Nie będzie debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Francji

Parlament Europejski; źródło: europarl.europa.eu

Europosłowie odrzucili w poniedziałek (10 grudnia) po południu wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, złożony przez europosła Ryszarda Czarneckiego (PiS) o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji.

 

Ryszard Czarnecki, przedstawiając w PE wniosek swojej frakcji dotyczący debaty w sprawie  „kryzysu demokracji we Francji”, podkreślił, że Francja jest jednym z dwóch najważniejszych państw UE.

Podwójne standardy

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w tym kraju. Podczas ostatnich czterech weekendów na ulice francuskich miast wyszły setki tysięcy demonstrantów. Ponad 2 tys. zostało aresztowanych, blisko 900 osób zostało rannych” – wskazał europoseł.

Eurodeputowany dodał, że tego samego dnia zaakceptowany został wniosek innej frakcji dotyczący debaty o sytuacji w Czechach. „Tak, jak PE zajmował się wcześniej sytuacją w Rumunii, sytuacją na Węgrzech, sytuacją w Polsce, tak też powinniśmy porozmawiać o sytuacji we Francji, bo jest to ważne z punktu widzenia interesów całej Unii Europejskiej” – podkreślił Czarnecki.

Unijne sankcje dla prorosyjskich separatystów z Donbasu

Rada UE zatwierdziła wczoraj (10 grudnia) unijne sankcje wobec dziewięciu osób zaangażowanych w organizację nielegalnych wyborów w Donbasie. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie zdecydowali się jednak na żadne restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.

Zwrócił uwagę, że taka debata jest też potrzebna, by uniknąć zarzutów o „hipokryzję i podwójne standardy, że rozmowy w PE dotyczą tylko krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a nie krajów Europy Zachodniej”.

Głosowanie optyczne

Przewodniczący PE Antonio Tajani poddał wniosek EKR pod głosowanie. Zdecydował jednak, że nie będzie to głosowanie elektroniczne, a przez podniesienie ręki. Po głosowaniu uznał, że wniosek został odrzucony.

Ryszard Czarnecki powiedział, że zdziwił go fakt przeprowadzenia głosowania tzw. metodą optyczną, czyli poprzez obserwację sali obrad. Jego zdaniem europosłom niektórych frakcji zależało na tym, aby nie można było sprawdzić, jak głosowali poszczególni parlamentarzyści. Frakcja EKR zapowiedziała, że wystąpi do Konferencji Przewodniczących PE o przeprowadzenie debaty na temat kryzysu we Francji w czasie kolejnej sesji plenarnej.

Frans Timmermans kandydatem socjalistów na szefa KE

Wiceszef KE Frans Timmermans został wybrany na czołowego kandydata socjaldemokratów w przyszłorocznych wyborach do PE, czyli na kandydata tej partii na szefa nowej KE. Oznacza to, że będzie konkurował z Manfredem Weberem – kandydatem EPL na to stanowisko.

„Ponieważ od wielu dni ogniskuje to uwagę całego świata i dochodzi do bardzo niepokojących wydarzeń, brutalności policji, zatrzymań i ogólnego chaosu, więc jest oczywiste, że Parlament, który wcześniej reagował znacznie energiczniej w bardziej wątpliwych sytuacjach, powinien o tym porozmawiać” – stwierdził przewodniczący Grupy EKR Ryszard Legutko.

Protesty „żółtych kamizelek” we Francji zaczęły się od sprzeciwu wobec zapowiadanej przez rząd podwyżki od stycznia 2019 r. akcyzy na paliwo. Mimo że władze przed kilkoma dniami ogłosiły, że zawieszają jej wprowadzenie na rok 2019, sobotnie demonstracje nie ustały, a przyczyną niezadowolenia ich uczestników jest cała polityka gospodarcza rządu prezydenta Emmanuela Macrona.

KE: Rosyjska dezinformacja to obecnie największe zagrożenie dla UE

Z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską oraz unijne służby dyplomatyczne wynika, że Rosja wydaje coraz więcej pieniędzy na propagandę na obszarze UE. Dlatego KE chce zwiększyć unijne zdolności do przeciwdziałania dezinformacji.
 
Komisja Europejska opublikowała swój Plan Działań Przeciw …