Nagroda Sacharowa: PE ogłosił krótką listę nominowanych

Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli, źródło: Wikipedia, fot. Steven Lek

Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli, źródło: Wikipedia, fot. Steven Lek

Przyznawana za wolność myśli i honorująca osoby lub organizacje broniące praw człowieka nagroda trafi w ręce więzionego w Rosji ukraińskiego dramaturga i reżysera, marokańskiego działacza walczącego z korupcją lub organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym.

 

Krótką listę nominowanych do przyznawanej od 1988 r. Nagrody im. Andrieja Sacharowa ogłosiły na wspólnym posiedzeniu komisje spraw zagranicznych oraz rozwoju w Parlamencie Europejskim. Finałową trójkę wyłoniono spośród ośmiu nominowanych.

Nominowani Ukrainiec i Marokańczyk

Na krótkiej liście znalazło się nazwisko Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera i dramaturga, który został aresztowany przez rosyjskie służby w Symferopolu na Krymie w maju 2014 r. Trafił on potem do Rosji, gdzie za rzekome działania terrorystyczne skazano go na 20 lat pobytu w kolonii karnej. Sam Sencow przekonuje, że uwięziono go w związku z jego politycznymi przekonaniami. Wiele organizacji międzynarodowych uznało go już za więźnia sumienia. Od połowy maja 2018 r. Sencow prowadził protest głodowy, domagając się uwolnienia siebie oraz innych przetrzymywanych w Rosji ukraińskich działaczy politycznych lub społecznych. O uwolnienie Ukraińca apelowali także do Kremla różni międzynarodowi przywódcy czy prawosławni duchowni. Na razie bezskutecznie. Wycieńczony kilkumiesięczną głodówką protestacyjną Sencow przerwał ją na początku października po 145 dniach.

Drugi nominowany to pochodzący z Maroka Nasser Zefzafi, lider antykorupcyjnego i antyrządowego ruchu Hirak. Od maja 2017 r. przebywa on w areszcie pod zarzutem „spisku przeciw bezpieczeństwu państwa”. Otrzymał za to wyrok 20 lat więzienia. Gdy w sierpniu bieżącego roku marokański król Mohammed VI ułaskawiał działaczy Hiraku – Zefzafi nie znalazł się wśród 188 osób objętych amnestią. Działacza – podobnie jak Sencow – ogłosił więc wówczas protestacyjną głodówkę, której dotąd jeszcze nie przerwał.

Ołeh Sencow nominowany do Nagrody Sacharowa

Europejska Partia Ludowa (EPL) – największa frakcja w Parlamencie Europejskim – nominowała więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do tegorocznej Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez PE wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.

Nominacja na przekór Włochom?

Ostatnia nominacja jest grupowa. To łączne wyróżnienie dla organizacji pozarządowych, które zajmują się ratowaniem uchodźców i migrantów na wodach Morza Śródziemnego. Organizują one m.in. rejsy ratunkowe w poszukiwaniu rozbitków lub ludzi dryfujących na unieruchomionych statkach, łodziach czy pontonach. Wśród nominowanych organizacji znalazły się: Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Lekarze bez Granic, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea Watch i SOS Mediterranee. To właśnie przed statkami tych organizacji włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zamykał w ostatnich miesiącach sycylijskie porty. Dlatego taka nominacja budzi kontrowersje w Rzymie.

Podczas wyłaniania finałowej trójki nominowanych do tegorocznej Nagrody Sacharowa odpadły natomiast kandydatury amerykańskiego farmera Dewayne’a Johnsona, który walczy przed sądem z koncernem chemicznym Monsanto, broniącej praw mniejszości narodowych w RPA organizacji AfriForum czy kanadyjskiej działaczki antyaborcyjnej Mary Wagner. Kandydatów do Nagrody Sacharowa zgłaszają europosłowie (pod wnioskiem musi się podpisać przynajmniej 40 z nich). 25 października laureata wybierze Konferencja Przewodniczących PE. Nagroda zaś zostanie wręczona 12 grudnia podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Nagroda Sacharowa dla wenezuelskiej opozycji demokratycznej

Właśnie został ogłoszony laureat Nagrody Sacharowa za wolność myśli w 2017 r. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani poinformował, że zwycięzcą tej nagrody została wenezuelska opozycja demokratyczna.