Parlament Europejski krytykuje decyzję Komisji ws. polskiego KPO

parlament-europejski-polska-komisja-KPO-praworządność-duda-ursula-von-der-leyen

Na zdjęciu były premier Belgii, europoseł Renew Europe Guy Verhofstadt. / Foto via Philippe STIRNWEISS [European Union 2022 - Source : EP]

Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

 

 

Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Rezolucję poparło 411 eurodeputowanych, przeciw było 129, a 31 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że apel Parlamentu Europejskiego ma znaczenie jedynie polityczne, Parlament nie ma wpływu na akceptację KPO i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy. z kolei poprawka Zielonych grążąca Komisji odwołaniem w przypadku wypłaty środków przed reformami została odrzucona.

Tydzień temu Komisja Europejska po ponad roku negocjacji dała zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy Polski. Warunkiem wypłaty ma być wypełnienie tzw. kamieni milowych.

Polska kolejny raz tematem debaty w Parlamencie Europejskim

Polska po raz kolejny była wczoraj tematem debaty w Strasburgu. Tym razem przedmiotem krytyki była właściwie szefowa KE Ursula von der Leyen, za przedwczesną akceptację Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

Parlament Europejski krytykuje Komisję Europejską

W rezolucji PE wyraził głębokie zaniepokojenie zaakceptowaniem polskiego KPO przez Komisję, uznając, że rząd w Warszawie cały czas narusza praworządność, zaproponowane ustawy nie rozwiały wątpliwości, a polskie władze podjęły ostatnio szereg działań sprzecznych z warunkami Komisji.

W rezolucji Parlamentu Europejskiego przypomniano, że stosowanie się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przestrzeganie zasady nadrzędności prawa UE nie podlegają negocjacjom i nie mogą być traktowane jako karta przetargowa.

PE uważa, że nie można wypłacić Polsce środków z Funduszu Odbudowy, zanim Polska nie wypełni wszystkich wyroków TSUE i ETPC. Parlamentarzyści wezwali Komisję, aby przed uwolnieniem jakichkolwiek funduszy zastosowała określony mechanizm weryfikacji oraz by wprowadziła okres próbny w celu zagwarantowania, że nowa izba  – powstała w Sądzie Najwyższym po realizacji kolejnych, zapowiadanych zmian w polskim sądownictwie – spełnia kryteria niezależnego i bezstronnego sądu powołanego na mocy prawa.

Pod koniec maja Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN.

Przypomnijmy, że nie wszyscy zgadzają się z decyzją Komisji Europejskiej. Kilka dni temu informowaliśmy na EURACTIV.pl, że w PE ruszyło zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie KE wraz z jej szefową Ursulą von der Leyen.

Za inicjatywą stoją europosłowie Guy Verhofstadt i Sophie in ‘t Veld (frakcja Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim).

Europosłowie są zbulwersowani zaakceptowaniem polskiego planu odbudowy bez spełnienia przez Polskę warunków wstępnych dotyczących praworządności.

„Komisja zdecydowała się wydać pozytywną ocenę, rażąco lekceważąc kilka rezolucji Parlamentu, kilka orzeczeń ETS oraz sprzeciw wewnątrz Kolegium, ponieważ pięciu kluczowych komisarzy publicznie wątpi, czy tzw. „kamienie milowe” są wystarczające do wykonania orzeczeń ETS. Ponadto komisarze ci obawiają się, że wdrażanie nie będzie rygorystycznie weryfikowane przez Komisję”, podkreślono w stanowisku.

Jednak nawet nie wszyscy we frakcji Renew Europe popierają inicjatywę Verhofstadta oraz Sophie in ‘t Veld. Ponad dwie trzecie europosłów z liberalnej frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim nie popiera wniosku.

Wniosek o wotum nieufności wobec szefowej KE bez poparcia większości liberałów

Ponad dwie trzecie europosłów z liberalnej frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim nie popiera wniosku o wotum nieufności wobec przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.