Ministrowie finansów eurolandu naciskają na Rzym w sprawie budżetu

Komisarz ds. ekonomicznych Pierre Moscovici

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici oświadczył, że KE nie negocjuje z Włochami

Ministrowie finansów państw strefy euro wezwali Włochy do przedstawienia skorygowanego projektu budżetu na przyszły rok. W ubiegłym miesiącu plan finansowy Rzymu został odrzucony przez Komisję Europejską.

 

Bruksela oceniła, że projekt przedstawiony przez Rzym musi zostać zmieniony, ponieważ nie spełnia zasad unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu. Rząd Giuseppe Contego odrzuca to żądanie i nie chce korygować wysokości deficytu, argumentując, że jest on niezbędny, aby ożywić gospodarkę i poprawić sytuację obywateli.

W przesłanym z Rzymu do KE projekcie zapisano podniesienie deficytu z 1,8 proc. PKB w 2018 r. do 2,4 proc. w roku przyszłym. Bruksela uznała to za odejście od wcześniejszych zobowiązań włoskiego rządu. W opinii przyjętej 23 października dała rządowi sformowanemu przez Ruch Pięciu Gwiazd oraz Ligę maksymalnie trzy tygodnie na przedstawienie zmienionego budżetu na 2019 r. Termin mija 13 listopada.

UE chce śledztwa ws. zięcia Orbana, Węgry swoje dochodzenie umorzyły

Chodzi o domniemane nieprawidłowości przy realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich i potencjalne przypadki korupcji przy rozstrzyganiu przetargów. Podejrzenia dotyczą spółki Elios, która zrealizowała 35 projektów związanych z instalowaniem oświetlenia. Jednym z jej właścicieli jest zięć węgierskiego premiera.
 
Dochodzenie Europejskiego Urzędu …

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici oświadczył, że KE nie negocjuje z Włochami.„Nie prowadzimy dyskusji. Zasady są zasadami” – oświadczył komisarz.

Koszt obsługi długu równy wydatkom na edukacje

Moscovici przypomniał, że koszty obsługi długu publicznego Włoch są tak wysokie jak wydatki kraju na edukację, czyli 65 mld euro rocznie. To około 1 tys. euro na obywatela. Włochy mają drugi po Grecji najwyższy dług publiczny w UE, który wynosi 131 proc. PKB. Komisja Europejska obawia się, że zwiększenie wydatków przez obecny rząd może niekorzystnie wpłynąć na sytuację w całej strefie euro.

Podejście KE popierają inne państwa strefy euro. „Podzielamy ocenę Komisji Europejskiej. Komisja wyciąga rękę do Włoch, chciałbym, żeby Włochy na ten gest odpowiedziały” – powiedział minister finansów Francji Bruno Le Maire.

Manfred Weber kandydatem EPL na szefa nowej KE

Na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Helsinkach obecny przewodniczący największej grupy w Parlamencie Europejskim został mianowanym tzw. Spitzenkandidat, co oznacza, że już oficjalnie jest kandydatem swojej frakcji na szefa Komisji Europejskiej po przyszłorocznych eurowyborach. Weber w bezpośredniej rywalizacji pokonał …

Minister finansów Holandii Wopke Hoekstra przypominał, że Komisja ma prawo do oceny planowanego budżetu. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, co Rzym powinien zrobić w obecnej sytuacji, a także jaka powinna być reakcja na ewentualny brak zmian w planie finansowym. „To jest dialog pomiędzy Komisją a Włochami. Komisja odrzuciła włoski budżet. Teraz to Włochy mają odpowiedzieć” – stwierdził szef holenderskiego resortu finansów.

Włochom grozi objęcie procedurą nadmiernego deficytu. Mogłaby być ona rozpoczęta właśnie ze względu na dług publiczny. Do tej pory był on tolerowany z powodu niezbyt wysokiego deficytu, ale działania Rzymu sprawiły, że KE zapowiedziała możliwość zmiany swojej polityki w tej kwestii.

,,Przygotowany przez nas budżet pozytywnie wpłynie na Włochy i Europę. Nasze państwo jest silne, dług zaś do wytrzymania. Mamy solidne fundamenty i od lat wypracowujemy nadwyżkę. To nie są moje dane, ale raporty JP Morgan” – tłumaczył niedawno włoski wicepremier Luigi Di Maio, który pełni też funkcję ministra pracy i rozwoju gospodarczego.

Ruszyły prace nad powstaniem Europejskiego Funduszu Obronnego

Europosłowie opracowują projekt rozporządzenia powołującego Europejski Fundusz Obronny. Jego celem będzie wspieranie badań i produkcji uzbrojenia na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.
 

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro …

,,To nieprawda, że nasz budżet jest antyeuropejski. To narracja, którą powtarzają ludzie w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach europejskich” – powiedział Di Maio podczas kolejnej odsłony sporu między Brukselą a Rzymem na temat włoskiego budżetu.

Kraje strefy euro są zobowiązane do przedstawiania KE projektów swoich budżetów każdego roku do 15 października. Są one oceniane, żeby zapewnić koordynację polityki gospodarczej w krajach strefy, a także analizowane pod kątem przestrzegania unijnych zasad. Jeśli KE stwierdzi, że któryś projekt znacząco odbiega od zobowiązań wynikających z Paktu Stabilności i Wzrostu, może go odesłać do korekty.

Timmermans kandydatem socjalistów na przewodniczącego KE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Słowak Maroš Šefčovič ogłosił swoją rezygnację z ubiegania się o oficjalną nominację Partii Europejskich Socjalistów (PES) na przewodniczącego KE po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że tzw. Spitzenkanidat socjalistów zostanie drugi wiceszef KE – Holender Frans …