Opinia TSUE: Kataloński separatysta ma prawo objąć mandat europosła

Oriol Junqueras / Zdjęcie via congreso.es

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar uważa, że uwięziony kataloński separatysta powinien objąć mandat europosła mimo sprzeciwu hiszpańskiego Sądu Najwyższego.

 

 

„Zdaniem rzecznika generalnego Macieja Szpunara mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony od późniejszego dopełnienia jakiejkolwiek formalności” – czytamy w komunikacie prasowym TSUE. To pierwsza tego typu opinia wywodząca się z unijnych instytucji odnośnie Katalończyków wybranych na europarlamentarzystów. Wcześniej zarówno PE, jak i hiszpańskie instytucje odmówiły uznania wyboru Junquerasa oraz dwóch innych polityków z Katalonii – Carlesa Puigdemonta i Toniego Comin –  na europarlamentarzystów.

Hiszpania: Socjaliści i Podemos utworzą koalicję rządową

Partia Socjalistyczna (PSOE) podpisała wstępną umowę koalicyjną z lewicową Unidas Podemos (UP). Obu ugrupowaniom brakuje jednak ponad 20 mandatów do większości w parlamencie.

 

PSOE zdobyła w niedzielnych (10 listopada) wyborach parlamentarnych 120 mandatów w liczącym 350 miejsc Kongresie Deputowanych. Premier Pedro …

Skazany za udział w referendum

Oriol Junquers jest byłym wicepremierem Katalonii (Generalitat) oraz liderem Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC). Za rolę w referendum niepodległościowym z października 2017 r. hiszpański Sąd Najwyższy skazał go niedawno na 13 lat więzienia. Junqueras od prawie dwóch lat przebywa w więzieniu, mimo tego startował z pierwszego miejsca w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z list ERC uzyskując mandat.

Jednak Sąd Najwyższy w Madrycie odmówił wypuszczenia Katalończyka z tzw. prewencyjnego aresztu (wyrok SN zapadł przed miesiącem) argumentując, że miałoby to zły wpływ na toczące się proces. Z tego powodu Junqueras nie mógł złożyć przysięgi na hiszpańską konstytucję – warunku koniecznego do objęcia mandatu europosła.

Hiszpania: Socjaliści wygrywają wybory, ale nie mają większości

Rządząca Hiszpanią Partia Socjalistyczna (PSOE) wygrała wybory parlamentarne, ale nie udało jej się uzyskać większości pozwalającej stworzyć samodzielny rząd. Skrajnie prawicowa partia Vox poprawiła natomiast dwukrotnie swój wynik z poprzedniego głosowania powszechnego.

 

Przedterminowe wybory w Hiszpanii rozpisano w związku z kryzysem …

Mandat i immunitet

Tymczasem w niewiążącej opinii Maciej Szpunar podważył dotychczasową linię PE oraz SN, podkreślając, że „mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony od późniejszego dopełnienia jakiejkolwiek formalności”. Rzecznik generalny TSUE uważa, że „złożenie ślubowania wierności hiszpańskiej konstytucji nie stanowi etapu procesu wyborczego do Parlamentu Europejskiego w Hiszpanii, ponieważ proces ten należy uznać za zakończony z chwilą oficjalnego ogłoszenia wyników”.

Szpunar proponuje więc, by TSUE orzekł, że osoba „której wybór do Parlamentu Europejskiego został oficjalnie ogłoszony przez właściwy organ państwa członkowskiego, w którym wybór miał miejsce, nabywa na tej jedynie podstawie i od tej chwili status członka Parlamentu, niezależnie od jakichkolwiek późniejszych formalności, których osoba ta powinna dopełnić czy to na podstawie prawa Unii, czy to na podstawie prawa krajowego danego państwa członkowskiego”.

Hiszpania: Rząd szykuje ekshumację gen. Franco

Po odrzuceniu przez sąd najwyższy wszystkich prawnych zabiegów rodziny, by wstrzymać ekshumację szczątków dyktatora gen. Francisco Franco, rząd jest gotów do przeniesienia jego zwłok.

 
Blokowaniu ekshumacji Franco z monumentalnego mauzoleum w Dolinie Poległych w górach Guadarrama kres położył ostatecznie hiszpański sąd …

Konsekwencje

Co w praktyce możne oznaczać opinia Macieja Szpunara dla trójki Katalończyków? Jeżeli sędziowie TSUE przychylą się do opinii rzecznika generalnego będzie to w praktyce oznaczało, że Junqueras, Comin oraz Puigdemont są w rzeczywistości europosłami od pierwszej sesji PE, która odbyła się 2 lipca br. Szpunar napisał także, m.in., że Junquerasa należy uznać za osobę mogącą korzystać z immunitetu, gdyż „mandat posła europejskiego, który nie objął rzeczywiście swej funkcji z powodu niedopełnienia wszystkich formalności wymaganych prawem krajowym, również rozpoczyna się z chwilą otwarcia pierwszej sesji nowo wybranego Parlamentu”.

Opinie rzecznika nie są wiążące, lecz w znacznej większości przypadków pokrywają się one z finalnym werdyktem.

Katalonia: Jakie szanse na drugie referendum?

Po piątkowo-sobotnich zamieszkach w Barcelonie niedzielne (20 października) demonstracje w stolicy Katalonii były już o wiele mniejsze i spokojniejsze. Na barcelońskie ulice wyszło też kilkadziesiąt tysięcy przeciwników katalońskiej niepodległości.

 

Siódmy dzień trwają w Barcelonie protesty zwolenników secesji Katalonii od Hiszpanii. Największy, …

 

 

Więcej informacji:

Komunikat prasowy TSUE