Negocjacje ws. brexitu wciąż bez rezultatów

Brexit - szefowie MSZ w deszczu w labiryncie, źródło twitter.com jeremy_hunt

Brexit - szefowie MSZ w deszczu w labiryncie, źródło twitter.com jeremy_hunt

Unijny negocjator ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Michel Barnier potwierdził w niedzielę (14 października) wieczorem, że wbrew medialnym spekulacjom stronom wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia ws. warunków dotyczących brexitu.

 

Przypuszczenia mediów wywołała niespodziewana wizyta, którą w Brukseli złożył tego dnia brytyjski minister ds. brexitu Dominic Raab, a także nagle zwołana narada ambasadorów reprezentujących w Unii pozostałe 27 państw członkowskich.

Uzgodnienie warunków brexitu trudniejsze niż pokonanie labiryntu

10 ministrów spraw zagranicznych państw UE – w tym szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz – stojący w deszczu pod drzewem w środku labiryntu – takie zdjęcie opublikował w niedzielę na swoim koncie na Twitterze szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.

„Poprosiłem kilku ministrów spraw zagranicznych, by przeszli się ze mną po labiryncie Chevening w deszczu. To zadanie okazało się prostsze niż negocjacje w sprawie brexitu” – skomentował wczorajsze rozmowy brytyjski polityk.

Brytyjczycy woleliby zostać w UE

Brytyjczycy zmienili zdanie: gdyby dziś mieli ponownie decydować o członkostwie w Unii Europejskiej, to raczej zostaliby we Wspólnocie. Z analizy sondaży wynika bowiem, że zwolennicy zachowania unijnego członkostwa mają cztery punkty procentowe przewagi nad opowiadającymi się za wyjściem z niej.

Barnier: Nie udało się dojść do porozumienia

We wpisie opublikowanym po niespodziewanym spotkaniu z brytyjskim ministrem ds. Brexitu Dominikiem Raabem i brytyjskim zespołem negocjacyjnym, Michel Barnier przekazał, że mimo intensywnych wysiłków strony wciąż nie doszły do porozumienia ws. warunków umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Przyznał, że chodzi m.in. o uzgodnienie kwestii granicy między Irlandią a Irlandią Północną, czyli przyjęcia rozwiązania awaryjnego (ang. backstop) dla Irlandii Północnej, które uchroniłoby od powrotu do twardej granicy w wypadku braku negocjowanej obecnie umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE.

Unijny negocjator zapowiedział również, że wkrótce przekaże zarówno państwom członkowskim, jak i Parlamentowi Europejskiemu szczegółową relację z rozmów z brytyjskim ministrem.

W listopadzie będzie specjalny szczyt ws. brexitu

Poinformował o tym podczas zorganizowanego w Salzburgu nieformalnego spotkania przywódców państw członkowskich UE kanclerz sprawującej obecnie unijne przewodnictwo Austrii Sebastian Kurz. Tymczasem premierzy Czech i Malty wezwali do powtórzenia brytyjskiego referendum.
 
Kwestia regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z UE umowy powinna zostać …

Wcześniej w niedzielę portal Politico poinformował – powołując się na trzy unijne źródła dyplomatyczne – że negocjatorzy obu stron osiągnęli wstępne, techniczne porozumienie w sprawie warunków brexitu. Informatorzy ci zastrzegli jednak, że umowa jest zatwierdzona jedynie na poziomie technicznym i wymaga politycznego poparcia Londynu i pozostałych państw członkowskich. Wieczorem media podawały już, że strony wciąż nie osiągnęły porozumienia.

Foster: Niekorzystne porozumienie jednoznaczne z aneksją Irlandii Północnej

Tymczasem szefowa północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Arlene Foster oświadczyła dzień wcześniej, że brexit bez porozumienia z UE byłby lepszy niż niekorzystne porozumienie, które byłoby równoznaczne z „aneksją” Irlandii Północnej.

Irlandia: Premier odrzuca brytyjską propozycję granicy w "stylu kanadyjskim"

Irlandzki premier skrytykował przedstawiony przez szefową brytyjskiego rządu pomysł na ustanowienie zasad granicznych między Irlandią a Irlandią Północną, który opiera o się o reguły na jakich funkcjonuje granica między USA a Kanadą. Wykluczył również przeprowadzenie w tej sprawie bezpośrednich rozmów …

„W pełni zdaję sobie sprawę z ryzyka związanego z brakiem porozumienia, ale zagrożenia związane ze złym porozumieniem są gorsze” – przekonywała Foster w artykule opublikowanym w sobotę na łamach północnoirlandzkiego dziennika „The Belfast Telegraph”.

W jej ocenie proponowane rozwiązanie awaryjne (ang. backstop) – przewidujące tymczasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE przy jednoczesnym zachowaniu przez Irlandię Północną członkostwa we wspólnym rynku towarów – nie byłoby jednak tymczasowe.

„To byłaby stała aneksja Irlandii Północnej, oddzielająca ją od reszty Zjednoczonego Królestwa i na zawsze skazująca nas na podleganie zasadom ustalanym w miejscu, w którym nie mamy prawa głosu” – podkreśliła. Zwróciła przy tym uwagę, że najbliższe dni, tygodnie i miesiące będą kluczowe.

“Podjęte decyzje wpłyną na to, w jakiej Irlandii Północnej będą żyły nasze wnuki” – podkreśliła Foster. Przewodnicząca DUP zapowiedziała przy tym, że będzie dążyła do porozumienia korzystnego zarówno dla Irlandii, jak i Irlandii Północnej, a także że dziś pojedzie do Dublina na rozmowy w tej sprawie.

Wielka Brytania bez budżetu przez brexit?

Północnoirlandzcy unioniści, którzy wspierają w Izbie Gmin rząd Partii Konserwatywnej, grożą, że jeśli negocjacje na temat warunków brexitu pójdą nie po ich myśli – zagłosują za odrzuceniem projektu brytyjskiego budżetu. Torysom może więc zabraknąć głosów do jego przyjęcia. Spór dotyczy …

Również w sobotę były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson napisał w północnoirlandzkim „Belfast News Letter”, że „jedyny sposób na powrót na właściwą ścieżkę to rezygnacja z backstopu”.

Brytyjczycy woleliby zostać w UE

Brytyjczycy zmienili zdanie: gdyby dziś mieli ponownie decydować o członkostwie w Unii Europejskiej, to raczej zostaliby we Wspólnocie. Z analizy sondaży wynika bowiem, że zwolennicy zachowania unijnego członkostwa mają cztery punkty procentowe przewagi nad opowiadającymi się za wyjściem z niej.