Orbán chce stworzyć nową wersję europejskiej prawicy. Nie dla „obłędu LGBTIQ”

orban-viktor-egry-fidesz-epl-parlament-europejski-lgbtiq

"Musimy zbudować europejską demokratyczną prawicę, która będzie domem dla tych europejskich obywateli, którzy nie chcą migrantów, nie chcą multikulturalizmu, którzy nie popadli w obłęd LGBTQ" - napisał Viktor Orban w liście do członków Parlamentu Europejskiego. / Zdjęcie: Facebook @orbanviktor

Po opuszczeniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, Viktor Orbán zapowiada stworzenie nowej wersji „europejskiej prawicy”. Ma być oparta na wartościach chrześcijańskich, odrzucać migrantów oraz „obłęd LGBTIQ”.

 

 

W środę (3 marca) Fidesz zrezygnował z członkostwa w grupie EPL, gdy próbowano wprowadzić nowe regulacje dotyczące wyciągania konsekwencji w stosunku do europosłów.

Dzień później członkowie Parlamentu Europejskiego otrzymali list autorstwa Viktora Orbána, w którym premier Węgier oraz przewodniczący Fideszu stwierdza, że EPL ostatecznie stało się partią lewicową, a wyjście jego ugrupowania z tej grupy „otwiera nowe perspektywy w europejskiej polityce”.

„Nasze zadanie jest jasne. Teraz – bez EPL – musimy zbudować europejską, demokratyczną prawicę, która będzie domem dla tych europejskich obywateli, którzy nie chcą migrantów, nie chcą multikulturalizmu, nie popadli w obłęd LGBTQ i bronią chrześcijańskich tradycji w Europie […]” – napisał Orbán.

Cyrus Engerer (S&D) odpowiedział na słowa węgierskiego premiera w mailu cytowanym przez Politico. Polityk z Malty przekazał „homofobom z Fideszu oraz innych podobnych partii”, że podstawą Unii Europejskiej jest „solidarność, równość i jedność w różnorodności”.

„Będziemy stać po stronie Węgrów, Polaków oraz społeczności LGBTIQ na całym świecie” – napisał europoseł, zapowiadając kontynuację walki o poszanowanie podstawowych praw i możliwość „bycia tym, kim jesteśmy bez strachu”.

Dodał, że to „odrażające”, by premier kraju Unii Europejskiej nazywał osoby LGBTIQ „szaleńcami” oraz wezwał pozostałych europarlamentarzystów do poparcia projektu rezolucji nt. ogłoszenia UE „strefą wolności dla LGBTIQ”. Więcej szczegółów TUTAJ.

UE "strefą wolności” dla osób LGBTIQ? Europosłowie przedstawili projekt rezolucji

To odpowiedź na “strefy wolne od LGBT” powstające w Polsce od 2019 r. oraz rosnącą dyskryminację przeciwko osobom LGBTIQ w Unii Europejskiej.