Nowy kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej

Jordi Solé prezentuje kandydaturę Oriola Junquerasa / źródło: via twitter @EFAparty

Znajdujący się obecnie w hiszpańskim więzieniu przewodniczący Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriol Junqueras został wczoraj nominowany przez Wolny Sojusz Europejski (EFA) – zrzeszający europejskie ugrupowana regionalne – kandydatem na nowego szefa Komisji Europejskiej.

 

Symboliczny gest EFA

Ta symboliczna decyzja – ze względu na brak szans powodzenia – została poparta jednogłośnie przez ponad 100 delegatów obecnych na walnym zgromadzeniu frakcji skupiającej 45 ruchów separatystycznych i autonomicznych z całego kontynentu, w tym m. in. Ruch Autonomii Śląska czy Szkocką Partię Narodową. EFA zależy przede wszystkim na umiędzynarodowieniu sprawy Katalończyka.

To pierwsza taka sytuacja, gdy EFA decyduje się na wystawienie własnego Spitzenkandidata w wyścigu o fotel szefa KE. W 2014 regionaliści poparli przedstawiciela zielonych Ska Keller. Ich siła w Parlamencie Europejskim jest ograniczona ze względu na posiadanie zaledwie 7 mandatów.

Hiszpańska przestroga: Wielka Brytania może się rozpaść

W wywiadzie udzielonym portalowi POLITICO Josep Borrell, szef hiszpańskiej dyplomacji, ostrzega, że skutki ryzykownej gry Davida Camerona mogą okazać się katastrofalne dla integralności Wielkiej Brytanii.
 
Negocjacje Londynu z Unią Europejską na ostatniej prostej dodatkowo skomplikowała sprawa Gibraltaru, w którą silnie zaangażowana …

Poparcie dla niepodległości Katalonii

Do przywódców EFA zalicza się m. in. katalońskich i baskijskich nacjonalistów. Przewodniczącym grupy jest eurodeputowany ERC Jordi Solé, a sekretarzem generalnym Lorena López de Lacalle wywodząca się z baskijsko-nacjonalistycznej Solidarności Basków (Eusko Alkartasuna – EA).

Przekłada się na to na bezproblemowe wspieranie katalońskiego ruchu niepodległościowego w ostatnim czasie. W ubiegłym miesiącu EFA wydała oświadczenie wyrażając, „głębokie zaniepokojenie nieuczciwemu procesowi przeciwko katalońskim przywódcom”. Z kolei w głównej siedzibie EFA goszczono byłego katalońskiego premiera Carlesa Puigdemonta tuż po jego ucieczce z Hiszpanii do Brukseli.

Separatyści katalońscy znów się radykalizują

Rząd Hiszpanii ostrzegł wczoraj (10 grudnia) katalońskiego premiera Quima Torrę przed próbą proklamowania niepodległej republiki Katalonii i odrzucił możliwość zawieszenia autonomii tego regionu.
 

W poniedziałkowym komunikacie gabinet premiera Pedro Sancheza skrytykował także wypowiedzi Quima Torry, który po swojej czwartkowej wizycie w …

Junqueras wystartuje także w wyborach parlamentarnych

Lider ERC znajdzie się także na czele list partii w kwietniowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii. Przywódcy partii poinformowali o tym fakcie wczoraj zaznaczając, że „najlepszą metodą potępienia represji [Madrytu] jest wystawienie Junquerasa we wszystkich możliwych wyborach”.

Wystawieniu Katalończyka towarzyszy identyczny cel, jak w przypadku wyborów na szefa KE. Ewentualne zwycięstwo ma podkreślić symbolicznie sytuację polityka, przebywającego w areszcie. Podobny mechanizm został sprawdzony w lokalnych wyborach w Katalonii w grudniu 2017 r., gdy Junqueras – już wówczas uwięziony – również przewodził liście ERC. W związku z tym jego mandat w lokalnym parlamencie pozostaje zawieszony, a w jego fotelu została przytwierdzona duża żółta wstęga – symbol katalońskich niepodległościowców.

Znamy datę przedterminowych wyborów w Hiszpanii

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez ogłosił dziś datę wyborów parlamentarnych. Hiszpanie wybiorą przedstawicieli do Kortezów już po raz trzeci w ostatnich czterech latach.
 
Maraton wyborczy
Przed Hiszpanami prawdziwy maraton wyborczy. W ciągu miesiąca zagłosują w wyborach parlamentarnych, autonomicznych, lokalnych i europejskich. To efekt dzisiejszego …

Więzień sumienia

Przebywający od 507 dni w więzieniu Oriol Junqueras jest byłym wicepremierem rządu Katalonii i przywódca ERC. Jest równocześnie jedną z głównym postaci trwającego przed Sądem Najwyższym w Madrycie procesem katalońskich przywódców niepodległościowych. Prokurator domaga się dla niego kary 25 lat pozbawienia wolności za bunt i malwersacje finansowe.

Chodzi o oskarżenia dotyczącego udziału w przygotowaniu nielegalnego – z punktu widzenia hiszpańskiego prawa – referendum niepodległościowego, podżeganie do buntu przeciwko rządowi centralnemu oraz sprzyjanie nielegalnemu glosowaniu pomimo ostrzeżeń policji o możliwości eskalowania napięć.

Junqueras zeznawał już przed Sądem najwyższym 14 lutego odrzucając legalność przeprowadzenia procesu. Odmówił odpowiedzi na pytania zadawane przez przesłuchujących go sędziów, odnosząc się jedynie do tych zadanych przez jego adwokata, w których przedstawił swoją wersję wydarzeń z wczesnej jesieni 2017 r. Ogłosił się ponadto więźniem sumienia, twierdząc, że „oskarża się go za jego przekonania, nie zaś za jego czyny”.

Katalonia: Ruszył proces organizatorów referendum niepodległościowego

Przed Sądem Najwyższym w Madrycie stanęło dziś 12 katalońskich polityków związanych z obozem niepodległościowym. Wszyscy oni brali udział w organizacji nielegalnego według władz Hiszpanii referendum na temat niepodległości Katalonii, które odbyło się 1 października 2017 r.
 

9 z 12 oskarżonych jest …

Piątka kandydatów

Dzięki nominacji, Junqueras dołączył do grona pozostałych osób ubiegających się o schedę po Jeanie-Claudzie Junckerze. Spitzenkandidatem Europejskiej Partii Ludowej jest Mafred Weber. Z ramienia socjalistów kandyduje Frans Timmermans. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) nominowała z kolei czeskiego europarlamentarzystę Jan Zahradila.  

Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) nie wyznaczyło jeszcze swojego kandydata, jednak do faworytów zalicza się unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestegar, lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta oraz faworyta Emmanuela Macrona – głównego unijnego negocjatora ds. brexitu Michela Barnier.

Zieloni zdecydowali się wytypować dwóch kandydatów. Są nimi, podobnie jak w 2014 r. Ska Keller oraz Holender Bas Eickhout.

Margrethe Vestager gwiazdą Komisji Europejskiej

Unijna komisarz ds. ochrony konkurencji Margrethe Vestager jest faworytem, aby zastąpić Jean-Claude’a Junckera na fotelu szefa Komisji Europejskiej, wynika z ogólnoeuropejskiego sondażu internetowego, którego wyniki ogłoszono 19 lutego.
 

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Burson & Wolfe (BCW) we współpracy z …