Merkel z Macronem zapowiadają ścisłą współpracę do czasu sformowania nowego rządu w Niemczech

niemcy-francja-paryz-berlin-unia-europejska

Angela Merkel odwiedziła Paryż w czwartek (16 września). / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [PrachataiFollow]

Angela Merkel odwiedziła Paryż w czwartek (16 września). Na spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem zapowiedziała ścisłą współpracę w najważniejszych kwestiach do czasu utworzenia po wyborach do Bundestagu nowego rządu federalnego. Francja wraz z początkiem 2022 r. przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

 

 

Emmanuel Macron przyjął szefową niemieckiego rządu w czwartek wieczorem na roboczym obiedzie. Jak zapewnił francuski prezydent, nie jest to ich ostatnie spotkanie.

Według francuskich mediów, które powołują się na rozmówców w Pałacu Elizejskim, pożegnalna wizyta Angeli Merkel we Francji zaplanowana jest po wyborach do Bundestagu, które odbędą się 26 września.

Niemcy i Francją deklarują dalszą współpracę w najważniejszych kwestiach

Jest wielce prawdopodobne, że Merkel po zaplanowanych na 26 września wyborach pozostanie tymczasową kanclerz przez co najmniej kilka do kilkunastu tygodni, ponieważ utworzenie nowego rządu w Berlinie może zająć od 60 do 170 dni.

Francja wraz z początkiem 2022 r. przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Paryż przygotowuje ambitny program wpisujący się w europejskie i międzynarodowe – we Francji w kwietniu odbędą się wybory prezydenckie, więc francuska prezydencja przypadnie na gorący czas kampanii wyborczej – ambicje Macrona, w tym kwestie związane ze zwiększeniem strategicznej autonomii UE.

Wiadomo m.in., że w pierwszej połowie przyszłego roku prezydent Francji wraz z szefową Komisji Europejskiej Urszulą von der Leyen zwołają szczyt przywódców poświęcony europejskiej obronności.

Stąd czwartkowa deklaracja przywódców Niemiec i Francji. Oba państwa od dawna współpracują w najważniejszych kwestiach, a jednym z ostatnich i być może najważniejszych na to dowodów jest Fundusz Odbudowy UE, z którego inicjatywą utworzenia wyszli w maju 2020 r. prezydent Francji oraz kanclerz Niemiec. To z ich propozycji narodziła się idea unijnego funduszu na rzecz odbudowy gospodarek państw Unii.

„Do czasu utworzenia następnego rządu (w Niemczech – red.), pani kanclerz i ja będziemy nadal pracować ws. głównych spraw, w których staramy się zapewnić francusko-niemieckie rozwiązania (…), podkreślił Macron.

Owe najważniejsze sprawy, to jak podkreślili Macron z Merkel, to przede wszystkim sytuacja w Afganistanie, przyszłość Unii Europejskiej, walka z terroryzmem, sytuacja na Białorusi i Ukrainie oraz polityka klimatyczna, czyli zbliżające się negocjacje dotyczące unijnego pakietu Fit for 55 – obniżenia o 55 proc. emisji CO2 do 2030 r. w stosunku do poziomu z 1990 r.

„Chcemy zrobić wszystko, co możliwe, od strony niemieckiej, aby nie było zastoju w podejmowaniu niezbędnych decyzji”, podkreśliła Merkel.