Obecna KE popracuje dłużej?

Komisarz ds. budżetu UE Günther Oettinger, źródło: Komisja Europejska

Komisarz ds. budżetu UE i zasobów ludzkich Günther Oettinger, źródło: Komisja Europejska

Czy drugi raz w XXI wieku dojdzie do sytuacji, w której technicznie trzeba będzie przedłużyć kadencję Komisji Europejskiej? Od wyborów do Parlamentu Europejskiego do chwili, gdy powinien zostać wyłoniony nowy skład KE, może upłynąć nawet 5 miesięcy. Niektórzy uważają jednak, że tym razem może to być zbyt mało czasu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w poszczególnych państwach członkowskich między 23 a 26 maja. Obecna Komisja Europejska pod wodzą Jean-Claude’a Junckera może natomiast pracować do 31 października. Od 1 listopada powinna już pracować KE w nowym składzie.

Będzie kłopot z porozumieniem w PE?

Jednak jeden z członków obecnej Komisji, odpowiedzialny za kwestię budżetu Günther Oettinger oświadczył w rozmowie z serwisem Politico, że spodziewa się, że zarówno on, jak i reszta składu KE „może popracować nieco dłużej”. Niemiec jest w Brukseli bardzo wpływowym politykiem. Funkcję komisarza sprawuje nieprzerwanie od 2010 r. W KE pod wodzą José Manuel Barroso zajmował się kwestiami związanymi z energetyką.

Według Oettingera powodem technicznego przedłużenia kadencji obecnej Komisji Europejskiej może być nie tylko kłopot z porozumieniem się przywódców państw członkowskich, którzy wybiorą kandydata na szefa KE oraz desygnują komisarzy, ale także bardziej niż w poprzednich kadencjach rozdrobniony skład Parlamentu Europejskiego.

Sondaże wskazują bowiem, że największa dotąd frakcja – chadecka Europejska Partia Ludowa – straci sporo mandatów, a zyskają frakcje mocniej prawicowe i eurosceptyczne. Więcej posłów będzie też zapewne we frakcjach Zielonych i bardziej lewicowych niż socjaliści.  Wzmocnią się też prawdopodobnie liberałowie. A to wszystko utrudni tradycyjny w ostatnich latach układ między chadekami a socjalistami, którzy niemal tylko między sobą dzielili najważniejsze stanowiska w instytucjach europejskich.

Komisarz Oettinger uważa więc, że „droga od nominacji przez przesłuchania aż po zatwierdzenie nowej Komisji może być dłuższa”, co oznacza, że cała procedura „nie zakończy się we wrześniu czy październiku”. A to właśnie wymusiłoby techniczne przedłużenie kadencji obecnej KE. Według niemieckiego komisarza może to być rekordowo długa sytuacja i potrwać nawet do końca roku.

Wybory do PE: Na opóźnieniu brexitu zyskują socjaliści i konserwatyści

Parlament Europejski opublikował ostatnią już prognozę dotyczącą tego, jak może wyglądać podział miejsc w nowej kadencji. Po raz pierwszy pod uwagę wzięto Wielką Brytanię, ponieważ niemal wszystko wskazuje na to, że z powodu opóźnienia brexitu zyskają frakcje socjalistów (S&D) oraz …

Precedens już był

Takie sytuacje już się w UE zdarzały. W 2004 r., gdy po raz pierwszy na czele KE miał stanąć Portugalczyk Barroso, również był kłopot z zatwierdzeniem jego kandydatury na czas, a także z zatwierdzeniem składu całej Komisji. W związku z tym KE pod wodzą Włocha Romano Prodiego musiała wówczas sprawować swoją funkcję nieco dłużej. Ostatecznie Barroso objął fotel szefa KE z nieco ponad trzytygodniowym opóźnieniem – 22 listopada 2004 r. Na wszelki wypadek kontrakty z członkami Komisji przedłużono wówczas nawet do grudnia.

Niemiecki komisarz stwierdził, że także i tym razem „potrzeba będzie większej elastyczności”, ale o niczym nie można jeszcze przesądzić. „Musimy poczekać i zobaczyć” – stwierdził Oettinger.

Z drugiej bowiem strony może być wywierany przez państwa członkowskie nacisk na to, aby szybko zamknąć sprawę obsady unijnych stanowisk. Dopiero wtedy będzie można bowiem naprawdę ruszyć do przodu z kolejną fazą negocjacji nad temat nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.

A dobrze by było, aby kształt kolejnego siedmioletniego unijnego budżetu był ostatecznie zatwierdzony do połowy przyszłego roku, co zagwarantowałoby ciągłość finansowania wielu unijnych programów, a także niezakłócony niczym start nowych inicjatyw.

Tylko 5 proc. obywateli UE zna datę wyborów europejskich

Najnowszy sondaż Eurobarometru pokazał, że Europejczycy mają małą wiedzę na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z drugiej strony, zadowolenie z członkostwa ich kraju w UE wzrosło po raz pierwszy od wielu lat.
 

Przeprowadzony na zlecenie Parlamentu Europejskiego sondaż polegał …