Ołeh Sencow w PE: Rosja i Putin na pewno was oszukają

Ołeh Sencow przemawia w Parlamencie Europejskim, źródło: EP © European Union 2019, fot. Marc Dossmann

Ukraiński reżyser, pisarz i aktywista, który spędził z powodów politycznych w rosyjskim więzieniu ponad 5 lat, odebrał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa za 2018 r.

 

Ołeh Sencow to reżyser teatralny i filmowy oraz autor sztuk scenicznych. Pochodzi z Symferopola na Krymie. W maju 2014 r. został na aresztowany przez Rosjan, krótko po tym, gdy zajęli należący dotąd do Ukrainy półwysep. Jak mówi w rozmowie z EURACTIV.pl aresztowany został niejako przypadkiem, na rodzinnym Krymie, Rosjanie zdali sobie sprawę z tego, że jest reżyserem i aktywistą zaangażowanym w rewolucję godności zwaną Euromajdanem oraz we wspieranie Ukraińców w walkach w Donbasie. W pokazowym procesie został skazany za rzekome „przygotowywanie ataków terrorystycznych” i skazany przez sąd w Moskwie na 20 lat pobytu w kolonii karnej. Wyrok odsiadywał w Łabytnangach w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji.

O jego los upominali się nie tylko ukraińscy i europejscy politycy, ale także bardzo wielu dziennikarzy, ludzi kultury czy aktywistów społecznych, a także wielu zwykłych obywateli państw europejskich. Sam Sencow przez 145 dni prowadził w 2018 r. strajk głodowy. Żądał od rosyjskich władz zwolnienia nie tylko siebie, ale także innych więzionych w Rosji z powodów politycznych Ukraińców i Tatarów Krymskich. Sencow powiedział EURACTIV.pl, że bardzo docenia wsparcie polskich polityków i ludzi kultury, którzy się za nim aktywnie wstawiali, gdy był więziony.

W 2018 r. Europosłowie przyznali Sencowowi Nagrodę na Rzecz Wolności Myśli im. Andrieja Sacharowa. Sencow nie mógł jednak odebrać jej osobiście, ponieważ wciąż przebywał w łagrze, z którego wypuszczono go dopiero 7 września br. w ramach programu wymiany więźniów z Rosją (wymieniono po ok. 35 osób z obu stron). Podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim krzesło dla laureata pozostało symbolicznie puste. Teraz Sencow mógł wreszcie pojawić się osobiście w Strasburgu.

Ukraina: Ołeh Sencow zapowiada walkę o „więźniów Kremla”

Zwolniony po 5 latach z rosyjskiego więzienia ukraiński reżyser Ołeh Sencow wystąpił na swojej pierwszej od czasu powrotu do kraju konferencji prasowej. Zapowiedział na niej, że będzie walczył o uwolnienie kolejnych osób przetrzymywanych – tak jak on – z powodów …

Sencow: Nie ufajcie Putinowi

Wczoraj (26 listopada) w PE Sencow został przez europosłów powitany brawami. Nie tylko odebrał swoje wyróżnienie, ale także wygłosił krótkie przemówienie. Podziękował w nim za nagrodę. „Nigdy nie śniłem, że stanę w jednym szeregu z innymi znamienitymi osobami, które otrzymały nagrodę – Nelsonem Mandelą czy Kofim Ananem. To wielki znak dla wszystkich ukraińskich więźniów politycznych. Dla wszystkich naszych w donbaskiej niewoli  u separatystów, dla wszystkich naszych aktywistów, którzy wciąż walczą o nasze państwo, dla wszystkich naszych żołnierzy, którzy walczą o naszą niepodległość lub oddali za nią życie” – mówił Sencow.

Ukraiński reżyser przestrzegł też Unię Europejską przed ocieplaniem relacji z Rosją, która wciąż okupuje Krym i wspiera prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie. „To kwestia dalszego istnienia naszego państwa. Dlatego za każdym razem, gdy ktoś z was będzie myślał o tym, by w geście przyjaźni – ponad naszymi głowami – wyciągnąć dłoń do Władimira Putina, pamiętajcie o 13 tys. poległych na Ukrainie. O setkach naszych chłopców, którzy wciąż są w rosyjskich więzieniach, którzy właśnie w tej chwili mogą być torturowani” – podkreślał ubiegłoroczny laureat Nagrody Sacharowa.

Sencow wezwał europosłów, aby nie ufali prezydentowi Rosji i nie ulegali pokusie poprawy relacji z Moskwą bez wcześniejszego zawarcia pokoju w Donbasie i zwrotu Ukrainie zajętych terytoriów. „Nie ufam Putinowi i apeluję, by państwo mu również nie ufali. Rosja i Putin na pewno was oszukają. Będą mówić, że chcą pokoju w Donbasie, ale oni chcą, by Ukraina padła na kolana. Pamiętajcie o tych młodych Ukraińcach, którzy są w okopach, ryzykując życiem za naszą wolność, za waszą wolność” – prosił ukraiński reżyser.

Wręczono Nagrodę Sacharowa

W tym roku Nagrodę Sacharowa Parlament Europejski przyznał więzionemu w Rosji ukraińskiemu reżyserowi i dramaturgowi Ołehowi Sencowowi. Na ceremonii w Strasburgu reprezentowała go jego kuzynka oraz jeden z broniących go prawników. Sam Sencow odsiaduje wyrok 20 lat więzienia w łagrze.
 
Ołeha …

„Euroentuzjastyczna Ukraina”

Ołeh Sencow zwrócił także uwagę na to, że choć Unia Europejska przeżywa w ostatnim okresie wiele własnych problemów wewnętrznych, to jednak wciąż pozostaje dla wielu Ukraińców bardzo atrakcyjna. „Życzylibyśmy sobie waszych problemów, takich kłopotów, jakie macie w UE. Nasze problemy na Ukrainie są o wiele poważniejsze – mamy skorumpowany system, jesteśmy też krajem, który padł ofiarą zbrojnej agresji. Każdego dnia giną nasi żołnierze, to zupełnie inna skala problemów” – mówił.

Zapewnił, że Ukraina pozostaje „jednym z najbardziej euroentuzjastycznych państw w Europie”. „Kierunek europejski to dla mojego kraju nie kwestia wyboru, ale kwestia przeżycia. Niech żyje Ukraina!” – zakończył swoje wystąpienie.

Sencow był bardzo aktywnym działaczem Euromajdanu, który wybuchł w listopadzie 2013 r., kiedy to podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie ówczesny ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz wycofał się w ostatniej chwili pod naciskiem Rosji z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Wielu Ukraińców, którzy wówczas liczyli na wykonanie kroku w stronę integracji europejskiej, wyszło wówczas na ulice – najpierw Kijowa, a potem innych ukraińskich miast.

Tzw. rewolucja godności doprowadziła w końcu w lutym 2014 r. do odsunięcia od władzy prorosyjskiej ekipy Janukowycza i jego Partii Regionów. Protest, który z początku był wyrażeniem poparcia dla zacieśniania współpracy z UE, szybko bowiem przekształcił się w ogromny sprzeciw wobec wszechobecnej korupcji, nepotyzmu oraz nadużywania władzy przez urzędników państwowych. W następstwie rewolucji godności doszło jednak do aneksji przez Rosję Krymu oraz wybuchu walk we wschodniej części Donbasu.

Ponad 100 ludzi europejskiej kultury podpisało apel w obronie Ołeha Sencowa

Europejscy filmowcy, pisarze i aktorzy złożyli swoje podpisy pod listem otwartym do władz Rosji, w którym apelują o uwolnienie przetrzymywanego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera i dramaturga Ołeha Sencowa, który od dłuższego czasu prowadzi głodówkę. „Trzeba działać szybko, aby …