Morawiecki o sporze z UE w „Financial Times”: Dyktat Brukseli i zablokowanie pomocy finansowej jak III wojna światowa

polska-transformacja-energetyczna-unia-europejska-komisja-co2-wegiel-smog-fitfor55

Premier Mateusz Morawiecki / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” wezwał Unię Europejską, by – jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności – wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych. Według szefa rządu Komisja Europejska stawia żądania, „przystawiając Polsce pistolet do głowy”.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Financial Times” stwierdził, że zablokowanie pomocy finansowej dla Polski przez Unię Europejską będzie równoznaczne z rozpoczęciem „III wojny światowej”.

Karolina Zbytniewska: Polska na wojnie z Unią Europejską. Warszawa ma przewagę nad Brukselą

Co zrobi UE w sporze między Brukselą a polskim rządem? Niewiele, bo boi się kolejnych exitów, przekonuje redaktor naczelna EURACTIV.pl.

Morawiecki o „dyktacie Brukseli”

Morawiecki w ostrych słowach wypowiedział się o działaniach Unii Europejskiej wobec Polski. „Mam wrażenie, że negocjacje przebiegają tak, że Komisja Europejska przystawia Polsce pistolet do głowy. To jest dyskryminujące i przypomina dyktat Brukseli”, podkreślił premier.

W ten sposób szef polskiego rządu skomentował debatę wokół łamania praworządności, jaka odbyła się w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim, a następnie podczas szczytu Unii.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca roku zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, którą Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za nielegalną. Ostrzegł jednak, że jeśli KE „rozpocznie III wojnę światową”, wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie „bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji”.

W „Financial Times” podkreślono, że spór Warszawy z Brukselą o praworządność opóźnił zatwierdzenie wartego 36 mld euro polskiego Krajowego Planu Odbudowy w ramach unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19.

W ubiegłym tygodniu niektóre państwa członkowskie wezwały również do uruchomienia nowego mechanizmu warunkowości, który mógłby zagrozić wstrzymaniem unijnych środków dla Polski. „Wszystkie opcje są w grze. Także zablokowanie przez Polską porozumienia w sprawie pakietu klimatycznego UE”, stwierdził w odpowiedzi na groźby pod adresem rządu w Warszawie polski premier.

Morawiecki powiedział też w rozmowie, że Komisja Europejska łamie prawo, blokując pieniądze z Funduszu Odbudowy po COVID-19 dla Polski. Powinny być wypłacone do dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Dodał, ze jest przekonany o tym, że te środki do Polski trafią, gdy izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym zostanie zlikwidowana.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Morawiecki: "To kraje członkowskie są panami traktatów"

W czwartek europosłowie będą głosować za przyjęciem rezolucji ws. Polski.

Donald Tusk: „Świat zdębiał”

Niemal natychmiast po opublikowaniu wywiadu polskiego premiera zareagowali polscy politycy. Nowo wybrany szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk napisał w mediach społecznościowych, że świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. „W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść”, napisał na Twitterze były premier.

W podobnym tonie – jednak znacznie ostrzej – zareagował europoseł Łukasz Kohut. „Szambo wybiło. Premier Morawiecki w wywiadzie dla 'Financial Times’ przyrównuje działania Komisji Europejskiej do rozpoczęcia III wojny światowej. Bredzi też o 'pistolecie przystawianym do głowy’. Złodziej krzyczy łapać złodzieja!”, podkreślił europoseł Lewicy Łukasz Kohut, który podczas ostatniego posiedzenia Parlamentu Europejskiego wręczył premierowi figurkę Pinokia.

O słowa Morawieckiego zapytano w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego z PiS. „To taka metafora. Oczywiście nie chcemy dużej awantury z Unią, ale też nie będziemy łatwo ustępować”, podkreślił ważny polityk obozu rządzącego. Zaznaczył, że „o wojnie nie ma mowy, ale jest pewien konflikt”.