Orędzie o stanie Unii

Siedziba Komisji Europejskiej. źródło: flickr.com/Tijs Der Haar

Siedziba Komisji Europejskiej. źródło: flickr.com/Tijs Der Haar

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę 13 września wystąpi na forum Parlamentu Europejskiego z orędziem o stanie Unii Europejskiej i zaprezentuje swój pomysł na „szóstą drogę”.

 

W przyszłą środę (13 września) w Strasburgu Jean-Claude Juncker już po raz trzeci przedstawi europejskiej społeczności swoją refleksję nad aktualnymi wydarzeniami w UE oraz wizje jej rozwoju w najbliższych latach.

Nowe, konkretne inicjatywy nie są jednak głównym celem wystąpienia Luksemburczyka. Jak twierdzi źródło bliskie przewodniczącemu, Juncker swoją przemową chce przede wszystkim dać Europejczykom i państwom członkowskim wizję, do której można byłoby dążyć.

Orędzie będzie także kulminacją rozpoczętego przez niego w marcu br. „czasu refleksji”, zainicjowanego stworzeniem „białej księgi” i pięciu scenariuszy możliwego rozwoju Unii. Właśnie do tych wizji przyszłości przewodniczący chce nawiązać przedstawiając „szóstą drogę” będącą jego osobistym pomysłem.

Pięć scenariuszy dla UE

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił wczoraj (1 marca) pięć scenariuszy dla Unii Europejskiej po Brexicie. Tzw. biała księga przedstawia możliwe sytuacje w UE w 2025 r.: od rozluźnienia integracji i ograniczenia jej praktycznie do wspólnego rynku, poprzez zachowanie status …

Jak powiedział osobie z bliskiego otoczenia Juncker, szósta koncepcja nie została przedstawiona wraz z pozostałymi, ponieważ „zniszczyłoby to ją w zarodku”. Ostateczna wersja planu nie jest jednak jeszcze ustalona.

Orędzie o stanie Unii jest wygłaszane każdego września już od siedmiu lat – tradycję tę zapoczątkowano po traktacie lizbońskim. Przemówienie, po którym następuje debata w Parlamencie Europejskim, wygłasza przewodniczący KE. Orędzie otwiera nowy rok pracy, a przede wszystkim współpracy instytucji europejskich, wskazuje na wyzwania stojące przed Unią oraz wyznacza kierunek prowadzonych przez UE działań.

Transmisja orędzia o stanie Unii rozpocznie się w środę 13 września o godz. 9:00 na kanale unijnej telewizji Europe by Satellite (EbS).