[AKTUALIZACJA] Nowa Komisja Europejska nabiera kształtów

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki w Warszawie, fot. Krystian Maj [KPRM]

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki w Warszawie, fot. Krystian Maj [KPRM]

Nabiera kształtów lista osób, które obejmą teki komisarzy w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Jak dotąd 22 państwa wybrały swoich przedstawicieli, którzy przez najbliższe pięć lat będą odpowiadać za poszczególne obszary unijnej polityki.

 

Ursula von der Leyen, która zastąpi Jean-Claude’a Junckera, rozpoczyna kompletowanie składu komisarzy do następnej kadencji KE. W tym celu udała się na wizyty do trzech europejskich stolic, które wahają się w kontekście nominacji – do Paryża, Warszawy i Zagrzebia. Zaledwie siedmiu obecnych komisarzy pozostanie na następną kadencję w Brukseli.

Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Niemiecka minister obrony została zatwierdzona przez europosłów na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Za kandydaturą Ursuli von der Leyen opowiedziało się 383 członków PE, przeciw było 327. Potrzebna do uzyskania akceptacji była większość – 374 głosów.
 

Ursula von der Leyen uzyskała więc …

Najważniejsze trio

Holandia – Frans Timmermans – wiceprzewodniczący KE

Holenderski dyplomata rozpoczynał swoją polityczną karierę w latach 80. od działalności w Demokratach 66, później dołączył do Partii Pracy. W latach 2012-2014 był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Marka Ruttego. W 2014 r. został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego KE, na czele której stanął Jean-Claude Juncker. Przy braku poparcia państw Grupy Wyszehradzkiej jego kandydatura na szefa nowej KE została odrzucona.

Dania – Margrethe Vestager – wieceprzewodnicząca KE

Duńska polityk ukończyła studia z zakresu nauk politycznych. W latach 1998-2001 sprawowała funkcję ministra edukacji, a w 2011 ministra gospodarki i spraw wewnętrznych. W związku z funkcją sprawowaną w KE, w 2014 zrezygnowała z piastowanego stanowiska i przewodnictwa socjalliberlanej partii Det Radikale Venstre. W 2014 r. objęła stanowisko komisarz ds. konkurencji. Od 2019 r. zasiądzie obok Timmermansa na stanowisku wiceprzewodniczącej KE.

Hiszpania – Josep Borell – Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Pochodzący z Katalonii 72-letni Hiszpan jest jedynym z nowowybranych szefów unijnych instytucji, który ma już doświadczenie w pracy na najwyższym szczeblu UE. W latach 2004-2007 sprawował bowiem urząd przewodniczącego PE. Jest zdecydowanym przeciwnikiem niepodległości Katalonii, od lat związanym z Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Borell opowiada się za zacieśnianiem relacji między państwami europejskimi. Znany jest ze sprawnego zarządzania i wysokich umiejętności negocjacyjnych.

W latach 2014-2019 przedstawicielem Hiszpanii był Miguel Arias Cañete, który zasiadał na stanowisku komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii.

Morawiecki: Głosy PiS zadecydowały o wyborze von der Leyen

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, to głosy europosłów PiS przeważyły szalę i dzięki nim Ursula von der Leyen została wybrana na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Zastąpi ona Jeana-Claude`a Junckera i będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Komisarze pozostający na następną kadencję

Austria – Johannes Hahn

Pochodzący z Wiednia Hahn już w latach 70. zaangażował się w działalność polityczną. W 2007 r. sprawował funkcję ministra nauki i badań. Od 2010 r. pracował na stanowisku komisarza ds. polityki regionalnej w drugiej kadencji Jose Barroso. W 2014 r. pozostał w KE, obejmując funkcję komisarza ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że Hahn w dalszym ciągu będzie austriackim reprezentantem w KE.

Bułgaria – Mariya Gabriel

Bułgarska filolog i politolog rozpoczęła pracę w instytucjach unijnych w 2009 r., kiedy zdobyła mandat eurodeputowanej w PE. W 2017 r. objęła stanowisko komisarza do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa. Premier Bułgarii Bojko Borisow przyznał, że „zrezygnował z ubiegania się o stanowisko wysokiego przedstawiciela”, ale oczekuje, że Bułgaria otrzyma „ważne portfolio w następnej kadencji”.

Czechy – Věra Jourová

Czeszka, z wykształcenia filozof i prawnik, w 2014 r. została ministrem rozwoju regionalnego, jednak szybko zrezygnowała z tej posady w związku z nominacją na komisarza ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci. O przedłużenie jej pracy jako reprezentantki Czech w ramach KE zabiegał Premier Andrzej Babisz w trakcie spotkania z nową przewodniczącą Komisji. Czeskie media donoszą, że Jourová chciałby otrzymać „inną, bardziej znaczącą tekę” w nadchodzącej kadencji.

Irlandia – Phil Hogan

Hogan jest wieloletnim działaczem Fine Gael, jednej z głównych partii w Irlandii, której ideologia wpisuje się w nurt europejskiej chrześcijańskiej demokracji. W 2011 r. objął urząd ministra środowiska i wspólnot lokalnych. Jego praca na tym stanowisku zakończyła się w 2014 r. wraz z nominacją na komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi. Nie została podjęta decyzja czy Hogan pozostanie w tym samym obszarze. Mówi się bowiem o tym, że Irlandia zainteresowana jest także teką związaną z handlem.

Jacek Czaputowicz: Nie dostrzegam dominacji Niemiec w Europie

Nie dostrzegam dominacji Niemiec w Unii Europejskiej. Nie ma z ich strony zagrożenia, a Polska popiera kandydaturę Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej – mówi minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz w rozmowie z EURACTIV w Brukseli.
 

Alexandra Brzozowski, …

Łotwa – Vladis Dombrovskis

Dombrovskis ukończył studia z zakresu fizyki i ekonomii. W latach 2002-2004 pełnił funkcję ministra finansów, a w 2009 r. został premierem Łotwy. W związku z katastrofą budowalną w 2013 r., w wyniku której zginęły 54 osoby, podał się dymisji, uznając, że w ten sposób jego rząd przyjmuje odpowiedzialność za tragiczne wydarzenie w Rydze. W latach 2014-2019 piastował urząd komisarza ds. euro i dialogu społecznego. Był także jednym z czterech wiceprzewodniczących. W zeszłym tygodniu fińscy rządzący podjęli decyzję o ponownym nominowaniu Dombrovskisa na stanowisko komisarza, ale nie określili jaką tekę miałby objąć.

Słowacja – Maroš Šefčovič

53-letni Šefčovič sprawował funkcję ambasadora w Izraelu (1999-2002) i przy Wspólnotach Europejskich (2004-2009). W 2019 r. kandydował w wyborach prezydenckich przy poparciu partii SMER. W drugiej turze przegrał z Zuzaną Čaputovą. Pracę na wysokich stanowiskach w instytucjach unijnych rozpoczął już w 2010 r., kiedy został wiceprzewodniczącym KE. W ramach KE obejmował trzy różne teki: edukacyjną, ds. stosunków międzyinstytucjonalnych oraz unii energetycznej. Rząd Słowacji nie zadeklarował jaki obszar przypadnie Šefčovičowi w kolejnej kadencji, ale podkreślił, że jest zainteresowany „ważnym portfolio”.

Morawiecki: W Brukseli pokazaliśmy, że potrafimy wygrywać

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w sobotę w Katowicach, że podczas ostatniego szczytu UE Polska zachowała się jak silne państwa i udowodniła, że potrafi wygrywać oraz twardo bronić interesów swoich obywateli. Przedstawił też powyborcze priorytety PiS.

Nowe twarze

Cypr – Stela Kiriakidu

Kiriakidu jest z wykształcenia psychologiem klinicznym, specjalizującym się w psychologii dziecięcej. Od lat aktywnie angażuje się w działalność organizacji pozarządowych – między 2004 a 2006 r. była prezesem The European Breast Cancer Coalition. Przynależy do Zgromadzenia Demokratycznego, a w 2017 r. została wybrana na przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Urząd ten sprawowała do 2018 r.

Dotychczas cypryjskim przedstawicielem w KE był Christos Stilianidis, który obejmował stanowisko komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Estonia – Kadri Simson

Simson studiowała historię w Tartu i nauki polityczne w Londynie. Od lat jest związana z Estońską Partią Centrum. W 2016 r. została mianowana ministrem gospodarki i infrastruktury.

Simson zastąpi ustępującego Andrusa Ansipa, który pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i komisarza ds. jednolitego rynku cyfrowego. Premier Juri Ratas wyraził chęć, aby Simson objęła tekę związaną z transportem, energią lub rynkiem wewnętrznym.

Finlandia – Jutta Urpilainen

44-letnia Finka jest z wykształcenia pedagogiem. Swoją karierę polityczną rozpoczęła w 1996 r., gdy zdobyła mandat w wyborach lokalnych. W 2008 r. objęła stanowisko przewodniczącej Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Sprawowała urząd ministra finansów i wicepremiera w latach 2011-2014.

Urilpainen zastąpi byłego premier Finlandii Jyrki Katainen, który sprawował zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego KE i komisarza ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Jak na razie nie podjęto decyzji, jaka teka przypadnie nowej komisarz.

Grecja – Margaritis Schinas

57-letni polityk otrzymał nominację od nowego, prawicowego rządu Grecji w zeszłym tygodniu. Absolwent administracji publicznej na London School of Economics był posłem w Parlamencie Europejskim w latach 2007-2009. W 2010 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora biura doradców ds. polityki europejskiej. Następnie został rzecznikiem prasowym KE.

Do tej pory reprezentantem Grecji był Dimitris Awramopulos, który sprawował funkcję komisarza ds. migracji spraw wewnętrznych i obywatelstwa.

Większość Niemców nie chce von der Leyen na czele KE

Ponad połowa Niemców (56 proc.) uważa, że wybór minister obrony Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej nie jest trafiony. Tylko co trzeci (33 proc.) uważa natomiast, że to dobry wybór.
 

Sondaż z cyklu „Deutschlandtrend”, tuż po …

 

Litwa – Virginijus Sinkevičius

Po długich negocjacjach udało się wyznaczyć litewskiego kandydata na komisarza. Zostanie nim minister gospodarki Virginijus Sinkevičius. 28-letni Litwin jest absolwentem ekonomii, stosunków międzynarodowych i polityki europejskiej. Należy do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych, z ramienia którego uzyskał mandat poselski w 2016 r.

Sinkevičius zastąpi ustępującego ze stanowiska komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. W kontekście obszaru, jakim miałby się zajmować nowy litewski przedstawiciel wiadomo, że „zależy mu na ważnej tece”.

Luksemburg – Nicolas Schmit

66-letni Schmitt jest z wykształcenia ekonomistą. W 2004 r. pracował jako minister-delegat do spraw zagranicznych i migracji. Pierwszy raz zdobył mandat europosła w 2019 r. W PE przynależy do frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Jak dotąd przedstawicielem Luksemburga był Jean-Claude Juncker, który przewodził KE w latach 2014-2019.

Malta – Helena Dalli

Nominacja przedstawicielki Partii Pracy została ogłoszona wczoraj przez premiera Josepha Muscata. Dalli sprawuje obecnie funkcję ministra ds. europejskich i równości. W 2016 r. była pierwszą obywatelką Malty, która otrzymała Europejską Nagrodę Różnorodności za swoją pracę na rzecz praw człowieka i równości na szczeblu lokalnym i międzynarodowym.

Dalli zastąpi ustępującego Karmenu Vella, komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Polska – Krzysztof Szczerski

Dzisiejsza wizyta von der Leyen w Warszawie przyniosła decyzję ws. polskiego kandydata na komisarza. Kancelaria Premiera oglosiła, że kandydatem na polskiego komisarza jest Krzysztof Szczerski, absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i współpracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za rządów Jerzego Buzka. Od 2007 r. pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2017 r. został powołany na szefa Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy

Na stanowisku polskiego przedstawiciela zastąpi Elżbietę Bieńkowską, która pełniła funkcję komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Sukces Angeli Merkel. Pyrrusowe zwycięstwo Grupy Wyszehradzkiej

Grupie Wyszehradzkiej udało się zablokować kandydaturę Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Dla naszego regionu to jednak pyrrusowe zwycięstwo, bowiem najważniejsze stanowiska w UE przypadną reprezentantom państw Europy Zachodniej.
 

Nominacja Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej mogła …

Portugalia – Pedro Marques

Pochodzący z Lizbony 43-letni Marques ukończył studia ekonomiczne. Na początku kariery politycznej aangażował się w działalność w ramach Partii Socjalistycznej. W 2015 r. rozpoczął pracę jako minister ds. planowania i infrastruktury.

Jak dotąd Portugalię w KE reprezentował Carlos Moedas, który pełnił funkcję komisarza ds. badań, nauki i innowacji. Rząd Portugalii przyznał, że jest zainteresowany obszarem rozwoju regionalnego.

Słowenia – Janez Lenarčič

52-letni Słoweniec jest absolwentem prawa międzynarodowego. W latach 1994-1999 pracował w stałym przedstawicielstwie przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Następnie był ambasadorem Słowenii przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W latach 2008-2014 kierował Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, związanym z OBWE.

Lenarčič zastąpi dotychczasowego komisarza ds. transportu Violetę Bulc. Rządzący zadeklarowali, że Słowenia jest zainteresowana objęciem stanowiska związanego z rozszerzeniem, polityką regionalną, energią lub handlu.

Szwecja – Ylva Johansson

Johansson ukończyła Uniwersytet w Lund, uzyskując uprawnienia nauczyciela matematyki i fizyki. Swoją polityczną karierę zaczynała w Partii Lewicy. Od 1991 r. zasiadała w szwedzkim parlamencie, a w 1994 r. została ministrem ds. szkolnictwa. W związku z ogłoszoną na początku sierpnia nominacją na komisarza Johansson opuści sprawowany dotychczas urząd ministra ds. zatrudnienia.

Johannson zastąpi Cecilię Malmström, która dwukrotnie była szwedzkim reprezentantem w KE. W latach 2010-2014 pełniła funkcję komisarza do spraw wewnętrznych, a między 2014-2018 r. była odpowiedzialna za handel.

Węgry – László Trócsányi

Trócsányi jest z wykształcenia prawnikiem. W latach 2014-2019 sprawował funkcję ministra sprawiedliwości. W 2019 r. został liderem listy wyborczej koalicji Fidesz-KDNP i udało mu się zdobyć mandat do europarlamentu.

Jak dotąd węgierskim komisarzem był Tibor Navracsics, który zajmował się edukacją, kulturą, młodzieżą i sportem.

Rumunia kończy prezydencję w Radzie UE

„Lepsza niż oczekiwano” – w ten sposób prezydencję Rumunii w Radzie Unii Europejskiej podsumował prezydent kraju Klaus Iohannis. Mimo niełatwych relacji z Brukselą, która kilkukrotnie przestrzegała Bukareszt przed nierespektowaniem rządów prawa, Rumunia przyczyniła się do rozwoju prawodawstwa UE.
 

 

Wzmocnienie mechanizmów demokratycznych …

Trzech kandydatów w Chorwacji i dwóch we Włoszech

Premier Chorwacji Andrej Plenković szuka następcy na Nevena Mimica, który pełnił funkcję komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju. Wśród kandydatów pojawiają się trzy nazwiska: minister finansów Zdravko Marić, minister spraw wewnętrznych Davor Bozinović oraz eurodeputowana Dubravka Suica.

Zgodnie z doniesieniami włoskiej prasy Rzym ma dwóch kandydatów na stanowisko komisarza. Wśród kandydatów, którzy mieliby zastąpić ustępującą z funkcji Wysokiego Przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicię Mogherini znaleźli się minister rolnictwa Gian Marco Centinaio oraz podsekretarz ds. gospodarczych Massimo Garavaglia. Nie wskazano jednak, jaką tekę miałby objąć przyszły komisarz.

Niezdecydowani

Trzy państwa w dalszym ciągu nie ogłosiły swoich kandydatów na komisarzy na następną kadencję KE – Belgia i Francja.

Rumunia – Luminita Odobescu

Według najnowszych informacji to Odobescu ma być przedstawicielem Rumunii w najbliższej kadencji KE. Polityk, która pełni funkcję stałego przedstawiciela Rumunii w UE, prawdopodobnie zostanie nominowana przez premier Vioricę Dancilę. Odobescu cieszy się również poparciem prezydenta Klausa Iohannisa. Według doniesień Rumunia ma starać się o portfolio związane z energią.

Orbán po wyborach do PE dystansuje się wobec Salviniego

Jeszcze miesiąc temu wiele wskazywało na to, że zawiązanie koalicji między Fideszem a włoską Ligą to tylko kwestia czasu. Do przewidywanego zacieśnienia współpracy między ugrupowaniami Victora Orbána i Matteo Salviniego jednak nie dojdzie – dowiadujemy się od szefa sztabu węgierskiego …

 

 

Belgia – Rutten, Reynders, Thyssen

W Belgii trwają rozmowy na temat utworzenia rządu, co utrudnia wyznaczenie kandydata na komisarza. Bart de Wever, lider Nowego Sojuszu Flamandzkiego (NVA), przyznał, że „rozmowy się jeszcze nie zaczęły”. W kontekście belgijskiego reprezentanta pojawiły się trzy nazwiska – działaczka Flamandzkich Liberałów i Demokratów Gwendolyn Rutten, przedstawiciel Ruchu Reformatorskiego Didier Reynders oraz aktualna komisarz Marianne Thyssen, która zajmuje się sprawami zatrudnienia.

Francja – Pascal Canfin

Francuska redakcja EURACTIV donosi, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Pascal Canfin, były szef WWF i europoseł Zielonych. Na początku lipca 2019 r. został wybrany przewodniczącym Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim. Może się jednak okazać, że jego nominacja nie będzie zatwierdzona ze względu na parytet w KE, co zmusi Francję do wyznaczania kobiety na to stanowisko.

Francuski rząd  przyznał, że aspiruje do stanowiska komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu i energii. Do wyścigu o tekę związaną z energią chcą dołączyć także Estonia, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Włochy.