Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady doszli do porozumienia w sprawie ujednolicenia typów ładowarek do sprzętu elektronicznego. USB typu C stanie się wspólnym portem ładowania dla większości urządzeń od jesieni 2024 r.
W minionych latach Parlament Europejski wielokrotnie zwracał się do Komisji w sprawie opracowania uniwersalnej ładowarki.
Oficjalny wniosek legislacyjny został złożony jednak dopiero 23 września 2021 r. Od tego czasu trwały nad nim prace, aż w końcu dziś (7 czerwca) doszło do ostatecznego porozumienia pomiędzy członkami PE i Rady.
Aby regulacja weszła w życie, będzie musiała jeszcze zostać formalnie zatwierdzona przez Parlament i Radę, co powinno nastąpić po przerwie wakacyjnej.
Następnie stosowny dokument zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni po publikacji.
Postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach z wyjątkiem tych dotyczących laptopów, które będą musiały zostać dostosowane do nowych wymagań w ciągu 40 miesięcy i będą miały zastosowanie jedynie do produktów wprowadzonych na rynek po aktualizacji przepisów.
Jakie urządzenie zostaną objęte nowymi przepisami?
USB C stanie się obowiązującym typem ładowarki do większości urządzeń elektronicznych.
„Oprócz smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i zestawów słuchawkowych, przenośnych konsol do gier wideo i przenośnych głośników przepisy dotyczyć będą również laptopów, czytników e-booków, bezprzewodowych słuchawek, klawiatur, myszy komputerowych i przenośnych urządzeń nawigacyjnych”, wyliczał sprawozdawca Parlamentu Alex Agius Saliba.
„Dodaliśmy również przepisy dotyczące ładowania bezprzewodowego, będącego kolejną ewolucją w technologii ładowania”, powiedział.
Liczą się ekologia i wygoda konsumentów
Nowa ustawa ma za zadanie nie tylko ułatwić życie konsumentom i pozwolić im zaoszczędzić pieniądze, ale również zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych. Według szacunków, nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie.
Możliwość korzystania z jednej ładowarki do wszystkich urządzeń ma dodatkowo pomóc zaoszczędzić konsumentom w Unii Europejskiej nawet do 250 mln euro rocznie.
„Europejscy konsumenci przez długi czas byli sfrustrowani wieloma różnymi ładowarkami gromadzącymi się po zakupie każdego nowego urządzenia. Teraz będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych”, dodał Saliba.
Nowe regulacją dotkną przede wszystkim Apple
Pomysł wprowadzenia jednakowej ładowarki do wszystkich urządzeń od dawna spotykał się ze sprzeciwem niektórych firm, zwłaszcza Apple. Sprzęt amerykańskiego giganta korzysta bowiem w większości z własnej technologii ładowania.
Przedstawiciele firmy już wcześniej ostrzegali, że takie rozwiązanie zahamuje innowacyjność i nie doprowadzi do zmniejszenia ilości e-odpadów, lecz wręcz do jej zwiększenia.
Według badań Komisji Europejskiej w 2018 r. ponad 20 proc. wszystkich ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi stanowiły właśnie te zakończone złączem Lightning produkcji Apple. Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że firma będzie musiała zrezygnować z tego rozwiązania.