Opóźnienie brexitu może zakłócić wybory do PE

Szef PKW Wojciech Hermeliński, źródło PKW

Szef PKW Wojciech Hermeliński, źródło PKW

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wysłał do najważniejszych osób w państwie list, w którym ostrzega przed “problemem”, grożącym procesowi wyborczemu do Parlamentu Europejskiego w efekcie ewentualnej zmiany terminu brexitu.

 

Wybory do unijnego zgromadzenia odbędą się w Polsce w niedzielę – 26 maja. Natomiast Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca. I choć szefowa brytyjskiego rządu Theresa May wyklucza zmianę tej daty, to – wobec trudności w uzgodnieniu tekstu „umowy rozwodowej” z Unią – coraz częściej mówi się  o opóźnieniu brexitu.

Wskutek opóźnionego brexitu Polska straci jeden mandat

„Brak takiego wskazania mógłby uniemożliwić objęcie mandatów przez wszystkich wybranych posłów” – napisał Wojciech Hermeliński  w liście do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz do premiera apelując o „pilne uregulowanie tej kwestii w drodze ustawowej”.

Jak uzasadnia, według obecnie obowiązującego prawa w majowych wyborach Polacy mają wybrać 52 europosłów. Jeśli jednak Wielka Brytania zostałaby w UE dłużej, to liczba ich liczba zmaleje do 51 i nie wiadomo, który z wybranych kandydatów nie objąłby swojego mandatu.

Brexit: Co dalej?

Odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską skomplikowało proces opuszczania przez Brytyjczyków UE. Istnieje teraz kilka – mniej lub bardziej prawdopodobnych – scenariuszy.
 
1. Brexit bez umowy, czyli tzw. no-deal brexit
To bardzo prawdopodobny rozwój wydarzeń. …

Propozycja PKW

Przewodniczący PKW przedstawia w liście również szczegółową propozycję rozwiązania tego problemu przy podziale mandatów. PKW  proponuje mianowicie, by „spośród kandydatów komitetu, któremu przypadł mandat odpowiadający 52. ilorazowi wyborczemu, kandydatem, którego ustawodawca uznaje za najsłabiej legitymowanego do objęcia mandatu jest ten, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów”.

Konieczny pośpiech

Hermeliński podkreśla, że rozwiązanie tego problemu jest sprawa pilną,  bo nowe regulacje powinny wejść w życie przed dniem wyborów. “Znaczenie czynności wyborczych (zwłaszcza aktu głosowania) powinno być bowiem znane dokonującym tych czynności” – uzasadnia pośpiech.

Koalicyjne przymiarki opozycji przed wyborami do PE

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na polskiej scenie politycznej tworzą się nowe, opozycyjne koalicje. Dwie z nich są proeuropejskie, kolejna jest Unii Europejskiej przeciwna, przynajmniej w jej obecnym kształcie.

Szef PKW podaje również inny argument. Zwracając uwagę, że ustawa musi wejść przed pierwszą sesją PE podkreśla, że o ile Zjednoczone Królestwo nie wystąpi do tego czasu z UE, to konieczne będzie wtedy wskazanie, który z 52 wybranych w Polsce posłów nie obejmie mandatu z początkiem kadencji”.

W zakończeniu listu adresowanego do prezydenta Andrzeja Dudy PKW informuje, że pismo zostało skierowane również do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 23-26 maja 2019 r. – europosłowie zatwierdzili wczoraj terminy głosowań

Informacja prasowa

Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. Posłowie potwierdzili w środę propozycję Rady w sprawie terminu głosowania oraz przyjęli kalendarz posiedzeń plenarnych na 2019 rok.
 

Daty najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego były przedmiotem prac parlamentarnej komisji spraw konstytucyjnych, która …