Oettinger przesłuchiwany przez europosłów

Komisarz Günther Oettinger// Źródło: KE

Günther Oettinger był wczoraj przesłuchiwany przez europosłów przed objęciem stanowiska komisarza ds. budżetu i zasobów ludzkich. Wiele pytań dotyczyło jego niedawnych uwag uznanych za rasistowskie i bliskich kontaktów z pewnym lobbystą.

Po porażce w wyścigu o fotel Sekretarza Generalnego ONZ Krystalina Georgiewa, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich, zdecydowała się opuścić Brukselę i wrócić do Banku Światowego, gdzie spędziła większość z ostatnich 20 lat życia. Jej tekę ma przejąć Günther Oettinger, obecnie komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.
>> Czytaj więcej o walce Georgiewy o szefostwo ONZ i o decyzji dot. Banku Światowego
Georgiewa i Oettinger
Opuszczenie KE przez Georgiewę oznacza powstanie wakatu. Bułgaria na razie nie wyznaczyła następcy Georgiewy, jako że w listopadzie do dymisji podał się rząd Bojka Borysowa, więc nominacja nowego komisarza przypadnie w udziale kolejnemu premierowi.
Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker uznał jednak, że portfolio budżetu i zasobów ludzkich jest zbyt ważnym, by czekać na zakończenie wyborów i ukonstytuowanie się nowego rządu w Bułgarii, zwłaszcza, że nadchodzi rozpoczęcie prac nad kolejnymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi na lata 2021-2027 (długoletni budżet UE). Z tego powodu Juncker zdecydował się przekazać tekę budżetu i zasobów ludzkich innemu z komisarzy.
Skandale Oettingera
Wybór padł na pochodzącego z Niemiec Günthera Oettingera. Jednak decyzja od razu wzbudziła kontrowersje.
Oettinger w czasie ostatnich miesięcy wywołał kilka skandali. Pierwszy spowodowały jego uwagi na temat Chińczyków, których określił mianem „skośnookich”, co wzbudziło zastrzeżenia co do jego umiejętności powstrzymania się od ksenofobicznych i rasistowskich uwag. Oettinger naśmiewał się również z równouprawnienia kobiet i małżeństw jednopłciowych. Zapytany przez EurActiv o te wszystkie uwagi i komentarze stwierdził, że były niezręczne, ale że nie czuje potrzeby za nie przepraszać.
Drugi skandal wywołał natomiast wątpliwości co do bezstronności komisarza. 18 maja zeszłego roku miał on polecieć z Niemiec do Budapesztu na pokładzie prywatnego samolotu lobbysty Klausa Mangolda, blisko związanego z Kremlem.
Spodziewano się, że te kwestie zostaną wyjaśnione szerzej na wysłuchaniu przed Parlamentem Europejskim. Oettinger początkowo miał, jak wszyscy obejmujący urząd komisarza, stawić się przed europosłami i odpowiedzieć na ich pytania, a jego kandydatura miała być poddana głosowaniu na posiedzeniu plenarnym.
Tak jednak nie będzie. Konferencja Przewodniczących (tj. przywódcy grup w PE) zdecydowali, że Oettinger nie będzie musiał przechodzić tej procedury. Zamiast tego miał się jedynie spotkać z trzema komisjami – Budżetową (BUDG), Kontroli Budżetowej (CONT) oraz Prawną (JURI). Do  głosowania nie dojdzie, zamiast tego komisje przedstawią swoje uwagi przewodniczącym.
Wczorajsze wysłuchanie
Wysłuchanie przed wszystkimi trzema komisjami na wspólnym posiedzeniu odbyło się wczoraj (9 stycznia) wieczorem. Potrwało dwie i pół godziny i mimo braku formalnej możliwości zablokowania jego kandydatury, europosłowie nie szczędzili komisarzowi pytań dot. jego poprzednich potknięć.
Tym razem Oettinger nie wahał się za nie przeprosić. Dodał także, że postara się zwiększyć liczbę kobiet zatrudnionych w KE.
Rozmowa skupiła się jednak głównie na sprawach budżetowych. Oettinger zapowiedział, że opowiada się za tym, by nie zmieniać bieżących WRF do czasu ich wygaśnięcia w 2020 r., nawet jeżeli Wlk. Brytania faktycznie opuści UE już po dwóch latach negocjacji, czyli w 2019 r. Oznaczałoby to jeden rok z niższymi wpływami do budżetu UE, ale Oetttinger uważa taką sytuację za lepszą niż próby zmian Ram w trakcie ich trwania.
Komisarz opowiedział się również za zachowaniem w przyszłorocznym budżecie wydatków na zmniejszanie bezrobocia wśród młodych. Ucieszyło to europosłów, którzy w przypadku ostatniego budżetu mieli się spierać o to z państwami członkowskimi, postulującymi zmniejszanie unijnych wydatków.
Oettinger poparł również plan darmowych biletów kolejowych dla Europejczyków kończących 18. rok życia. Stwierdził, że plan ten może się okazać „sukcesem równie dużym, co Erasmus”.
Komisarz nie wykluczył również powrotu do tzw. raportu Montiego. B. komisarz Mario Monti (i b. premier Włoch) postuluje w nim zwiększenie środków własnych UE, tak by Bruksela nie musiała już tak bardzo polegać na transferach środków z państw członkowskich. Oettinger zapowiedział, że porozmawia o tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i ministrem finansów w jej rządzie Wolfgangiem Schäublem.
Europosłowie swoją opinię na temat niemieckiego komisarza mają przedstawić do końca bieżącego tygodnia.