Komisja Europejska przygotowuje się do walki z nowymi mutacjami koronawirusa

Komisja Europejska, pandemia, SARS-CoV-2, mutacje, szczepy, RPA, Wielka Brytania, COVID19, Ursulavonder Leyen

Komisja Europejska przygotowuje się do walki z nowymi mutacjami koronawirusa [Foto via Pixabay]

Inicjatywa „HERA Incubator” to europejski program gotowości do obrony przeciw mutacjom SARS-CoV-2. Ogłoszony w środę (17 lutego) plan, ma zrzeszać we współpracy naukowców, biotechnologów oraz władze publiczne z krajów członkowskich UE oraz reszty świata w celu wykrywania nowych szczepów koronawirusa, opracowywania szczepionek, a także przyśpieszania procesu ich wytwarzania i szczepienia obywateli.

 

 

Komisja Europejska zdecydowała w środę także o zawarciu umowy na dodatkowe 300 mln dawek szczepionki firmy Moderna oraz o zwiększeniu zamówienia szczepionki koncernu Pfizer do 500 mln dawek.

Umowy zawierają klauzulę o możliwej wymianie preparatów na zmodyfikowaną wersję w przypadku, gdyby ze względu na kolejne mutacje wirusa zaszła taka konieczność.

Jakie są szczegóły strategii?

Program „HERA Incubator” zakłada przeznaczenie 150 mln euro na sieć badań klinicznych, co ma przyczynić się do łatwiejszej wymiany danych o koronawirusie i działaniu szczepionek. Bruksela planuje także wydać 75 mln euro w celu szybszego i precyzyjniejszego wykrywania kolejnych mutacji na drodze sekwencjonowania wirusa.

Dodatkowo Komisja powołała specjalną grupę zadaniową pod zwierzchnictwem komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona. Ma ona pracować nad wyeliminowaniem problemów związanych z produkcją, dostosowaniem szczepionek do nowych wariantów SARS-CoV-2, a także planem strukturalnym, umożliwiającym szybszą reakcję na zagrożenia biologiczne na poziomie europejskim.

W ramach strategii dotyczącej szczepionek, Komisja Europejska uruchomiła w kwietniu 2020 roku instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, umożliwiający udzielenie pomocy finansowej państwom członkowskim w przypadku kryzysów o wyjątkowej skali.

Na jego mocy Komisja zawarła w imieniu rządów porozumienia z poszczególnymi producentami szczepionek. W ramach instrumentu wprowadzono wspólne ramy sprawozdawczości oraz platformę do monitorowania krajowych strategii szczepień.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności otrzyma ogromne wsparcie finansowe

Projekt przewiduje pięciokrotny wzrost nakładów finansowych na UMOL.

Bruksela angażuje się w pomoc dla krajów partnerskich

W ciągu niecałego roku od pojawienia się wirusa w Europie, szczepienia rozpoczęły się we wszystkich krajach członkowskich. Do tej pory, po pozytywnych zaleceniach Europejskiej Agencji Leków (EMA), do stosowania w krajach członkowskich dopuszczono 3 bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciw SARS-CoV-2. To preparaty koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca.

18 września 2020 r. Komisja Europejska potwierdziła swój udział w programie COVAX, powstałym na rzecz równego dostępu do niedrogich szczepionek w krajach rozwijających się.

W komunikacie z 19 stycznia 2021 r., KE ogłosiła, że ustanowi unijny mechanizm w celu ustrukturyzowania dostarczania szczepionek z państw członkowskich do krajów partnerskich w ramach inicjatywy Team Europe, ze szczególnym uwzględnieniem Bałkanów Zachodnich, Afryki oraz krajów ze wschodniego i południowego sąsiedztwa.

Premier Grecji: Wiele państw członkowskich zainteresowanych cyfrowym certyfikatem szczepień

Koncepcja certyfikatów szczepień dzieli państwa członkowskie.

Komisja Europejska w ogniu krytyki

Unijna strategia szczepionkowa z 17 czerwca 2020 r., zapewniła dostęp do 2,6 mld dawek szczepionek, tworząc przy tym system dystrybucji specyfików na dużą skalę. Mimo to, nie brak słów krytyki pod adresem Komisji Europejskiej z uwagi na dużo szybsze kampanie szczepień w krajach pozaunijnych, Wielkiej Brytanii czy Izraelu.

Krytycy KE – także europosłowie – zwracają uwagę na niedostateczną przejrzystość umów zawieranych z koncernami farmaceutycznymi. W ostatnich tygodniach głośny był spór KE z koncernem AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzka firma ogłosiła z powodu problemów jednego z poddostawców zmniejszenie dostaw szczepionek do państw Wspólnoty.

O spodziewanych opóźnieniach poinformowała również firma Pfizer. Z ich powodu, zagrożone są harmonogramy kampanii szczepień w kilku państwach Unii, a niektóre z nich zastanawiają się nad zakupem preparatu Sputnik V produkcji rosyjskiej lub szczepionki z Chin, a Węgry podpisały już stosowne umowy.