Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wysłał do najważniejszych osób w państwie list, w którym ostrzega przed “problemem”, grożącym procesowi wyborczemu do Parlamentu Europejskiego w efekcie ewentualnej zmiany terminu brexitu.
Wybory do unijnego zgromadzenia odbędą się w Polsce w niedzielę – 26 maja. Natomiast Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca. I choć szefowa brytyjskiego rządu Theresa May wyklucza zmianę tej daty, to – wobec trudności w uzgodnieniu tekstu „umowy rozwodowej” z Unią – coraz częściej mówi się o opóźnieniu brexitu.
Wskutek opóźnionego brexitu Polska straci jeden mandat
„Brak takiego wskazania mógłby uniemożliwić objęcie mandatów przez wszystkich wybranych posłów” – napisał Wojciech Hermeliński w liście do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz do premiera apelując o „pilne uregulowanie tej kwestii w drodze ustawowej”.
Jak uzasadnia, według obecnie obowiązującego prawa w majowych wyborach Polacy mają wybrać 52 europosłów. Jeśli jednak Wielka Brytania zostałaby w UE dłużej, to liczba ich liczba zmaleje do 51 i nie wiadomo, który z wybranych kandydatów nie objąłby swojego mandatu.
Propozycja PKW
Przewodniczący PKW przedstawia w liście również szczegółową propozycję rozwiązania tego problemu przy podziale mandatów. PKW proponuje mianowicie, by „spośród kandydatów komitetu, któremu przypadł mandat odpowiadający 52. ilorazowi wyborczemu, kandydatem, którego ustawodawca uznaje za najsłabiej legitymowanego do objęcia mandatu jest ten, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów”.
Konieczny pośpiech
Hermeliński podkreśla, że rozwiązanie tego problemu jest sprawa pilną, bo nowe regulacje powinny wejść w życie przed dniem wyborów. “Znaczenie czynności wyborczych (zwłaszcza aktu głosowania) powinno być bowiem znane dokonującym tych czynności” – uzasadnia pośpiech.
Szef PKW podaje również inny argument. Zwracając uwagę, że ustawa musi wejść przed pierwszą sesją PE podkreśla, że o ile Zjednoczone Królestwo nie wystąpi do tego czasu z UE, to konieczne będzie wtedy wskazanie, który z 52 wybranych w Polsce posłów nie obejmie mandatu z początkiem kadencji”.
W zakończeniu listu adresowanego do prezydenta Andrzeja Dudy PKW informuje, że pismo zostało skierowane również do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.