Merkel: W Europie nie ma miejsca na nacjonalizmy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Źródło: http://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20181106IPR18316/merkel-nationalism-and-egoism-must-never-have-a-chance-again-in-europe

„Powinniśmy pracować nad tym, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię” – mówiła w środę w PE w Strasburgu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej słowa wywołały wiele emocji na sali plenarnej – od oklasków po buczenie.

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest dwunastym szefem rządu, który przyjął zaproszenie Parlamentu Europejskiego, aby omówić przyszłość Unii Europejskiej na zgromadzeniu plenarnym w Strasburgu.

Od stycznia 2018 r. w Parlamencie Europejskim wypowiadał się już między innymi premier Mateusz Morawiecki, portugalski premier Antonio Costa, francuski prezydent Emanuel Macron, belgijski premier Charles Michel i holenderski premier Mark Rutte, a także grecki szef rządu Alexis Tsipras.

Obrona Nord Stream 2

Angela Merkel mówiła we wtorek, że Niemcy rezygnują z energii atomowej i węgla, aby przejść na odnawialne źródła energii.Podkreśliła jednak, że będą potrzebowały do tego więcej gazu ziemnego. Dodała także, że Niemcy są państwem, które ma 80 mln mieszkańców i dlatego muszą być „bardziej ostrożne niż inni, gdy przedstawiają swoje interesy”. „My również mamy swoje interesy i nie głosujemy zawsze razem ze wszystkimi. Cała reszta też nie zawsze głosuje tak jak my” – wskazała.

Bułgaria nie przystąpi do migracyjnego paktu ONZ

Przeciw paktowi o migracji opowiada się większość ugrupowań. „Bułgaria do niego nie przystąpi” – poinformował w poniedziałek szef klubu poselskiego rządzącej centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow.
 

Cwetan Cwetanow dodał, że kwestia ta ma być konsultowana z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w środę …

Więcej solidarności

Angela Merkel mówiła w PE o tym, że UE potrzebuje więcej solidarności. Wśród najważniejszych obszarów, w których UE jej zdaniem powinna mówić jednym głosem, wymieniła m.in. politykę zagraniczną i bezpieczeństwo. „W tym obszarze kraje powinny zrezygnować z jednomyślności tam, gdzie pozawalają na to traktaty. Musimy stworzyć europejskie formacje wojskowe… Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię” – zaznaczyła. Po tych słowach rozległy się na sali zarówno oklaski, jak i buczenie. Sytuację uspokajał szef PE Antonio Tajani.

Jak dodała kanclerz, wspólna europejska armia mogłaby pokazać światu, że między państw ami europejskimi wojna nie będzie możliwa. Dodała, że „taka armia nie byłaby przeciwko NATO, ale stanowiłaby jego uzupełnienie i nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy”. Angela Merkel oświadczyła w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że strefa euro będzie funkcjonować tylko wtedy, gdy wszystkie państwa należące do tej strefy będą realizowały zobowiązania traktatowe.

Ministrowie finansów eurolandu naciskają na Rzym w sprawie budżetu

Ministrowie finansów państw strefy euro wezwali Włochy do przedstawienia skorygowanego projektu budżetu na przyszły rok. W ubiegłym miesiącu plan finansowy Rzymu został odrzucony przez Komisję Europejską.
 

Bruksela oceniła, że projekt przedstawiony przez Rzym musi zostać zmieniony, ponieważ nie spełnia zasad unijnego …

„Nasza wspólna waluta może funkcjonować tylko wtedy, gdy każdy członek wywiąże się ze swojej odpowiedzialności za zrównoważone finanse” – powiedziała, dodając, że w przeciwnym razie stabilność strefy euro byłaby zagrożona. „Jeśli ktoś chce rozwiązać problemy przez zadłużenie, to poważenie zagraża stabilności euro” – zdecydowanie podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

Angela Merkel: jeśli ktoś kwestionuje praworządność, zagraża całej Europie

Kanclerz Niemiec stwierdziła w swoim wystąpieniu, że jeśli jakiś kraj w UE kwestionuje państwo prawa, zagraża praworządności całej Europy.Angela Merkel mówiła m.in. o tym, że decyzje poszczególnych krajów członkowskich mają wpływ na całą Europę. „Jeśli ktoś kwestionuje państwo prawa, ogranicza prawa mniejszości czy społeczeństwa obywatelskiego, to zagraża nie tylko praworządności we własnym kraju, ale zagraża praworządności nas wszystkich, całej Europy” – powiedziała niemiecka kanclerz.

Manfred Weber kandydatem EPL na szefa nowej KE

Na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Helsinkach obecny przewodniczący największej grupy w Parlamencie Europejskim został mianowanym tzw. Spitzenkandidat, co oznacza, że już oficjalnie jest kandydatem swojej frakcji na szefa Komisji Europejskiej po przyszłorocznych eurowyborach. Weber w bezpośredniej rywalizacji pokonał …

Jak dodała, Europa może funkcjonować tylko wtedy, gdy „działa zgodnie z wartościami prawa, a prawo wszędzie jest respektowane”.

Juncker: Pani kanclerz miała rację

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w trakcie debaty w Strasburgu, że całkowicie zgadza się z wizją Europy przedstawioną przez kanclerz Niemiec. Jego zdaniem miała ona rację, gdy w czasie kryzysu nie zamknęła granic dla migrantów. „Całkowicie zgadzam się z tym, co pani nam tu przedstawiła w tak przekonujący sposób. Jeśli zrobi pani jeszcze więcej, niż do tej pory, to stanie się pani jeszcze większa, a to będzie bardzo trudne do wykonania” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

Verhofstadt krytykuje Orbana przy pomocy bilboardów

Lider frakcji liberałów (ALDE) w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii Guy Verhofstadt zamówił i opłacił mobilny billboard, na którym znalazło się hasło krytyczne wobec Viktora Orbana. Premier Węgier został skrytykowany za to, że „choć nie lubi europejskich wartości, to …

Niemiecka dyskusja w PE

W trakcie debaty głos zabierali także przewodniczący grup parlamentarnych PE. Dyskusja mogła przez chwilę wyglądać raczej na obrady w niemieckim parlamencie, ponieważ na 9 mówców – aż 6 było Niemcami. Pozostali trzej to Guy Verhofstad (Belgia, ALDE), Ryszard Legutko (Polska, ECR) i Nigel Farage (Wielka Brytania, EFDD).

Lider EPL Manfred Weber i kandydat tego ugrupowania na nowego przewodniczącego KE powiedział, że Merkel idzie drogą tradycji niemieckich kanclerzy, takich jak Konrad Adenauer. Dzięki niej i innym kanclerzom – jak mówił – Niemcy osiągnęły wiele. „Jeśli stworzymy europejską armię, nie będziemy już tylko gigantem ludnościowym, staniemy się też gigantem politycznym. Będziemy mogli reprezentować nasze interesy gospodarcze i polityczne na świecie” – powiedział Weber.

Szef grupy socjalistów Udo Bullmann mówił po wystąpieniu Merkel, że nie ulega wątpliwości, że kanclerz jest proeuropejska. „Ale nasze oczekiwania wobec kanclerz Merkel wykraczają poza zwykłe wyznania proeuropejskie. Pani Merkel nie dostarczyła jasnego stanowiska w sprawie akceptacji przez jej europejską rodzinę prawicowych populistów, takich jak Viktor Orban, którzy odrzucają wartości europejskie” – podkreślił Bullman.

Zdaniem Ryszarda Legutki UE zmierza coraz bardziej ku lewicy, co było widoczne za czasów niemieckiego przewodniczącego PE Martina Schulza. „Prawdą jest, że Unia Europejska została uprowadzona przez lewicę, która narzuca swoją ideologię, swój polityczny program a nawet swój język” – mówił Legutko.

Europoseł PiS pytał Angelę Merkel o to, czemu nie reaguje na negatywne zmiany zachodzące w UE. „Kryzys imigracyjny kosztował Panią wiele, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie będę Pani mówił o niemieckiej tradycji chrześcijańskiej demokracji, gdyż wie Pani na ten temat znacznie więcej niż ja. Ale co się z nią właściwie stało? Gdzie się ulotniła? Portret Konrada Adenauera w Pani biurze to za mało. Gdzie jest Pani chrześcijańsko-demokratyczna wizja Europy?” – pytał Legutko.

Natomiast Guy Verhofstadt z optymizmem odniósł się do inicjatywy stworzenia europejskich sił zbrojnych. „Bardzo się cieszę, że zarówno Pani Merkel, jak i Pan Macron są teraz w pełni za europejską armią. Walczyliśmy o to przez wiele lat. W świecie jutra musimy wziąć nasze przeznaczenie w swoje ręce!” – stwierdził przewodniczący frakcji ALDE w PE.

Natomiast Nigel Farage stwierdził, że Angela Merkel musi przyznać, że się myliła i przeprosić Europę za ogromne szkody spowodowane przez jej politykę migracyjną. Brytyjski polityk podkreślił również zasługi niemieckiej kanclerz w doprowadzeniu do wyjścia Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. „Wielu moich rodaków powinno pani kanclerz dzisiaj podziękować, ponieważ bez Pani nie udałoby się nam doprowadzić do brexitu. Chcę Pani za to podziękować” – powiedział brytyjski polityk.