Media społecznościowe: W Polsce odżył pomysł przyjęcia ustawy o ochronie wolności słowa w internecie / STOLICE

Polska, Mateusz Morawiecki, media społęcznościowe, Facebook, Instagram, Twitter, Solidarna Polska, Ziobro

Wydarzenia ostatnich dni, gdy m.in. Twitter zbanował Donalda Trumpa i wielu jego zwolenników, sprawiły, że polscy politycy z kręgów rządowych zaczęli z nową energię promować założenia tak zwanej „ustawy o ochronie wolności słowa w internecie” / Foto via [Shutterstock/rafapress]

Politycy Solidarnej Polski promują ustawę o ochronie wolności słowa w internecie. W Niemczech rozpoczęła się dyskusja o przymusowych szczepieniach. Wielki biznes nie ufa rządowi Finlandii. Partia Piratów w Czechach z rekordowym poparciem. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

O wolności słowa w internecie. Po zeszłotygodniowych wydarzeniach w Kapitolu, w których zginęło pięć osób, giganci mediów społecznościowych – Twitter i Facebook – postanowili trwale zawiesić konta Donalda Trumpa. Twitter uzasadnił tę decyzję argumentem, że wpisy ustępującego prezydenta mogą spowodować dalszą przemoc.

Po decyzji platform na całym świecie trwa dyskusja na temat ewentualnego uregulowania funkcjonowania gigantów cyfrowych w poszczególnych państwach. Projekt ustawy dotyczący takich regulacji zapowiedział m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Założenia tak zwanej „ustawy o ochronie wolności słowa w internecie” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował jeszcze w grudniu 2020 r., jednak dotąd pomysł pozostawał bez większego echa. Wydarzenia ostatnich dni, gdy m.in. Twitter zbanował Donalda Trumpa i wielu jego zwolenników, sprawiły, że polscy politycy z kręgów rządowych zaczęli z nową energię promować ten pomysł.

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało w serii wpisów na Twitterze o założeniach ustawy, co podchwycili politycy Solidarnej Polski, jak Janusz Kowalski czy Sebastian Kaleta. Ustanowienia takiego prawa zaczęło się też domagać wielu zwolenników Zjednoczonej Prawicy.

Zgodnie z propozycją resortu Zbigniewa Ziobry, serwisy społecznościowe nie będą mogły według własnego uznania usuwać wpisów ani blokować kont użytkowników, jeśli treści na nich zamieszczone nie naruszają polskiego prawa. W razie usunięcia treści lub zablokowania konta jego użytkownik będzie miał prawo złożenia skargi do serwisu.

Projekt przewiduje też złożenie do serwisu społecznościowego skargi na publikacje zawierające treści niezgodne z polskim prawem – z żądaniem ich zablokowania.

W obu przypadkach serwis w ciągu 48 godzin będzie musiał rozpatrzyć skargę. Jeśli wyda decyzję odmowną, będzie można zwrócić się do sądu, a ten rozpozna taką skargę w ciągu siedmiu dni. Postępowanie będzie miało całkowicie elektroniczny charakter, a prowadzone będzie przez wyspecjalizowany Sąd Ochrony Wolności Słowa, utworzony w jednym z sądów okręgowych.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Premier Morawiecki dołącza do Merkel i Nawalnego. Krytykuje media społecznościowe za cenzurę

Po zablokowaniu przez serwis Twitter prywatnego konta prezydenta USA Donalda Trumpa na całym świecie trwa dyskusja na temat ewentualnego uregulowania funkcjonowania dużych platform cyfrowych.

BERLIN

Zmuszać do szczepień? We wtorek Markus Soeder premier Bawarii i przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) rozpoczął debatę w sprawie obowiązkowych szczepień dla pracowników placówek opiekuńczych.

„Musimy rozważyć, czy powinniśmy zwiększyć ochronę szczególnie zagrożonych sfer, a takimi są domy spokojnej starości i domy opieki”, powiedział Soeder. Według niego trzeba o tym dyskutować, skoro słyszy się i czyta, że zaszczepić chce się tam tylko niewielka część pracowników. „Powinna się tym zająć Niemiecka Rada Etyki”, zaznaczył lider CSU.

Przeciwny pomysłowi jest niemiecki minister pracy. Hubertus Heil sprzeciwił się we wtorek ewentualnemu wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi dla pracowników domów spokojnej starości i domów opieki. Jego zdaniem należy przekonywać te osoby o niezbędności zaszczepienia się.

„Spekulowanie na temat obowiązku szczepień jest w tej chwili nie na miejscu. Chcę przede wszystkim akceptacji szczepień. Chodzi teraz o wyjaśnianie, jak ważne jest zaszczepienie się” – powiedział Heil w porannym programie informacyjnym „Fruehstart” telewizji RTL i ntv. Dodał, że personel opiekuńczy i medyczny trzeba do tego zachęcać.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Włochy: 100 tys. osób zaszczepionych poza kolejką? W Niemczech pomysł promowania szczepień przez celebrytów

Co najmniej 100 tys. mieszkańców Włoch otrzymało szczepionkę poza kolejką, twierdzi dziennik „La Repubblica”

PRAGA

Piraci będą rządzić Czechami? Partia Piratów (Zieloni/EFA) zatwierdziła porozumienie z ruchem burmistrzów w celu utworzenia postępowej koalicji, która skupi się na przejrzystości życia publicznego, cyfryzacji, prawach człowieka i kwestiach klimatycznych.

Według sondażu Kantar ruch mógłby liczyć na ponad  20 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w październiku 2021 r., a nawet pokonać rządzącą partię ANO premiera Andreja Babiša.

Od wybuchu pandemii COVID-19 popularność Piratów urosła z 14 proc. do 20 proc., podczas gdy partia Babiša stopniowo traci poparcie w sondażach. ANO w marcu mógł liczyć 34,5 proc. Jednak według badania Kantar poparcie dla ugrupowania spadło w listopadzie 2020 r. do 25 proc. Bandera Piratów wkrótce załopocze nad Pragą?

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Ekspert: W relacjach z Rosją Czechy na pierwszym miejscu stawiają na interes ekonomiczny

Praga nie opowiada się przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. W słowach premiera Babisza, można wyczytać transakcyjne podejście dotyczące źródeł surowców naturalnych. W konsekwencji czeski premier na pierwszym miejscu stawia interes ekonomiczny w relacjach z Rosją, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl …

SARAJEWO

Nie ma miejsca dla migrantów. Przewodniczący Prezydencji Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik odrzucił możliwość zapewnienia zakwaterowania migrantom na terytorium Republiki Serbskiej – jednej z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny – w celu ułatwienia wysiłków na rzecz złagodzenia kryzysu humanitarnego związanego z nielegalnymi imigrantami w Bośni i Hercegowinie.

„RS ma prawo zająć swoje stanowisko w sprawie kryzysu migracyjnego. To znaczy, że na jej terytorium nie będzie ośrodków dla migrantów”, powiedział Dodik, dodając że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wystąpił z taką prośbą w trakcie niedawnej rozmowy telefonicznej. Dodik przyznał, że odrzucił pomoc finansową na zakwaterowanie imigrantów w RS.

„UE zachęciła miliony ludzi do przyjazdu na jej terytorium, a następnie postawiła ogrodzenia na swoich granicach, co pokazuje jej stosunek do migrantów. To wyłączny problem UE, a nie nasz”, dodał. Dodik formalnie opowiada się za wejściem Bośni i Hercegowiny do UE, ale bardziej zależy mu na dobrych stosunkach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

UE udzieliła wsparcia finansowego w wysokości ponad 88 mln euro dla Bośni i Hercegowiny oraz – między innymi – w pełni wyposażyła nieużywany ośrodek recepcyjny dla migrantów w Birze, poinformowała Europejska Służba Działań Zewnętrznych w komunikacie prasowym.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Bośnia i Hercegowina: Kryzys humanitarny po pożarze obozu dla migrantów. UE wzywa do działania

Pomocy potrzebuje ok. 1,5 tys. osób, ale bośniackie władze nie potrafią porozumieć się w sprawie znalezienia rozwiązania.

PARYŻ

Francja zobowiązuje się do ochrony 30 proc. swojego terytorium do 2022 r. Ministerstwo transformacji ekologicznej ujawniło we wtorek nową strategię dotyczącą obszarów chronionych, która ma na celu ochronę bioróżnorodności na co najmniej 30 proc. terytorium kraju do 2022 r.

Osiągnięcie takiego celu nie powinno być zbyt trudne, ponieważ 29,5 proc. obszaru lądowego Francji jest już chronione. Prawdziwym wyzwaniem dla rządu będzie jednak osiągnięcie 10 proc. celu dla obszarów objętych „silną ochroną”.

O strategii Francji wspomniano już w poniedziałek, podczas szczytu One Planet, który odbył się w Pałacu Elizejskim. Wzięło w nim udział kilku szefów państw, a także podmioty gospodarcze i finansowe. „Działania Francji na rzecz różnorodności biologicznej są częścią jej międzynarodowych i europejskich zobowiązań” – napisano w komunikacie rządowym.

Rok 2021 zapowiada się jako kluczowy dla bioróżnorodności – we wrześniu w Marsylii odbędzie się Światowy Kongres Ochrony Przyrody, a w październiku w Kunming w Chinach odbędzie się Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej – bardziej znana jako COP15 w sprawie różnorodności biologicznej.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

Zmiany klimatyczne: Rok 2020 najgorętszy w historii pomiarów w Europie

2020 r. był szóstym najgorętszym rokiem z rzędu w historii pomiarów dla Europy.

HELSINKI

Wielkie korporacje tracą wiarę. Prawie 81 proc. największych firm w Finlandii uważa, że​obecne przywództwo polityczne w kraju jest niepewne, jeśli chodzi o tworzenie otoczenia biznesowego sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu; 69 proc. firm postrzega rząd jako zagrożenie dla ich działalności. 

Coroczne badanie opublikowane wtorek wskazuje na spadek zaufania dla rządu Sanny Marin. W 2019 roku 48 proc. firm wykazywało się nieufnością odnośnie gospodarczych zdolności rządu, a 49 proc. uznało, że władza zagraża ich działalności.

Dyrektorzy generalni, dyrektorzy finansowi i wiceprezesi są najbardziej rozczarowani niezdolnością rządu do radzenia sobie z długoterminowymi problemami strukturalnymi kraju, takimi jak dług publiczny, starzenie się społeczeństwa i imigracja związana z pracą. Według nich brakuje spójnej strategii na przyszłość.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: 2020 r. najcieplejszy w historii. Południe kraju praktycznie bez zimy

Na południu Finlandii po raz pierwszy w prawie dwóchsetletniej historii pomiarów odnotowano styczeń bez śniegu.

WILNO

UE „jest winna litewskim obrońcom wolności”, przypomina Ursula von der Leyen. „Unia Europejska jest winna wdzięczność litewskim bojownikom o wolność, ponieważ dzisiejsza Europa wyglądałaby inaczej bez ich odwagi”, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wideo przygotowanym z okazji 30. rocznicy wydarzeń z 13 stycznia 1991 r.

Tego dnia przypada rocznica wydarzeń ze stycznia 1991 r., kiedy pod Wieżą Telewizyjną w Wilnie zginęło 14 bezbronnych osób, a kilkaset zostało rannych. 13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna, zajęły wieżę telewizyjną i inne strategiczne obiekty.

Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności. Z powodu pandemii po raz pierwszy od 1991 r. obok Sejmu nie odbędzie się tradycyjne uroczyste upamiętnienie tego dnia.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Litwa ma już nowy rząd. Na czele Ministerstwa Sprawiedliwości 32-letnia Polka

Litewski Sejm udzielił wotum zaufania nowemu centroprawicowemu rządowi. Pokieruje nim 46-letnia ekonomistka Ingrida Šimonytė.

RZYM

Matteo Renzi gotowy do przejścia do opozycji. Spór między rządem a byłym premierem Włoch Matteo Renzim trwa w najlepsze. Po wczorajszym głosowaniu ws. Krajowego Planu Odbudowy (finansowanego ze środków unijnych), lider ugrupowania Italia Viva zapowiedział, że jest gotowy, aby dwójka jego ministrów zrezygnowała z zasiadania w rządzie Giuseppe Conte.

Więcej o trwającym sporze piszemy poniżej. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koalicjanci kłócą się o unijne miliardy. Dojdzie do upadku rządu?

We Włoszech odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w trakcie pandemii koronawirusa?

MADRYT

Akcja informacyjna. Ministerstwo zdrowia uruchomi kanał na komunikatorze Whatsapp do walki z dezinformacją dotyczącą szczepionek. Celem jest zmniejszenie odsetka Hiszpanów, którzy odmawiają szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

(EUROEFE)

Koronawirus: Hiszpania posiada przepisy, które pozwalają na nakazanie szczepień przeciw COVID-19

Na razie minister zdrowia Salvador Illa utrzymuje, że szczepienia na koronawirusa będą dobrowolne.

BRATYSŁAWA

Wyrok podtrzymany. Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok w sprawie o sfałszowanie weksli na sumę 69 mln euro i potwierdził winę i zasądzone wcześniej kary 19 lat więzienia dla biznesmena Mariana Kocznera oraz byłego szefa TV Markiza, na szkodę której popełniono przestępstwo, byłego wicepremiera i ministra gospodarki Pavla Ruska. Adwokaci zapowiadają rewizję nadzwyczajną.

W pierwszym procesie Ruska i Kocznera uznano za winnych sfałszowania czterech weksli o wartości prawie 69 mln euro. Ich spłaty zażądała od należącej wówczas do ponadnarodowej firmy Central European Media Enterprises (CME) stacji telewizyjnej Markiza jedna ze spółek Kocznera.

W 2019 roku Kocznera oskarżono o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. We wrześniu 2020 r., po budzącym ogromne zainteresowanie procesie, sąd oddalił zarzuty i uniewinnił biznesmena, ale orzeczenie to nie uprawomocniło się, bowiem prokurator złożył apelację. Data rozprawy nie została jeszcze ustalona.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja powtórzy ogólnokrajowe testy na koronawirusa. Premier zarzuca koalicjantowi śmierć 4 tys. osób

Premier przedstawił wykresy dowodzące, że takie są koszty niesprowadzania przez ministra gospodarki odpowiedniej liczby dobrej jakości testów.

SOFIA

Bułgaria przygotowuje krajowy plan przyjęcia euro. Krajowy plan Bułgarii dotyczący przyjęcia euro będzie zawierał szczegółowe informacje na temat działań, jakie mają podjąć bułgarskie władze i biznes w celu pomyślnego przyjęcia europejskiej waluty.

„Spodziewamy się, że nasz kraj wejdzie do strefy euro w 2024 r. Główne zadania rządu na drodze do osiągnięcia tego celu związane są z realizacją kolejnych zobowiązań po wejściu Bułgarii do ERM II (tzw. przedsionka strefy euro – red.) w lipcu 2020 r.”, powiedział we wtorek minister finansów Bułgarii Kirył Ananiew.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Nie wiadomo kiedy wybory parlamentarne. Prezydent i premier znów nie mogą się dogadać

Premier chce jeszcze w marcu, prezydent woli poczekać – bułgarscy przywódcy nie mogą się porozumieć co do terminu wyborów parlamentarnych.

BUKARESZT

Rumunia po raz kolejny zwleka z wejściem do strefy euro. Rząd Rumunii ponownie opóźni realizację harmonogramu wejścia do strefy euro, powołując się na potrzebę przywrócenia równowagi wskaźników makroekonomicznych z powodu pandemii COVID-19.

Rumunia nie spełnia obecnie kryteriów wejścia do strefy euro, a działania podjęte w celu wsparcia gospodarki w okresie pandemii COVID-19 już pogłębiły nierównowagę makroekonomiczną.

Rumunia miała wysoki deficyt jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, co skłoniło Komisję Europejską do wszczęcia procedury nadmiernego deficytu.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

BELGRAD

Prezydent Serbii rozmawia z UE o Bałkanach Zachodnich. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić i Matej Zakonjšek, dyrektor Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej spotkali się we wtorek w Belgradzie, aby omówić rozwój regionalnej sieci transportowej państw Bałkanów Zachodnich.

Zakonjšek przedstawił priorytety UE związane z połączeniem infrastruktury transportowej z siecią transeuropejską, bezpieczeństwem transportu, wdrażaniem europejskiego dorobku prawnego oraz normami w dziedzinie transportu, także w kontekście cyfryzacji i poprawy ochrony środowiska.

Inne priorytety to szybszy przepływ towarów na granicach poprzez ustanowienie wspólnej kontroli oraz ożywienie transportu kolejowego i wodnego, napisano po spotkaniu w komunikacie kancelarii prezydenta.

Prezydent zwrócił się do Zakonjška o pomoc w ustanowieniu zielonych korytarzy – takich jak te utworzone podczas pandemii – wzdłuż granic Bałkanów Zachodnich z UE, usuwając bariery  i zapewniając szybszy przepływ towarów.

Porozumienie o utworzeniu Wspólnoty Transportowej zostało podpisane na szczycie Procesu Berlińskiego w lipcu 2017 r. w Trieście.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

Kraje Unii Europejskiej otrzymają z kolei szczepionki zaraz po Świętach.

PODGORICA | BELGRAD

Serbia kupuje infrastrukturę Czarnogóry. Spółka Elektromreža Srbije (EMS), kupiła  za prawie 7 mln euro dodatkowe 5 proc. akcji systemu przesyłowego Czarnogóry (CGES), podał we wtorek belgradzki dziennik Blic. Serbska firma posiada obecnie 15 proc. CGES. W grudniu 2015 r. EMS kupił ponad 10 proc. akcji CGES o wartości 13,9 mln euro.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)