Nieprawidłowości w niemieckim MON za czasów Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen, fot. NATO [Flickr]

Ursula von der Leyen, fot. NATO [Flickr]

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że doszło do nieprawidłowości w udzielaniu zleceń zewnętrznym firmom doradczym, gdy sprawowała funkcję minister obrony narodowej.

 

 

Szefowa Komisji Europejskiej zeznawała w czwartek (13 lutego) przed parlamentarną komisją śledczą Bundestagu. Sprawa dotyczy czasów gdy Ursula von der Leyen kierowała niemieckim Ministerstwem Obrony Narodowej. Podczas kilkugodzinnego przesłuchania Niemka przyznała, że jej resort „dopuścił się nieprawidłowości” w sprawie udzielania zleceń zewnętrznym firmom doradczym.

Ursula von der Leyen jedzie do Londynu rozmawiać o brexicie

W środę (8 stycznia) w Londynie dojdzie do spotkania premiera Borisa Johnsona z przewodniczącą Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmów będą przyszłe relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

 

 

Do spotkania przywódców dojdzie na trzy tygodnie przed zaplanowanym na 31 …

Wielomilionowe wydatki

Powodem wezwania szefowej unijnej egzekutywy przed komisję śledczą Bundestagu jest sprawozdanie Federalnego Trybunału Obrachunkowego dotyczące naruszenia przepisów prawnych i wykonawczych przy korzystaniu z usług doradczych. Z raportu instytucji wynika, że w latach 2013-2019, gdy Ursula von der Leyen pełniła funkcję minister obrony narodowej doszło do niegospodarnego wydatkowania finansów publicznych, szacowanych na wiele milionów euro w związku z udzielaniem zleceń zewnętrznym firmom doradczym, z których usług MON korzystał w trakcie procesu modernizacji Bundeswehry.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaprzeczyła osobistej odpowiedzialności, ale przyznała się do popełnienia błędów w trakcie sprawowania funkcji. „Popełniliśmy błędy, gdy Bundeswehra przechodziła kompleksową modernizację, jednak udało się osiągnąć wiele dobrego”, powiedziała Ursula von der Leyen podczas czwartkowego przesłuchania w Berlinie. „Podjęliśmy jednak natychmiastowe działania, aby przeciwdziałać wykrytym nieprawidłowościom”, podkreśliła była szefowa niemieckiego MON. 

KE opracuje europejski plan walki z nowotworami

Już w swoim inauguracyjnym przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że walka ze złośliwymi nowotworami ma być jednym z  jej priorytetów. Teraz w Parlamencie Europejskim przedstawiła więcej szczegółów tego planu.

 

Wczoraj (4 lutego) przypadał Światowy Dzień Walki z …

Nagła rezygnacja

Komisja rozpoczęła prace przed rokiem. Jak dotąd przestudiowano ponad 4 tys. akt oraz przesłuchano ponad 30 świadków. Z informacji medialnych wynika, że wiele osób znajdujących się w centrum śledztwa jest powiązanych z Ursulą von der Leyen, co budzi podejrzenia, że szefowa KE ponosi osobistą odpowiedzialność za decyzje o obchodzeniu przepisów prawa o zamówieniach publicznych. Przewodnicząca Komisji nie wskazała podczas przesłuchania winnych nieprawidłowości.

Za kadencji von der Leyen resort obrony wydał kilkaset milionów euro z pominięciem obowiązujących procedur. W tym czasie szefowa ministerstwa korzystała z usług kilku firm eksperckich, a w ministerstwie zatrudniono Katrin Suder – która utrzymywała kontakty towarzyskie z przedstawicielem jednej z firm wynajętych przez MON – z firmy doradczej McKinsey z zadaniem uporządkowania spraw działu zbrojeń. Suder zrezygnowała ze stanowiska krótko przed ujawnieniem skandalu. Federalny Trybunał Obrachunkowy sugeruje, że mogło dojść do złamania prawa zamówień publicznych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podpisała umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Już tylko dwa formalne kroki dzielą Wielką Brytanię od wyjścia z Unii Europejskiej. Po czwartkowej zgodzie królowej Elżbiety II, dziś swój podpis na umowie dotyczącej wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii złożyli Ursula von der Leyen i Charles Michel.

 

 

Królowa Elżbieta II …

Skasowane wiadomości

Przed kilkoma tygodniami w niemieckich mediach pojawiła się informacja dotycząca wykasowania wszystkich wiadomości tekstowych z obu służbowych telefonów Ursuli von der Leyen z czasów, gdy zajmowała stanowisko szefowej MON. Według mediów stało się tak na skutek wykrycia luk bezpieczeństwa. „Der Spiegel” napisał jednak w połowie stycznia, że to szefowa KE osobiście usunęła wiadomości, gdy odchodziła z ministerstwa mając świadomość, że mogą one zostać wykorzystane w pracach komisji śledczej.

Czwartkowe przesłuchanie Ursuli von der Leyen było ukoronowaniem prac komisji, która teraz zamierza podsumować wyniki dochodzenia w formie sprawozdania. Prezentacja wniosków jest spodziewana przed rozpoczęciem letniej przerwy w pracach Bundestagu.

Von der Leyen: "UE potrzebuje wiarygodnego potencjału militarnego"

Podczas wystąpienia w trakcie 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że UE przejmie inicjatywę w kwestii ochrony klimatu. Ursula von der Leyen dodała, że Unia powinna stać się bardziej asertywna na arenie międzynarodowej.

 

 

Wystąpienie podczas trwającego w …