Nie będzie nowej KE w tym roku?

Ursula von der Leyen | Komisja Europejska

Ursula von der Leyen, źródło: Flickr, © flohagena.com/DLD ((CC BY-NC-SA 2.0)

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła wczoraj, że jeśli Rumunia nie przedstawi w najbliższym czasie swojego kandydata na unijnego komisarza, to nowej KE nie uda się w tym roku podjąć pracy.

 

„Rumunia musi pilnie przedstawić kandydata na komisarza. Od tego zależy, czy komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen obejmie urząd w tym roku” – napisała w liście do władz w Bukareszcie przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Poprzednia kandydatka rumuńskiego rządu Rovana Plumb, podobnie jak francuskiego Sylvie Goulard oraz kandydat z Węgier László Trócsányi, nie uzyskali akceptacji odpowiednich komisji Parlamentu Europejskiego. Paryż i Budapeszt już przedstawiły nowych kandydatów, ale Rumunia, gdzie w tym czasie upadł rząd, tego nie zrobiła.

List do władz w Bukareszcie z apelem o pilne przedstawienia kandydata do KE

“Przewodnicząca-elekt wysłała list do rumuńskich partnerów, przypominając im o pilności zaproponowania kandydata” – poinformowała na wtorkowej (29 października) konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa. Polityczny pat w Rumunii blokuje wybór kandydata, bo bez rządu Bukareszt nie jest w stanie desygnować kandydata na komisarza. Nie jest jednak jasne, kiedy rząd w tym kraju może zostać utworzony. Już 4 listopada ma się odbyć głosowanie nad jego powołaniem, jednak jego rezultat jest niepewny.

Thierry Breton nowym francuskim kandydatem do KE?

Były minister finansów, a obecnie menedżer w spółkach z branży nowych technologii jest najwyżej w rankingu potencjalnych kandydatów na francuskiego przedstawiciela w Komisji Europejskiej. Paryż ma obsadzić tekę ds. wspólnego rynku. Wcześniej Parlament Europejski odrzucił kandydaturę wiceprezes Banku Francji Sylvie …

Oczekiwanie również na brytyjskiego kandydata

Niewykluczone ponadto, że w nowej KE zasiądzie jednak przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Von der Leyen zapowiadała, że będzie wnioskować o kandydata z tego kraju, jeśli dojdzie do przedłużenia brexitu do końca stycznia. Wczoraj “27” zaakceptowała przesunięcie brexitu na koniec stycznia i podkreśliła konieczność przedstawienia swojego kandydata do nowej KE, a brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych 12 grudnia.

Na razie opóźnienie w ustanowieniu nowej KE wynosi miesiąc – zamiast 1 listopada ma ona objąć urząd 1 grudnia. Niewykluczone jednak, że przez trudności z kandydatami na komisarzy proces formowania Komisji przeciągnie się aż do przyszłego roku.

Wstępna akceptacja nowych kandydatów Francji i Węgier

Przyszła szefowa KE uruchomiła już jednak procedurę ws. francuskiego kandydata, byłego ministra finansów Thierry’ego Bretona oraz kandydata Węgier, stałego przedstawiciela tego kraju przy UE Olivéra Várhelyiego.

“Przewodnicząca-elekt von der Leyen przeprowadziła rozmowy kwalifikacyjne z dwoma kandydatami na komisarzy z Węgier i Francji wczoraj i potwierdziła ich zdolności i kompetencje do służby w charakterze komisarzy” – przekazała we wtorek Andreewa.