Nowa KE: Wątpliwości wobec rumuńskiej kandydatki

Rovana Plumb, źródło: Flickr/Partidul Social Democrat (CC BY 2.0)

Desygnowana przez Rumunię na komisarz ds. transportu Rovana Plumb nie zadeklarowała w swoim złożonym w Parlamencie Europejskim oświadczeniu majątkowym dwóch kredytów, jakie spłaca o łącznej wartości prawie 1 mln euro. Rumunka tłumaczy się, że „nie wiedziała, że musi to zrobić”.

 

Wszyscy kandydaci na członków nowej Komisji Europejskiej pod wodzą Ursuli von der Leyen musieli złożyć oświadczenia majątkowe do Komisji Prawnej PE (JURI). Pojawiły się jednak wątpliwości co do dokumentów złożonych przez 10 z 26 kandydatów na nowych komisarzy.

Niezgłoszone kredyty Rumunki

Najpoważniejsze dotyczą desygnowanej przez Rumunię na komisarz ds. transportu Rovany Plumb. To doświadczona polityk wywodząca się z rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), która była już europosłanką oraz czterokrotnie ministrem, m.in. pracy i rodziny czy funduszy europejskich. Zasiadała także w rumuńskim parlamencie. Gdy składała swoje oświadczenia majątkowe w Rumunii, umieszczała w nich informację o tym, że spłaca 2 kredyty o łącznej sumie niemal 1 mln euro. Ale w oświadczeniu złożonym w PE o tym „zapomniała”.

Tymczasem Komisja JURI jest bardzo wyczulona na wszelkie sytuacje, które mogą prowadzić do konfliktu interesów w przypadku członków KE. „To spory problem, że kilku kandydatów na komisarzy złożyło oświadczenia majątkowe, które są sprzeczne z tymi, które złożyli w swoich krajach. Potwierdzam, że jest wśród nich Rumunka” – powiedziała francuska europosłanka z frakcji Zieloni/Wolny Sojusz Europejski Marie Toussaint, która zasiada w Komisji Prawnej PE.

Sama Plumb została wezwana do złożenia korekty swojego oświadczenia oraz wyjaśnienia sprawy kredytów. Jeden z nich to kredyt hipoteczny na kwotę 800 tys. euro, jaki Plumb wzięła w 2007 r. i będzie go jeszcze spłacać do 2030 r. Drugi kredyt ma wartość 170 tys. euro i Plumb zaciągnęła go, aby całą kwotę wpłacić na fundusz wyborczy swojej partii. Choć nie chce ujawnić kto jest kredytodawcą, to jednak zapewnia, że to podmiot, jaki dopuszczony jest przez rumuński parlament do udzielania pożyczek posłom. Tę pożyczkę Plumb powinna spłacić w ciągu 2 najbliższych lat.

Rumunka powiedziała dziennikarzom, że nie wpisała kredytów do oświadczenia majątkowego, ponieważ sądziła, że przepisy ją do tego nie zobowiązują, ponieważ pierwszy kredyt zaciągnęła na zakup nieruchomości do celów prywatnych, a drugi także nie jest związany z działalnością gospodarczą. Dlatego jej zdaniem o konflikcie interesów nie może być mowy. Ale Komisja JURI jest innego zdania.

Wojciechowski musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia

Niejasności w sprawie mieszkania w Brukseli stoją na przeszkodzie wydania pozytywnej opinii przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego dla Janusza Wojciechowskiego – kandydata do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. Polak został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia.
 

 

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie komisji prawnej …

Kto jeszcze musi złożyć poprawkę?

Wśród kandydatów na komisarzy, którzy zostali dziś poproszeni o złożenie dodatkowych wyjaśnień znaleźli się m.in. polski kandydat na komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski, czeska kandydatka na komisarz ds. wartości i transparentności Věra Jourová, litewski kandydat na komisarza ds. środowiska i oceanów Virginijus Sinkevičius oraz chorwacka kandydatka na komisarz ds. demokracji i demografii Dubravka Šuica.

Wszyscy oni mają uzupełnić dokumenty i wyjaśnić pewne rozbieżności między oświadczeniami majątkowymi składanymi na różnych etapach kariery politycznej. Šuica była posłanką do chorwackiego parlamentu krajowego oraz do PE, a także w latach 2001-2009 burmistrzem Dubrovnika. Zgromadziła przez ten czas majątek w wysokości 5 mln euro.

Więcej wyjaśnień będą musieli natomiast złożyć Rovana Plumb oraz węgierski kandydat na komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa László Trócsányi. Oboje muszą nie tylko uzupełnić dokumenty, ale także stawić się jutro (26 września) osobiście przed Komisją Prawną i złożyć szersze wyjaśnienia.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …