Orbán po wyborach do PE dystansuje się wobec Salviniego

Viktor Orban Premier Węgier i Matteo Salvini lider Ligi i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch

Viktor Orban Premier Węgier i Matteo Salvini lider Ligi i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch [Luca Bruno / AP Photo]

Jeszcze miesiąc temu wiele wskazywało na to, że zawiązanie koalicji między Fideszem a włoską Ligą to tylko kwestia czasu. Do przewidywanego zacieśnienia współpracy między ugrupowaniami Victora Orbána i Matteo Salviniego jednak nie dojdzie – dowiadujemy się od szefa sztabu węgierskiego premiera.

 

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Orbán niejednokrotnie namawiał Europejską Partię Ludową (EPP) do bliższej współpracy z Salvinim oraz innymi partiami o eurosceptycznym charakterze. Fidesz stanowił część centroprawicowej EPP przez całą poprzednią kadencję parlamentu, jednak w marcu br. jego członkostwo zostało zawieszone. Stało się to z powodu rosnącego zaniepokojenia pozostałych członków EPP ograniczaniem swobód obywatelskich i praw człowieka na Węgrzech.

Viktor Orbán w Białym Domu

Węgierski premier Viktor Orban po raz pierwszy od 1998  r. złożył wizytę w Białym Domu. Celem spotkania było „pogłębienie wzajemnej współpracy na wielu płaszczyznach”. Tymczasem hiszpański dziennik „El Pais” dotarł do listu amerykańskiej administracji, w którym USA informują UE, że …

Silny mandat Fideszu

W przeprowadzonych w zeszłą niedzielę wyborach do Parlamentu Europejskiego, rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) okazała się być niekwestionowanym zwycięzcą, uzyskując 52 proc. głosów i wprowadzając do PE aż 13 z 21 reprezentujących Węgry europosłów. „Otrzymaliśmy od wyborców silny mandat, który niewątpliwie będzie bardzo pomocny w debatach politycznych prowadzonych w Unii Europejskiej” – powiedział szef Kancelarii Premiera i zarazem szef sztabu w ostatnich wyborach, Gergely Gulyás. Na zorganizowanej wczoraj w Budapeszcie konferencji prasowej podkreślił również, że węgierski rząd w dalszym ciągu popiera ideę Europy państw narodowych i podtrzymuje swoje antyimigracyjne stanowisko. Dodał, że jednym z priorytetów na najbliższe lata będzie także ochrona kultury chrześcijańskiej.

Koalicji z Salvinim nie będzie

Victor Orbán tuż po wyborach powiedział, że jego partia „będzie współpracować ze wszystkimi, którzy chcą powstrzymać migrację”. Jednocześnie jednak zdystansował się wobec komentarzy sugerujących współpracę ze skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen, czy wejście w koalicję z partią Matteo Salviniego, mimo, że ten ostatni znany jest ze swojej silnie antyimigracyjnej retoryki.

Viktor Orban wycofuje poparcie dla Manfreda Webera

Premier Węgier oświadczył, że jego ugrupowanie FIDESZ (które wchodzi w skład Europejskiej Partii Ludowej) wycofuje swoje poparcie dla kandydata EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Orban uznał, że Weber „obraził Węgry”.
 

Viktor Orban poinformował o swojej decyzji po spotkaniu w Budapeszcie …

Zapytany wczoraj o możliwość dołączenia Fideszu do grupy Matteo Salviniego, Gergely Gulyás powiedział: „Szanujemy włoskiego wicepremiera, rząd włoski oraz wynik, który uczynił Ligę Północną najsilniejszą partią Włoch po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie widzę jednak wielkiej szansy na współpracę na poziomie partii lub we wspólnej grupie parlamentarnej”. Gulyás dodał także, że budowana przez Salviniego koalicja zawiera w swych szeregach ugrupowania, z którymi Węgry nie mogłyby współpracować.

Dla lidera skrajnie prawicowej Ligi węgierska deklaracja stanowić może spore rozczarowanie, prawdopodobnie liczył on bowiem na powiększenie budowanej przez siebie europejskiej koalicji o 13 węgierskich mandatów. Jak dotąd Salviniemu udało się pozyskać poparcie partii populistycznych w Danii, Niemczech, Finlandii i Francji. Trwają także rozmowy z Nigelem Faragem i jego Brexit Party.

Kandydat Węgrów na przewodniczącego KE

Węgry nie zamierzają poprzeć ani Manfreda Webera, kandydata wiodącego Europejskiej Partii Ludowej, ani głównego kandydata Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Fransa Timmermansa w mającym się wkrótce dokonać wyborze na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej – powiedział Gergely Gulyás. Jak uzasadniał – Weber „obraził węgierskich wyborców”, a Timmermans ma powiązania z amerykańsko-węgierskim finansistą i filantropem Georgem Sorosem, którego Orbán oskarża o wspieranie niekontrowanej migracji do Europy. Kandydatem, któremu Węgry mogłyby udzielić wsparcia jest natomiast Michel Barnier, główny negocjator UE ds. brexitu.

Orban i Salvini komplementują się przed spotkaniem w Budapeszcie

Węgierski premier i włoski wicepremier spotkają się w Budapeszcie. Obaj zapowiedzieli, że „chcą zawrzeć sojusz dla przyszłości Europy”. Ale Orban zapowiedział też, że chciałby, aby włoska prawica współpracowała z Europejską Partią Ludową (EPL). Przecina to na razie spekulacje o tym, …

W ostatnim czasie pojawiła się również wspólna kandydatura Grupy Wyszehradzkiej – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – Maros Šefčovič – a więc teoretycznie również popierana przez partię Orbana.

Reforma sądów odroczona

W czasie konferencji Gulyás oświadczył również, że Węgry zdecydowały się tymczasowo wycofać z wykonania ustawy o sądach administracyjnych, budzącej zastrzeżenia Unii Europejskiej. Jak podkreślił – węgierski rząd uważa reformę za słuszną, a ustawę o sądach za „spełniającą europejskie standardy oraz wymogi praworządności”, uznał jednak, że dopóki debata międzynarodowa na ten temat nie zostanie w sposób satysfakcjonujący zamknięta, warto odroczyć moment wprowadzenia zmian w życie. „Węgry nie mogą sobie pozwolić na niejasności dotyczące niezależności sądów” – dodał. Wyraził przy tym nadzieję, że decyzja o odroczeniu reformy sądownictwa ma szansę poprawić pozycję kraju w Unii Europejskiej.