kontynuację polityki dotychczasowego szefa EBC, utrzymywania polityki bodźców ekonomicznych w celu ożywienia europejskiej gospodarki. W ten sposób Francuza zakreśliła swoje działania w EBC na początku sierpnia, gdy przez ponad 2,5 godz. odpowiadała na pytania członków ECON.

Nowa szefowa EBC mówiła wówczas o aktualnych wyzwaniach, jak widmo wojny handlowej, niemieckie spowolnienie gospodarcze czy brexit bez porozumienia. To tymi przykładami Francuzka wspierała politykę kontynuacji dotychczasowej linii Mario Draghiego. Lagarde przypominała jednak, że EBC nie jest instytucją wszechmocną i dobrze by poszczególne stolice europejskie podjęły współpracę. Np. Niemcy w kwestii zwiększenia wydatków publicznych dla podreperowania wewnętrznej koniunktury, zwłaszcza w kontekście najnowszych danych o stanie niemieckiej gospodarki.

Ponadto, Lagarde stoi na stanowisku, że EBC może przyczynić się do zwalczania nierówności i zmian klimatycznych. Jej zdaniem Europejski Bank Centralny powinien stopniowo wycofywać się z „aktywów węglowych”, a zacząć promować „zielone obligacje”.

Christine Lagarde promuje ideę „zielonych inwestycji”

Europejski Bank Centralny powinien stopniowo wycofywać się z „aktywów węglowych”, a zacząć promować „zielone obligacje” – podkreśliła w swojej zeszłotygodniowej przemowie w Parlamencie Europejskim Christine Lagarde, która ma już wkrótce objąć stanowisko prezesa EBC.
 

Christine Lagarde, dotychczasowa dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu …