Prezydent Chorwacji: „Tesla ma taki sam związek z Serbią jak Bruce Lee”. Monety euro z fizykiem dzielą Zagrzeb i Belgrad

milanovic-tesla-Serbia-Bałkany-Chorwacja-strefa-euro-wspólna-waluta-unia-europejska

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović, fot. Facebook

Plan Chorwacji, aby na narodowych rewersach waluty euro umieścić wizerunek Nikoli Tesli wzbudził duże emocje w Serbii. Sprawą zainteresował się już bank narodowy w tym kraju, a komentują ją najważniejsi politycy z obu stron.

 

 

Zgodnie z propozycją Komitetu Walutowego Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) na rewersie narodowej monety euro o nominale 10, 20 i 50 centów ma znaleźć się wizerunek wynalazcy Nikoli Tesli. (o tym, jak mają wyglądać chorwackie monety euro pisaliśmy TUTAJ)

W oświadczeniu dla AFP Narodowy Bank Serbii (NBS) stwierdził, że umieszczenie Tesli na monetach byłoby „niewłaściwe”, dodając, że oznaczałoby to „uzurpację kulturowego i naukowego dziedzictwa narodu serbskiego”, ponieważ „Tesla określił się jako Serb”.

„Zostaną podjęte odpowiednie działania, na pewno skontaktujemy się z instytucjami UE, jeśli w końcu do tego dojdzie”, zaapelowano.

Plan Chorwacji wywołał debatę na portalach społecznościowych. Z jednej strony znajdują się ci, którzy oskarżają Zagrzeb o „kradzież Tesli” a z drugiej ci, którzy twierdzą, że naukowiec „należy do całego świata”.

Głos z Zagrzebia: Tesla nie miał związku z Serbią

Zagrzeb stanowczo odrzucił krytyczne głosy, podkreślając, że Tesla urodził się w Chorwacji. Premier Andrej Plenković oświadczył w piątek (23 lipca), że Serbia nie ma wpływu na decyzję o tym, jak będą wyglądały przyszłe monety. „Nie rozumiem, dlaczego miałoby to stanowić dla kogokolwiek problem”, dodał.

Minister spraw zagranicznych Chorwacji, Gordan Grlić Radman zaznaczył, że nie wie, jaki związek miał Tesla z Serbią i „jakie argumenty ma Serbia, ale nie ma ona wpływu na rozwój sprawy”.

Prezydent Zoran Milanović, który odwiedził w sobotę wieś Oklaj, znajdującą się w pobliżu średniowiecznej stolicy Chorwacji – Kninu, stwierdził, że „Nikola Tesla przebywał w Serbii krócej niż on w Oklaju”. Według portalu Indeks, polityk ocenił również, że Serbia mogłaby nazwać lotnisko imieniem Bruce’a Lee bo ma on tyle wspólnego z tym krajem jak Tesla” (najważniejsze lotnisko w Serbii, znajdujące się w Belgradzie nazywa się Lotnisko im. Nikoli Tesli – red.)

Milanović stwierdził, że „Chorwacja oraz Tesla przeżyły kryzys tożsamości i była to niejasna miłość”, dodając, że „zagarnięcie postaci Tesli przez Chorwację jest może nie w porządku, ale Serbia ma do niego jeszcze mniejsze prawo”.

Orban: Serbia kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich

„Dopóki Serbia nie będzie zintegrowana, dopóty Bałkany Zachodnie nie będą zintegrowane”, powiedział węgierski premier.

Głos z Belgradu: Tesla nie miał związku z Chorwacją

Milanoviciowi odpowiedział podczas niedzielnego programu telewizyjnego prezydent Serbii Aleksander Vučić. Na pytanie, co sądzi o porównaniu z Brucem Lee, stwierdził że „nie rozumie takiego humoru”.

„Gdybym chciał zażartować, zaproponowałbym aby sami umieścili go na swoich monetach. Zresztą jakby chcieli, to Teslę umieściliby na wyższych nominałach, a nie tych najniższych”, dodał.

Vučić podkreślił, że nie wie jaki związek miał Tesla z Chorwacją. „Tesla to Amerykanin serbskiego pochodzenia. Miał ojca Serba i matkę Serbkę. Był geniuszem i należy do całego świata, jeśli tak na to patrzymy, to może należeć i do Chorwacji”, podsumował.

Serbia centrum szczepień dla Bałkanów Zachodnich

W ciągu ostatnich dwóch dni zaszczepiono prawie 20 tys. obcokrajowców.

Euro w Chorwacji planowane na 2023 r.

Komitet Walutowy Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) ogłosił ostateczną propozycję motywów narodowych rewersów przyszłych chorwackich monet euro. Zostanie ona teraz rozpatrzona przez Krajową Radę ds. Wprowadzenia Euro jako Oficjalnej Waluty Republiki Chorwacji, a następnie przekazana do rządu, który sfinalizuje proces.

Na monecie 2 euro widnieć ma konturowa mapa geograficzna Chorwacji, na 1 euro – kuna, zwierzę ozdabiające aktualną walutę o tejże nazwie, na 50, 20 i 10 centów zostanie umieszczony wizerunek wynalazcy Nikoli Tesli, a na najmniejszych nominałach, czyli 1, 2 i 5 eurocentów ukaże się tekst w głagolicy, czyli najstarszym znanym piśmie słowiańskim.

Ocena wystawiona przez obywateli za pośrednictwem ankiety internetowej na stronie euro.hr, w której wzięło udział prawie 50 tys. osób oraz ogólnokrajowego wywiadu kwestionariuszowego na liczbie 1 tys. osób wpłynęły w dużym stopniu na ostateczną decyzję komitetu.

W lipcu 2020 r. Chorwacja, czyli najmłodszy członek UE, przystąpiła do mechanizmu ERM II – zwanego „poczekalnią strefy euro”. Kraj spodziewa się wprowadzenia wspólnej waluty w 2023 r.