Od dziś w Brukseli Esplanada „Solidarności 1980”

"Jestem zaszczycony, że promenadzie przy Parlamencie Europejskim w Brukseli mogę nadać nazwy poświęcone związkowi zawodowemu Solidarność, który przyczynił się do obalenia komunizmu i powtórnego zjednoczenia kontynentu oraz Simone Veil, byłej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego i byłej więzień niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau" – powiedział Buzek przed uroczystością.

Służby prasowe PE podały w komunikacie przesłanym EurActiv.pl, że w charakterze gości honorowych wezmą w niej udział były prezydent i przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa i Simone Veil – przewodnicząca pierwszego Parlamentu Europejskiego wybranego w powszechnych wyborach w 1979 roku i pierwsza kobietą na tym stanowisku. Unijnemu zgromadzeniu przewodniczyła dotychczas jeszcze tylko jedna kobieta – też Francuzka – Nicole Fontaine (1999-2002).

Udział w uroczystości i odsłonięciu tablic pamiątkowych ze strony Polski zadeklarowali: były i obecny premier Donald Tusk i Tadeusz Mazowiecki; marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący NSZZ Solidarność – Piotr Duda i oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Swoją obecność zapowiedzieli także: premier Belgii Yves Leterme; były premier Holandii Wim Kok; przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso; były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering; minister do spraw europejskich Francji Jean Leonetti; minister-prezydent Regionu Stołecznego Brukseli Charles Picqué i burmistrz dzielnicy Ixelles Willy Decourty.

Pomysłodawcą nadania placowi  imienia „Solidarności” był europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO/EPL). Jerzy Buzek uzyskał poparcie dla tego pomysłu prezydium PE i zaproponował, by uroczystość inauguracyjna odbyła się w 30-lecie Solidarności, czyli w zeszłym roku. Szef PE chciał jednak, by odbyła się ona nieco później – nie w sierpniu, kiedy w PE jest przerwa wakacyjna, tylko na początku września, tak by europarlamentarzyści zdążyli wrócić do Brukseli.

Jednak wobec kłopotów z władzami Brukseli, do których należy to miejsce, uroczystość została przełożona dużo bardziej. Po długich negocjacjach udało się wrócić do pierwotnego projektu i miejsce przed brukselską siedziba PE będzie nosić, pisaną po polsku, nazwę ruchu „Solidarność”.

Strona belgijska odeszła również od wcześniejszych propozycji podzielenia esplanady na części i nadania jej imion kilku patronów. Miał to być kompromis zawarty z partiami politycznymi sprawującymi władze w Brukseli.

„Jerzy Buzek przyznał, że batalia o nazwę "Solidarność 1980" trwała półtora roku. Największym problemem był zapis, w którym strona polska chciała zachować oryginalny logotyp NSZZ Solidarność. Zabiegi te zostały zwieńczone sukcesem i w ten oto sposób logo Solidarności umieszczone zostanie na wszystkich tabliczkach z nazwą alejki” – tłumaczyła Magdalena Kuczyńska z biura prasowego w gdańskim magistracie, której wypowiedź zamieścił portal trójmiasto.pl.

Jak wyjaśnia Onet.pl, powołując się na PAP, na nazwę odwołującą się do NSZZ "Solidarność" nie chcieli się zgodzić belgijscy socjaliści. Mieli kwestionować dorobek związku w wolnej Polsce i jego silny związek z Kościołem katolickim. Jeszcze w marcu imieniem Solidarności miała być nazwana tylko część placu, a w dodatku miała być to ogólna nazwa solidarności jako idei, a nie jak planowano "ruchu Solidarności".

Ponadto, dodaje Onet.pl, opóźnienia w nadaniu nazwy związane były także z trudnym i długim procesem tworzenia belgijskiego rządu federalnego (po wyborach parlamentarnych w czerwcu zeszłego roku), w którym uczestniczyła część brukselskich polityków.

Esplanada Solidarności 1980 mieścić się będzie między ulicami: Chaussée de Wavre oraz rue Belliard. Natomiast jej centralna część pomiędzy budynkiem Parlamentu Europejskiego im. Altiero Spinelliego i Placem Luksemburskim zostanie nazwana imieniem Simone Veil.

Według trójmiasto.pl, odsłonięciu nazwy placu towarzyszyć będzie "Grande valse brillante op 32" Fryderyka Chopina, odbędą się pokazy wideo informujące o ruchu Solidarności i o Simone Veil. Wstąpi też zespół pieśni i tańca "Śląsk", a wieczorem z koncertem – grupa Myslovitz.

Uroczystość nadania nazwy Esplanada „Solidarności 1980” będzie tylko jednym z punktów programu jednodniowej wizyty szefa polskiego rządu w Brukseli. Tusk spotka się tam także m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem – podało Centrum Prasowe Rządu na stronie premier.pl.

Tematem rozmów mają być przede wszystkim kwestie związane z reformami gospodarczymi w strefie euro i w Unii Europejskiej, współpraca w ramach Paktu Euro Plus, a także przyszły wieloletni budżet UE. Przedyskutowany będzie np. stan prac nad tzw. „sześciopakiem”, czyli pakietem sześciu rozporządzeń i dyrektywy reformującej zarządzanie gospodarcze.

Premier Tusk ma także przedstawić przygotowaną przez polską prezydencję koncepcję zorganizowana specjalnej konferencji politycznej o budżecie UE. (bba)