Eurodeputowani będą wyłączeni z obowiązku kwarantanny po powrocie do Belgii

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w budynku Parlamentu przy Rue du Lombard/Lombardstraat w Brukseli [Flickr, European Parliament, CC BY 4.0]

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w budynku Parlamentu przy Rue du Lombard/Lombardstraat w Brukseli [Flickr, European Parliament, CC BY 4.0]

Europarlamentarzyści z krajów objętych przez belgijski rząd „strefą czerwoną” zostaną zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny, niezależnie od tego, gdzie spędzali okres wakacyjny. Informację potwierdził już Parlament Europejski.

 

Dyrekcja Generalna ds. Personelu w PE ogłosiła, że europosłowie i europosłanki powracający po wakacjach do Brukseli nie będą musieli poddawać się samoizolacji, gdy wykonują „kluczowe obowiązki związane ze swoją funkcją”. Zwolnieni z kwarantanny będą nawet ci parlamentarzyści, który pochodzą z krajów uznanych przez Belgię za „strefę czerwoną”.

„Ograniczanie prawa eurodeputowanych do sprawowania mandatu tylko dlatego, że pochodzą oni z takich, a nie innych terenów, byłoby sprzeczne z zasadami wolnego mandatu”, wyjaśnił rzecznik Parlamentu, powołując się na prawa traktatowe.

Artykuł 7. rozdziału III Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej jasno wskazuje, że „swoboda przepływu członków Parlamentu Europejskiego podróżujących do lub z miejsca obrad Parlamentu Europejskiego nie podlega żadnym ograniczeniom administracyjnym lub innym”.

Jedynym wyjątkiem od zwolnienia z kwarantanny będą eurodeputowani z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Parlament Europejski krytykuje porozumienie budżetowe i chwali Fundusz Odbudowy

Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję, w której wyraził brak akceptacji dla porozumienia Rady Europejskiej ws. wieloletniego budżetu UE w obecnym kształcie. Co jest a czego nie ma w tekście rezolucji?

Ulga od kwarantanny – ale nie 24 godziny na dobę

Nie oznacza to jednak, że europarlamentarzyści mogą swobodnie poruszać się po Brukseli. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy jedynie wykonywania obowiązków związanych z mandatem poselskim. Według reguł określonych przez Parlament „w życiu prywatnym i towarzyskim” eurodeputowani będą musieli stosować się do zasad samoizolacji.

Jan Olbrycht: "Parlament Europejski nie wyklucza odmowy przyjęcia kompromisu ws. unijnego budżetu"

„Choć Parlament będzie się starał uniknąć takiej konieczności, to w przypadku braku możliwości dojścia do porozumienia z Radą Europejską nie wykluczamy odmowy przyjęcia projektu wieloletniego budżetu w obecnym kształcie”, mówi europoseł Jan Olbrycht.

Posiedzenia PE dalej zdalnie

Jak poinformowano, wydarzenia kulturalne, a także wyborcze misje obserwacyjne Parlamentu Europejskiego będą zawieszone do czasu wydania stosownej informacji.

Sesja plenarna, a także spotkania organów kierowniczych Parlamentu i posiedzenia parlamentarnych komisji będą odbywać się w trybie zdalnym do 25 września. Następnie przewodniczący PE David Sassoli podejmie decyzję o przedłużeniu tego ograniczenia, jego zmianie lub zniesieniu.