Lobbyści pod lupą Parlamentu Europejskiego

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu [Shutterstock]

Przyjęta 31 stycznia rewizja regulaminu wewnętrznego Parlamentu Europejskiego zakłada większą przejrzystość spotkań unijnych urzędników z lobbystami. Przeciwna poprawce była Europejska Partia Ludowa (EPL).

 

Plany spotkań europosłów i przedstawicieli grup interesu będą podawane do wiadomości publicznej. Zadecydowało o tym tajne głosowanie na forum Parlamentu. Poprawka została przegłosowana zaledwie czterema głosami.

Parlament Europejski za powiązaniem funduszy UE z praworządnością

Parlament Europejski poparł propozycję KE, która zakłada, że od 2021 r. wypłata unijnych funduszy będzie powiązania z przestrzeganiem praworządności. Europosłowie chcą jednak, żeby stan rządów prawa w państwach UE oceniali eksperci.

Do tej pory europarlamentarzyści i urzędnicy unijnych instytucji – reprezentujący interesy ponad 500 milionów obywateli europejskich – nie byli zobowiązani do upubliczniania swoich spotkań z lobbystami. Przyjęta nowelizacja przewiduje, że od teraz przewodniczący komisji parlamentarnych, sprawozdawcy i kontrsprawozdawcy powinni publikować listę swoich spotkań z przedstawicielami grup interesu na temat wszystkich trwających prac legislacyjnych. Środek ten ma na celu uzyskanie większej przejrzystości oraz pokazanie obywatelom, jaki wpływ na stanowione prawo mają lobbyści.

„Właśnie wykonalismy ważny krok w stronę większej przejrzystości PE. Dzięki informacjom na temat konkretnych grup interesu obywatele będą teraz mogli lepiej śledzić pracę wybranych przez siebie przedstawicieli” – powiedział Pascal Durand, wiceprzewodniczący Grupy Zielonych / Wolnego Przymierza Europejskiego.

Zarządzany przez Komisję Europejską i Parlament rejestr przejrzystości zawiera listę lobbystów, którzy w zamian za aktualne informacje na temat swojej działalności mają prawo dostępu do tych instytucji. Zieloni zaznaczają: przejrzystość będzie wymagana tylko od wybranych urzędników odpowiedzialnych za przygotowanie sprawozdań parlamentarnych. Nie dotyczy to spotkań z dyplomatami, dziennikarzami lub zwykłymi obywatelami.

Orban z nadzieją na antyimigrancki Parlament Europejski

Premier Węgier Viktor Orban ma nadzieję, że wybrany w nadchodzących wyborach Parlament Europejski zdominują siły antyimigranckie. Zaznaczył również, że „musi zwalczać” politykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego uważa za lidera sił sprzyjających przyjmowaniu migrantów.
 

Na czwartkowej konferencji prasowej Viktor Orban udzielił …

W ostatnich latach krytykowano Komisję Europejską oraz jej 30 000 urzędników za luźne podejście do kontaktów z lobbystami. Dlatego Komisja pod koniec 2014 r. zaleciła komisarzom i ich współpracownikom upublicznienie wszystkich spotkań z przedstawicielami grup interesu. Europarlamentarzyści z kolei wzbraniali się przed wiekszą przejrzystością, argumentując, że spotkania z lobbystami nie są sprzeczne ze standardami wykonywanego przez nich mandatu.

Pascal Durand argumentował nawet, by pójść dalej niż przewiduje zasada poddana pod głosowanie w czwartek: posłowie proponujący poprawki sugerowane przez lobbystów mieliby ujawniać ich pomysłodawców. Chodzi również o poprawki wysuwane przez organizacje pozarządowe. Na razie jednak ta propozycja nie zyskała uznania na forum PE.

Niemcy: Koniec kariery Elmara Broka w Parlamencie Europejskim

Niemiecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wycofała poparcie dla swojego najbardziej doświadczonego europarlamentarzysty Elmara Broka w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

Informacja, która pojawiła się na początku stycznia zaskoczyła obserwatorów życia politycznego. Dla wielu Niemców 72-letni Brok był najbardziej rozpoznawalnym europarlamentarzystą z ich kraju. …