Mélenchon i były socjalista Maurel tworzą wspólną listę na wybory do PE

Jean-Luc Mélenchon

Szef lewicowej partii Francja Nieujarzmiona (La France Insoumise) Jean-Luc Mélenchon oraz były socjalistyczny eurodeputowany Emmanuel Maurel chcą w ten sposób „bronić powszechnej suwerenności” w UE. Nawet jeśli oznacza to obronę obecnego włoskiego rządu skonfliktowanego z Brukselą. Raport EURACTIV we Francji.

 

Porozumienie między byłym socjalistą Emmanuelem Maurelem a przywódcą Francji Nieujarzmionej i Jean-Lucem Mélenchonem zostało oficjalnie potwierdzone w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Referendum przeciwko Macronowi

Na wspólnej konferencji prasowej obaj politycy razem z posłem do PE Younousem Omarjee przedstawili pomysł stworzenia wspólnej listy na wybory europejskie w maju 2019 r.

W ramach tego sojuszu obie partie mają utrzymać oddzielny status. Jednak ich wspólne postulaty, w szczególności dotyczące polityki europejskiej, są na tyle spójne, że możliwe będzie rozpoczęcie wspólnej kampanii. Chodzi głównie o kwestie podatkowe, ekologię i handel.

Francja: Po raz pierwszy partia Le Pen wyprzedza w sondażach partię Macrona

W przeprowadzonym w kontekście przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego badaniu francuskiej opinii publicznej okazało się, że skrajnie prawicowa partia Zgromadzenie Narodowe (RN) może liczyć na największe poparcie. Dopiero na drugim miejscu, tracąc 2 p.p. uplasowało się skupione wokół prezydenta ugrupowanie …

Europejska kampania wyborcza nowej inicjatywy ma być przeciwieństwem europejskiej wizji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. „Chcemy przywrócić powszechną suwerenność obywatelom Europy i stworzyć oś, która będzie zdecydowanie przeciwstawiać się Emmanuelowi Macronowi” – wyjaśnił Maurel. „Zmienimy europejskie wybory we Francji w referendum przeciwko Macronowi” – potwierdził Omarjee.

Wsparcie dla Rzymu

Poprzez swój europejski ruch „Livingant le people” („Teraz ludzie”), Francja Nieujarzmiona zamierza stworzyć nową lewicową rodzinę polityczną, która jest bardziej zorientowana na suwerenność narodów.

Co więcej, bezwarunkowa obrona suwerenności postulowana przez Mélencona i jego nowego sprzymierzeńca doprowadziła do tego, że dwóch polityków stanęło po stronie włoskiego rządu i jego prawicowego wicepremiera Matteo Salviniego w konflikcie z Brukselą wokół włoskiego budżetu.

Jacek Czaputowicz: Dla Polaków Unia Europejska jest wartością, którą należy szanować

„Polska dąży do tego, by Unia Europejska była silna, demokratyczna i sprawna” – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie.
 

Warszawska debata wieńczy cykl konsultacji obywatelskich ws. …

„Musimy stanąć po stronie rządu włoskiego przeciwko Komisji Europejskiej, nawet jeśli nie jest nam po drodze z obecnymi włoskimi władzami” – stwierdził Mélenchon.

Postępowanie w tle

Ogłoszenie, że Maurel i Mélenchon przeprowadzą wspólną kampanię na rzecz wyborów europejskich, nastąpiło w następstwie kontroli  przeprowadzonych w siedzibie Francji Nieujarzmionej w dniu 16 października. Przeszukano również domy Mélencona i jego byłych asystentów.

Francuski wymiar sprawiedliwości wszczął dwa wstępne dochodzenia w sprawie domniemanych fikcyjnych przelewów finansów od posłów do PE na konta kampanii wyborczej Mélenchona, który ubiegał się o stanowisko prezydenta Francji.

Kto zastąpi Angelę Merkel?

Trzech polityków CDU zgłosiło już akces do ubiegania się o stanowisko przewodniczącego partii. Dotychczasowa szefowa chadeków kanclerz Angela Merkel ogłosiła niespodziewanie, że na grudniowym zjeździe ugrupowania w Hamburgu nie będzie się już ubiegać o reelekcję.
 
O stanowisko przewodniczącego CDU chcą powalczyć …