Obywatele UE przeciwko zmianom czasu

Zegar, zmiana czasu źródło EurActiv.com by Uli Deck EPA

Zegar, zmiana czasu źródło EurActiv.com by Uli Deck EPA

Zdecydowana większość obywateli państw członkowskich UE opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu – media podały wczoraj (30 sierpnia) nieoficjalny wynik unijnych konsultacji. Krytycy zmiany czasu wskazują problemy zdrowotne, jakie za sobą pociąga, a zwolennicy – pozytywne efekty dodatkowego światła dziennego.

 

Ogłoszone przez Komisję Europejską konsultacje zakończyły się w połowie miesiąca. O szczegółową ocenę regulacji dotyczących czasu letniego zwrócił się do Komisji Parlament Europejski w przyjętej w lutym rezolucji.

Nie wszyscy przestawiają zegarki

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na świecie, w tym we wszystkich państwach Europy z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku do tego grona dołączyła Rosja.

W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, a potem nawet dwukrotnie: w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W zeszłym roku – z inicjatywy PSL – kwestię rezygnacji z przestawiania zegarków rozpatrywał Sejm. Ludowcy zaproponowali likwidację zmiany czasu w Polsce z letniego na zimowy i pozostanie przy czasie letnim. Ludowcy argumentowali, że zmiana czasu nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Zmiana czasu do zmiany? Rezolucja PE wzywa do porzucenia przestawiania zegarków

Europosłowie przyjęli wczoraj (8 lutego) rezolucję wzywającą Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnych badań nad tym jak zmiana czasu wpływa na zdrowie unijnych obywateli. Zdaniem Parlamentu Europejskiego przestawianie dwa razy do roku zegarków o godzinę w przód i w tył nie …

Unijny rekord w konsultacjach

Komisja Europejska poinformowała, że w ramach  publicznych konsultacji ws. zmiany czasu otrzymała 4,6 milionów uwag i jest to największa liczba w historii. Media przypominają jednak, że bardzo dużą popularnością cieszyły się również m.in. te dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej czy umowy o wolnym handlu UE z USA (TTIP).

KE analizuje obecnie wyniki konsultacji, a potem ewentualnie zaproponuje zmianę prawa. Zastrzega jednak, że nie jest to referendum, a jedynie dodatkowy sposób zbierania informacji. Nie ma więc mocy wiążącej, ale może pomóc w podjęciu decyzji.

Wiadomo jednak, że wcześniej wielu przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a także Parlament Europejski, wzywały do przeprowadzenia oceny zmiany czasu i ewentualnej zmiany przepisów. Tymczasem każdą zmianę unijnego prawa, którą przedstawia KE musi zaakceptować właśnie PE i państwa członkowskie. Dotychczas Komisja była przeciwna takiemu rozwiązaniu.

Litwa chce przekonać UE do porzucenia zmiany czasu

Litewski parlament poparł w głosowaniu przedstawioną przez rząd propozycję rozpoczęcia negocjacji z Komisją Europejską na temat porzucenia na terenie całej Unii Europejskiej konieczności przestawiania zegarów o jedną godzinę w przód lub w tył dwa razy do roku. Wilno chce jak …

Zdecydowana większość za odejściem od zmiany czasu

Według niemieckiego dziennika „Westfalenpost”, który dotarł do wyników tej ankiety, ok. 80 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem podziału na czas letni i czas zimowy. „To wstępne rezultaty. Nie mamy jeszcze końcowego raportu z konsultacji” – zastrzega źródło PAP w Komisji Europejskiej.

W kwestionariuszu dostępnym w internecie we wszystkich językach urzędowych UE (z wyjątkiem irlandzkiego) KE pytała o doświadczenia związane z przechodzeniem z czasu zimowego na czas letni w ostatnią niedzielę marca i z czasu letniego na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. Uczestniczący w konsultacjach przedstawiali również swoje preferencje: czy wolą utrzymanie zmiany czasu we wszystkich państwach członkowskich UE co pół roku, czy zniesienie tej praktyki w całej Unii.

Zwolennicy przestawiania zegarków dwa razy w roku twierdzą, że dodatkowe poranne światło dzienne w zimie i światło wieczorem latem może pomóc zmniejszyć liczbę wypadków drogowych i oszczędzać energię. Krytycy wskazują natomiast, że rozregulowanie organizmu, jakie się z nią wiąże, może powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Oficjalny raport niebawem

Według źródła, na które powołuje się polska agencja, unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc przedstawi komisarzom rezultaty konsultacji jeszcze w tym tygodniu, a dopiero potem ma być opublikowany raport z oficjalnymi wynikami.

Mimo że zdecydowana większość uczestniczących w konsultacjach opowiedziała się za odejściem od przestawiania zegarków, nie jest przesądzone, że KE zaproponuje takie rozwiązanie. „Będziemy ponownie konsultować tę sprawę z Parlamentem Europejskim, ponieważ konsultacje publiczne nie są referendum. To element, który będziemy brali pod uwagę, wychodząc z politycznymi rekomendacjami” – zapowiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Konsultacje nie mogą być traktowane jako wiążące, choćby z powodu braku reprezentatywności. Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że z 4,6 mln biorących w nich udział, 3 miliony są z  Niemiec, choć rzecznik KE tego nie potwierdził. Poinformował jedynie, że udział w tych konsultacjach wzięli obywatele ze wszystkich państw UE.

„To jest coś, czego chcieliśmy, ale to nie jest jedyny element, który będziemy brać pod uwagę, gdy będziemy przedstawiać rekomendacje polityczne” – oświadczył Schinas. „Raport będzie zaprezentowany wkrótce” – dodał. Niewykluczone, że przedstawi go szef KE Jean-Claude Juncker w orędziu o stanie UE, które wygłosi w Parlamencie Europejskim 12 września. Komisja nie potwierdza, czy rzeczywiście tak będzie.

Orędzie o stanie Unii w 2017 r. – cyberbezpieczeństwo: Komisja zwiększa zdolności reagowania UE na ataki cybernetyczne

13 września w dorocznym orędziu o stanie Unii przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker powiedział: „W ostatnich trzech latach poczyniliśmy postępy w zapewnianiu Europejczykom bezpieczeństwa w sieci. Jednak Europa nadal nie jest właściwie przygotowana na cyberataki. Dlatego Komisja proponuje dzisiaj nowe narzędzia, m. in. Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego, byśmy mogli skuteczniej się bronić przed takimi atakami”.

Media przypominają, że ustalenia dotyczące czasu letniego zawarte są w unijnej dyrektywie z 2001 roku, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów gospodarki wymagających stałego, długookresowego planowania.