Parlament Europejski popiera wydawanie unijnych certyfikatów szczepień

parlament-europejski-fundusz-odbudowy-instrument-pandemia-koronawirus-Unia-Europejska-Polska

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Zdjęcie: Twitter [@EP_President]

Parlament Europejski we wczorajszym (29 kwietnia) głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Komisja Europejska chce wprowadzenia certyfikatu do 25 czerwca br.

 

 

 

Według stanowiska europosłów tzw. cyfrowy zielony certyfikat może mieć formę cyfrową lub papierową i będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub że ma negatywny wynik testu bądź jest ozdrowieńcem.

Eurodeputowany aresztowany w Brukseli. W Grecji został skazany za kierowanie organizacją przestępczą

Janis Lagos został skazany jesienią 2020 r. przez sąd w Atenach na 13 lat więzienia.

Parlament Europejski chce zmiany nazwy

Certyfikaty nie mają jednak służyć za dokument podróży ani nie powinny stać się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, stwierdzili posłowie. Ma on ułatwić poruszanie się po UE. Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską „cyfrowego zielonego certyfikatu”.

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE. Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym. ostateczne rozmowy między PE, Radą i KE mają rozpocząć się w maju.

„Musimy wprowadzić w życie certyfikat unijny certyfikat COVID-19, aby przywrócić zaufanie obywateli państw członkowskich UE do [strefy – red.] Schengen (…). Państwa członkowskie muszą w bezpieczny sposób skoordynować swoje działania i zapewnić swobodny przepływ obywateli na terenie UE. Szczepionki i testy muszą być dostępne i bezpłatne dla wszystkich obywateli. Państwa członkowskie nie powinny wprowadzać dalszych ograniczeń po wejściu w życie certyfikatu”, podkreślił po głosowaniu na sesji plenarnej Hiszpan Juan Fernando López Aguilar (S&D), przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich.

Szefowa KE o „sofagate”: „Czułam się zraniona, opuszczona, zarówno jako kobieta, jak i Europejka”

Temat afery „sofagate” zdominował wczorajszą (26 kwietnia) dyskusję w Parlamencie Europejskim, poświęconą stosunkom z Ankarą.

Ważna ochrona danych osobowych Europejczyków

W trakcie debaty o certyfikacie jej uczestnicy wskazywali, że testy w kierunku COVID-19 powinny być darmowe lub przynajmniej powinna być określona górna granica ceny, gdyż w niektórych krajach ceny testów przekraczają możliwości finansowe mieszkańców.

Chodzi nie tylko o niezaszczepionych, ale też o dzieci, których się jeszcze nie szczepi i od których mogą być w tym roku wymagane testy na obecność SARS-CoV-2 przy przekraczaniu granic.

Certyfikat ma być respektowany przez wszystkie państwa członkowskie. Warunkiem jest zaszczepienie się preparatem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (obecnie BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen [szczepionka Johnson&Johnson]). Natomiast dobrowolna ma być akceptacja innych szczepionek.

PE podkreśla, że dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich ani nie powstanie centralna baza tych danych na szczeblu UE.

Parlament Europejski przyjął program badawczy "Horyzont Europa"

„Horyzont Europa” stanowi kontynuację programu „Horyzont 2020” i ma służyć jako wsparcie badawcze UE w takich obszarach jak zdrowie, transformacja klimatyczna czy cyfryzacja.

Komisja Europejska stworzy specjalny portal

W marcu Komisja Europejska przedstawiła projekt cyfrowego zielonego certyfikatu, który jest też określany mianem paszportu szczepionkowego. Jak informuje KE, system zielonych zaświadczeń cyfrowych jest środkiem tymczasowym. Zostanie on zawieszony, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia w związku z pandemią COVID-19.

Projekt Komisji zakazuje różnicowania statusu Europejczyków, którzy przyjęli którąś ze szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w ich wdrażaniu.

Za pomocą portalu krajowe władze będą mogły weryfikować zaświadczenia w całej UE. Komisja zapewnia o bezpieczeństwie portalu oraz ochronie umieszczonych tam danych osobowych.

O tym, jak certyfikat będzie wykorzystywany, będą decydować same państwa członkowskie. Jeśli wprowadzą obostrzenia związane z koronawirusem, obowiązek posiadania certyfikatu, by na przykład dostać się do określonego regionu, te restrykcje będą musiały być takie same dla wszystkich posiadaczy certyfikatu.

Nie tylko Polska? Rząd Finlandii będzie miał trudności z ratyfikacją Funduszu Odbudowy. "To byłaby ogromna rysa i utrata prestiżu"

Fundusz Odbudowy to dla Europy szansa stulecia, uważa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dla kogo certyfikat?

Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Ma być wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również dostępny dla obywateli krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.

Certyfikaty będą zawierały ograniczony zestaw informacji, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia.

Unijna agencja celowo nie chce dopuścić rosyjskiej szczepionki do użytku w całej UE? – FEJK MIESIĄCA

Rosja oskarża EMA o to, że celowo blokuje zatwierdzenie szczepionki Sputnik V.

Grecja chciała paszportów jako pierwsza

Kiedy koncepcję zaświadczenia jako pierwszy przedstawił premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, kilka państw członkowskich UE stwierdziło, że na takie rozwiązanie jest za wcześnie, a dodatkowo mogłyby być one odbierane jako dyskryminujące, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy obywatele państw Unii mają jednakowy dostęp do szczepionek.

Jednak w ostatnich tygodniach sytuacja zmieniła się i coraz większa liczba państw zaczęła opowiadać się za wprowadzeniem zaświadczeń. Pewien sprzeciw wyrażają nadal głównie Belgia, Holandia oraz Luksemburg i do pewnego stopnia Francja.

Paryż i Bruksela ostrzegały przez wprowadzaniem obowiązkowości szczepień tylnymi drzwiami oraz ryzykiem dyskryminacji ludzi, którzy nie mogli się zaszczepić również z powodu deficytu szczepionek. Dlatego dzisiejszy projekt wydaje się być kompromisem.

Projekt KE jest certyfikatem bez odgórnego określenia uprawnień wynikających ze szczepienia oraz z możliwością wprowadzenia informacji o testach PCR, czyli czymś w rodzaju „alternatywy” dla niezaszczepionych. Określenie uprawnień będzie z kolei należało do rządów krajowych.