Neutralna Irlandia dołączy do Grup Bojowych UE?

Zdjęcie via pixabay.com

Irlandia zamierza w przyszłym roku przyłączyć się do Grup Bojowych Unii Europejskiej. Irlandzki parlament przyjął w czwartek ustawę umożliwiającą żołnierzom tego neutralnego państwa przyłączenie się do kierowanej przez Niemców grupy bojowej. Jednak nie wszystkie krajowe siły polityczne popierają tę inicjatywę.

 

 

Neutralna Irlandia jeden raz, jak dotąd, wzięła udział w misji Grup Bojowych UE. Jeżeli dojdzie do realizacji przedsięwzięcia, Irlandczycy trafią do kierowanej przez Niemców grupy, gdzie są już żołnierze z Austrii, Czech, Chorwacji i Holandii. Irlandzka organizacja niepodległościowa „Sinn Féin” sprzeciwia się inicjatywie rządu Leo Varadkara, argumentując że termin „grupy bojowe” nie ma nic wspólnego z siłami pokojowymi, a raczej z jednostkami „wyszkolonymi do walki”. Jak dotąd żadna grupa bojowa UE nie brała udziału w jakiejkolwiek akcji.

Irlandia nie zgodzi się na wykreślenie backstopu z umowy brexitowej

„Brexit bez awaryjnego mechanizmu backstop będzie dla Irlandii tak samo szkodliwy, jak bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – stwierdził premier Irlandii Leo Varadkar. Oświadczył jednak, że ufa Brukseli, że pozwoli ona na wykreślenie backstopu z umowy z Londynem.
 

Irlandzki …

Zaangażowanie na rzecz pokoju, ale co z neutralnością?

Minister obrony Paul Kehoe przemawiając wczoraj w Dáil Éireann (Zgromadzenie Irlandii – niższa izba parlamentu) powiedział, że „udział w grupie bojowej UE stanowi dla Irlandii sposób na wyrażenie naszego zaangażowania w wartości i zasady utożsamiane z Organizacją Narodów Zjednoczonych”. Minister mówił także o „wzmacnianiu wiarygodności Irlandii na arenie międzynarodowej”. Na sali obrad padały również głosy poparcia przypominające zobowiązanie Dublina do wspierania i utrzymania pokoju w całej Europie.

Nie zabrakło jednak głosów sprzeciwu, zwracających uwagę na możliwe zagrożenie dla neutralności Irlandii. W tym tonie wypowiadali się przedstawiciele Sinn Fein. Wśród nich najczęściej głos zabierał Aengus Ó Snodaigh, przypominający, że „zaangażowanie się w jakimkolwiek konflikcie po jednej ze stron, oznacza de facto złamanie zasady neutralności”. Jednak większość biorących udział w dyskusji dostrzegało korzyści z uczestnictwa w projekcie grup bojowych, doceniając m. in. możliwość podnoszenia kwalifikacji wojskowych dzięki współpracy ze specjalistami z kontynentu.

Trump: Mur graniczny wyjdzie Irlandii na dobre

Amerykański prezydent podczas spotkania z irlandzkim premierem dużo mówił o brexicie. Stwierdził, że wszystko „zakończy się pomyślnie dla Irlandii” i porównywał ryzyko powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną do… sytuacji na granicy USA i Meksyku.
 

W trakcie swojego trzydniowego …

Czym są Grupy Bojowe UE?

Potencjalna irlandzka grupa bojowa będzie gotowa do działania w lipcu przyszłego roku. Podobnie, jak w przypadku innych grup, będzie składała się z 1500 żołnierzy. Powołanie Irlandczyków do działania będzie możliwe tylko za realizacją tzw. „potrójnego zamka”. Oznacza to, że działanie tej konkretnej grupy będzie musiało zostać zatwierdzone przez ONZ po uzyskaniu zgody rządu i przegłosowaniu jej w Zgromadzeniu Irlandii. Wojska z tego państwa już raz uczestniczyły w działaniach unijnej grupy bojowej – w pogotowiu z nordyckim batalionem dowodzonym przez Szwecję w 2008 r.

Grupy bojowe UE to wielonarodowe jednostki wojskowe – należące do Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony – które stanowią część zdolności militarnych Wspólnoty w zakresie szybkiego reagowania. Grupy w 2006 r. zyskały pełną zdolność bojową. Głównymi zadaniami grup jest utrzymywanie pokoju, udział w operacjach humanitarnych i ratowniczych, zarządzanie kryzysowe czy te, wynikające z europejskiej strategii bezpieczeństwa, jak działania rozbrojeniowe, wsparcie państw trzecich w zwalczaniu terroryzmu czy misje budowania instytucji państwowych.

Hiszpania: Armia powiększy się po raz pierwszy od upadku wojskowej dyktatury

Po raz pierwszy od obalenia w 1975 r. wojskowej junty stworzonej przez generała Francisco Franco rząd Hiszpanii wydał rozporządzenie nakazujące zwiększenie liczebności armii. Sprawa budzi u wielu osób niedobre skojarzenia, ale tym razem chodzi nie o wzrost hiszpańskiej potęgi militarnej, …