Papierosy w Polsce mogą być nielegalne

Papierosy

Źródło: Bension Calipayan via Flickr.com

Jeśli nie uda się szybko uchwalić ustawy umożliwiającej rejestrację każdej paczki papierosów w unijnym systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace, to pod koniec maja ich sprzedaż będzie nielegalna – alarmuje Polska Izba Handlu (PIH).

 

Zgodnie z dyrektywą UE z 2014 r. ten skomplikowany od strony technicznej i logistycznej system ma działać od 20 maja tego roku, tymczasem w Sejmie nie ma nawet jeszcze projektu niezbędnej do tego  ustawy.

Dziś mija termin wdrożenia dyrektywy tytoniowej

Wyprzedzają nas Włochy (35 proc.), Hiszpania (15,4 proc.) i Bułgaria (13,17 proc.).Papierosy mają straszyćDyrektywa, którą PE przyjął w lutym 2014 r., przewiduje m.in., że ostrzeżenia przed skutkami palenia (np. zdjęcia chorych organów) będą zajmowały dwie trzecie powierzchni paczki i zakazuje …

Apel PIH do premiera

Polska Izba Handlu wysłała już do premiera Mateusza Morawieckiego pismo z apelem o przyspieszenie prac nad projektem ustawy, która ma umożliwić wdrożenie systemu Track & Trace. Zgodnie z założeniami, od 20 maja tego roku każda paczka, a także każde opakowanie zbiorcze wyrobów tytoniowych wprowadzane w UE do obrotu, muszą być zarejestrowane w tym systemie. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje przepisów umożliwiających wprowadzenie nowych regulacji, co grozi uznawaniem sprzedaży papierosów po 20 maja za nielegalny proceder.

Dyrektywa UE ma chronić rynek przed nielegalnymi papierosami

KE oczekuje, że dyrektywa 2014/40 z 2014 r. wyeliminuje z obrotu nielegalne wyroby tytoniowe. Ma to być możliwe dzięki systemowi, który wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów i punktów detalicznych, a także śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym, czyli czyli sklepem.

Bruksela: e-papierosy nie są „cool”

Komisja Europejska stwierdziła, że palenie e-papierosów nie powinno być przedstawiane jako coś „cool”. Polska jest jednym z państw, gdzie e-papierosy najszybciej odbierają rynek wyrobom tradycyjnym.

 

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis stwierdził, że jest przeciwny przedstawianiu w reklamach e-papiersów …

Polska może nie zdążyć

Dyrektor PIH Maciej Ptaszyński ostrzega, że przez tak późno przygotowywane przepisy Polska może nie zdążyć z wdrożeniem odpowiedniego systemu. Dotychczas bowiem projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu, więc żadna instytucja nie może nawet rozpocząć przygotowań do jej wdrażania. Ponadto Ministerstwo Zdrowia domaga się notyfikacji projektu tej ustawy co opóźni prace o dodatkowych kilka miesięcy.

Bez nowych przepisów po 20 maja bez dostaw

Tymczasem bez nowych przepisów po 20 maja będzie można sprzedawać tylko te papierosy, które opuszczą fabryki przed tą datą. Potem – gdyby ustawa nie weszła w życie lub system nie byłby gotowy – żadna paczka papierosów nie trafi na rynek.

Groźne papierosy

W latach 80. odsetek osób palących w Polsce był najwyższy w Europie – 42 proc. W 2015 r. już tylko 24 proc. Ministerstwo zdrowia ma ambitny zamiar wyeliminowania palenia i dzięki temu – występowania chorób odtytoniowych. Przywołuje przy tym przykład Finlandii, pierwszego kraju na świecie, który zapowiedział, że już w roku 2030 będzie całkowicie wolny od tytoniu.

W Watykanie nie kupisz już papierosów

Watykańscy palacze będą musieli kupować papierosy za granicą. Papież Franciszek wydał bowiem decyzję o całkowitym zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych na terenie Państwa Watykańskiego. Chodzi jednak nie tylko o samych pracowników i mieszkańców Watykanu, ale także o Rzymian, którzy chętnie korzystali …

Unijna dyrektywa ma na celu ograniczenie palenia papierosów, których szkodliwy wpływ na organizm człowieka nie pozostawia wątpliwości. Resort zdrowia przypomina, że jeden papieros zawiera około siedmiu tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 silnie rakotwórczych. Dym tytoniowy zwiększa ryzyko wystąpienia wielu nowotworów, przede wszystkim płuc, ale również raka gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz białaczki.

Ministerstwo zdrowia zwraca ponadto uwagę, że groźne jest też bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego z tzw. „drugiej ręki” (ang. second hand smoking), czyli dymu z papierosa palonego przez inną osobę. Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około dwóch tysięcy osób, które same nigdy nie paliły. Według badań, na które powołuje się resort, ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego w domu, a ponad cztery miliony – w miejscu pracy, i to mimo obowiązującego zakazu palenia.

Papierosy pali co czwarty obywatel Unii

Zgodnie z badaniami Eurostatu, 24 proc. obywateli UE pali wyroby tytoniowe. Najwięcej palą Bułgarzy i Grecy, najmniej Szwedzi i Brytyjczycy. Polska przekracza średnią unijną o 2 proc.