PE: Weto w sprawie powołania rumuńskiej komisarz

Rovana Plumb / Zdjęcie via twitter @romaniaineu

Nominacja rumuńskiej kandydatki do nowej Komisji Europejskiej została dziś odrzucona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego (JURI). To efekt kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego Rovany Plumb.

 

 

Członkowie komisji prawnej Parlamentu Europejskiego nie dali za wygraną i zagłosowali przeciwko nominacji Rovany Plumb, rumuńskiej kandydatki do nowej Komisji Europejskiej. Przyczyną są wątpliwości związane z oświadczeniem majątkowym, w którym zabrakło informacji o spłacie dwóch kredytów o łącznej wartości 1 mln euro. Pozytywna opinia JURI jest niezbędna, by kandydaci na komisarzy mogli przystąpić do przesłuchań organizowanych przez europarlamentarzystów. Komisja prawna poinformuje Komisję Europejską, iż w przypadku kandydatki na komisarza ds. transportu Plumb występuje konflikt interesów i powinien być on rozwiązany.

Nowa KE: Wątpliwości wobec rumuńskiej kandydatki

Desygnowana przez Rumunię na komisarz ds. transportu Rovana Plumb nie zadeklarowała w swoim złożonym w Parlamencie Europejskim oświadczeniu majątkowym dwóch kredytów, jakie spłaca o łącznej wartości prawie 1 mln euro. Rumunka tłumaczy się, że „nie wiedziała, że musi to zrobić”.
 

Wszyscy …

Pieniądze niewiadomego pochodzenia

Przeciwko nominacji Rumunki zagłosowało 15 członków komisji a 6 opowiedziało się „za”. Rovana Plumb została poproszona wczoraj o osobiste stawienie się w celu wyjaśnienia wątpliwości pojawiających się w związku z jej oświadczeniem majątkowym, głównie spłaty dwóch pożyczek opiewających na niemal 1 mln euro, których suma znacznie przekracza jej deklarowany roczny dochód.

Tak jak informował wczoraj EURACTIV.pl, Rumunkę wezwano przed oblicze komisji w związku z wyjaśnieniem sprawy kredytów: hipotecznego, opiewającego na 800 tys. euro oraz drugiego, niewiadomego pochodzenia o wartości 170 tys. euro. Plumb miała go zaciągnąć na fundusz wyborczy swojej macierzystej partii (Partia Socjaldemokratyczna; PSD). Nie chce jednak ujawnić kim jest kredytobiorca. Rumunka zapewnia, że podmiot znajduje się na liście krajowego parlamentu, jako legalne źródło udzielania pożyczek posłom. Termin spłaty 170 tys. euro mija w ciągu dwóch najbliższych lat.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Konsekwencje

Plumb – w przeszłości europarlamentarzystka oraz kilkukrotna minister – „zapomniała” zgłosić faktu spłacania obu kredytów w oświadczeniu majątkowym. To zastanawiające, biorąc pod uwagę, że gdy składała oświadczenia podczas pełnienia różnych funkcji publicznych w Rumunii umieszczała informację o wszystkich swoich zobowiązaniach.

Nie otrzymawszy zgody, niedoszła komisarz ds. transportu nie będzie mogła wziąć udziału w przesłuchaniach organizowanych przez PE, co jest równoznaczne z brakiem nominacji do nowej KE. Parlament Europejski poinformuje przyszłą szefowa unijnej egzekutywy, Niemkę Ursulę von der Leyen, że Rumunka nie spełnia warunków do pełnienia funkcji komisarza.

Wojciechowski już po pierwszej rozmowie z von der Leyen 

Kolejny polski kandydat na unijnego komisarza Janusz Wojciechowski powiedział wczoraj dziennikarzom, że widzi szanse na dobrą współpracę z szefową-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Zastrzegł jednak, że na razie nie zapadły ostateczne decyzje ws. składu “europejskiego rządu”.

Rumuńskie spory

Jeśli w istocie dojdzie do odrzucenia Rovany Plumb (Komisja Europejska poinformowała o zawieszeniu procedury, które jak utrzymuje rzeczniczka KE Mina Andreewa nie musi oznaczać wymiany kandydata), będzie to oznaczało konieczność wyznaczenia nowego kandydata przez Bukareszt. Na tym tle już wcześniej dochodziło do spięć między rządem Vioricy Dăncily a prezydentem Klausem Iohannisem. Niedoszła komisarz. ds transportu została nominowana przez rząd, jednak prezydent także zgłaszał prawo do skorzystania z tej prerogatywy. Zamieszanie wokół Rovany Plumb może wzmocnić argumentację Iohannisa. 

Wojciechowski musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia

Niejasności w sprawie mieszkania w Brukseli stoją na przeszkodzie wydania pozytywnej opinii przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego dla Janusza Wojciechowskiego – kandydata do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. Polak został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia.
 

 

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie komisji prawnej …