Morawiecki: Porozumienie ws. brexitu zapewnia Polakom ich prawa  

Premier Mateusz Morawiecki z dziennikarzami w Brukseli, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki z dziennikarzami w Brukseli, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki ocenił osiągnięte wczoraj porozumienie ws. brexitu jako “konstruktywne rozwiązanie”. Zapewnił także, że dokument uzgodniony na unijnym szczycie zapewnia mieszkającym na Wyspach Polakom ich prawa nabyte.

 

Wynegocjowany w czwartek (17 października) dokument zawiera m.in. zapisy o okresie przejściowym, który ma trwać do końca przyszłego roku. W razie potrzeby może on być przedłużony o rok lub dwa lata, pod warunkiem, że zgodzą się na to obie strony. W tym czasie nie powinno się zmienić zbyt wiele poza tym, że Brytyjczycy nie będą brali udziału w pracach unijnych instytucji. Jeśli brytyjscy deputowani i europosłowie zdążą zaakceptować tę umowę, to Wielka Brytania opuści UE z końcem października.

Jest porozumienie ws. brexitu

Po kilku dniach intensywnych rozmów między negocjatorami z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, obie strony ogłosiły sukces. Kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli udało się osiągnąć porozumienie ws. nowej umowy brexitowej.

 

Informację tę podali premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz …

„Dotrzymane będą uzgodnione wcześniej warunki”

“Bardzo ważne, że dotrzymane będą wszelkie warunki wcześniej przeze mnie uzgodnione z panią premier Theresą May, a teraz z premierem Borisem Johnsonem: warunki życia, prawa nabyte polskich obywateli w Wielkiej Brytanii i oczywiście na zasadzie wzajemności obywateli brytyjskich w Polsce” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zapewniał, że Polska zawsze chciała, by „doszło do pewnej formy umowy” a nie do bezumownego brexitu i dzięki temu zapewnione było utrzymanie praw polskich obywateli żyjących w Zjednoczonym Królestwie. “Dzisiaj te nasze interesy są zabezpieczone” – podkreślił Morawiecki.

“Po pierwsze, to jest zabezpieczenie praw naszych obywateli i naszych przedsiębiorców. Po drugie, mamy dużo lepsze rozwiązania i dużo lepszy punkt startu do rozwiązań w zakresie handlu dla polskich przedsiębiorców (…) i wreszcie po trzecie – co jest niezwykle ważne z punktu widzenia różnych projektów, które toczą się w Polsce z udziałem środków unijnych – mamy zapewnione finansowanie dla wszystkich projektów unijnych pomimo brexitu” – wyliczał premier.

Brexit: 750 tys. Europejczyków złożyło wniosek o status rezydenta w Wielkiej Brytanii

Obywatele UE mają czas co najmniej do 31 grudnia 2020 r., aby ubiegać się o status rezydenta. Bez niego kontynuowanie pracy w Wielkiej Brytanii może okazać się niemożliwie. Dotychczas najwięcej wniosków złożyli Polacy.
 

Polacy są najliczniejszą grupa ubiegającą się o status …

Wypracowane zostało konstruktywne rozwiązanie ws. brexitu

Szef polskiego rządu wyraził też zadowolenie z osiągniętego porozumienia. “Cieszę się, że udało się wypracować konstruktywne rozwiązanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – powiedział podkreślając, że tematem dyskusji był główny problem, czyli granica między Irlandią a Irlandią Północną. “Wydaje się, że doszliśmy do kompromisu” – dodał wyrażając nadzieję, że trwający mniej więcej od roku kryzys ratyfikacyjny zostanie przełamany. “Ale oczywiście to jest decyzja parlamentu brytyjskiego” – podkreślił Morawiecki.

Nie ma pola do kompromisu ws. przyszłego budżetu UE

“Nie akceptujemy aktualnej propozycji prezydencji fińskiej ws. budżetu UE” – oświadczył wczoraj szef polskiego rządu. Media podają, powołując się na źródła dyplomatyczne, że Finlandia, sprawująca obecnie półroczne przewodnictwo w Radzie UE, przedstawiła propozycję budżetu na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia w wysokości 60-65 mld euro wobec propozycji Komisji Europejskiej, która i tak zakłada redukcję.

Ta propozycja ma być punktem wyjścia do dyskusji unijnych przywódców nt. budżetu UE na lata 2021-27 przewidzianej na trwającym właśnie szczycie UE w Brukseli. “Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu. Pokazujemy też, jak skutecznie zrekonstruowaliśmy `grupę przyjaciół spójności`” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Będzie mini-budżet strefy euro

Ministrowie finansów wszystkich państw członkowskich uzgodnili na spotkaniu w Luksemburgu powołanie nowego mechanizmu finansowego w Unii Europejskiej. Ma on wspierać przeprowadzanie reform gospodarczych i zapewniać większą spójność pomiędzy państwami członkowskimi.

 

 

O konieczności powołania odrębnego budżetu dla strefy euro od dawna mówi …

„Wszystkie polityki traktatowe UE muszą być finansowane”

Premier oświadczył też, że negocjacje dotyczące wspólnotowego budżetu muszą doprowadzić do znalezienia nowych źródeł finansowania unijnych priorytetów, a takim źródłem tzw. dochodów własnych mógłby być np. podatek lotniczy, podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy. Morawiecki podkreślił ponadto, że „wszystkie polityki traktatowe, czyli rolna, która ma dążyć do wyrównania dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników zachodnioeuropejskich, czy polityka spójności, muszą być zabezpieczone”.