Margrethe Vestager zostanie w Brukseli

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, źródło: Flickr/Friends of Europe

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, źródło: Flickr/Friends of Europe

Znana z twardej ręki wobec międzynarodowych korporacji unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager pozostanie duńskim komisarzem na kolejną pięcioletnią kadencję. Taką decyzję podjęła nowa premier rządu Mette Frederiksen. Ponadto Vestager wciąż liczy się w grze o najważniejsze unijne stanowiska. 

 

Przez ostatnie kilka miesięcy trwały w Danii spekulacje, czy wywodząca się z Radykalnej Lewicy (Det Radikale Venstre) Margrethe Vestager otrzyma szanse kontynuowania kariery w Brukseli w przypadku zmiany partii rządzącej. Spekulacje ucięła wczoraj nowa premier Danii Mette Frederiksen, której Socjaldemokracja zwyciężyła w niedawnych wyborach parlamentarnych, w wywiadzie dla TV 2. Powiedziała tam, że Vestager wykonała „naprawdę ważną pracę dla UE jako komisarz ds. konkurencji i tym samym dla Danii”, dodając że jej zdaniem „[Vestager] może kontynuować pracę jako duńska komisarz”. 

Dania: Socjaldemokraci stworzą nowy rząd

Trzy tygodnie trwały negocjacje nad utworzeniem w Danii nowego rządu. Ostatecznie mniejszościowy gabinet sformuje ugrupowanie Socjaldemokracja, które zajęło pierwsze miejsce w wyborach przeprowadzonych na początku czerwca. Rząd będą jednak popierać inne ugrupowania tworzące centrolewicowy tzw. blok czerwony.
 

Na czele nowego rządu …

Gwiazda Komisji

Przez ostatnie pięć lat Vestager wyrobiła sobie markę skutecznego urzędnika. Jej potyczki z amerykańskimi gigantami technologicznymi odbiły się szerokim echem i zjednały jej sympatię i popularność nie tylko wśród europejskich liberałów. To Dunka i jej współpracownicy są odpowiedzialni za liczone w miliardach euro kary dla Googla czy Apple’a, Citygroup Inc., Barclays czy JP Morgan za łamanie europejskich zasad.

Wysokie kary, głośne sprawy i nieprzejednane stanowisko unijnej komisarz sprawiły, że Vestager jest najlepiej ocenianym urzędnikiem Komisji Jean-Claude Junckera. M.in. z tego powodu liberałowie zdecydowali się wyznaczyć Dunkę do „Team Europe” – kandydatów na najważniejsze unijne stanowiska. Vestager wciąż pozostaje w grze i na kilka dni przed – być może – decydującymi rozmowami, do których dojdzie 30 czerwca w Brukseli, wciąż wymienia się ją jako jedną z głównych kandydatów i kandydatek na szefa Komisji Europejskiej.

Margrethe Vestager gwiazdą Komisji Europejskiej

Unijna komisarz ds. ochrony konkurencji Margrethe Vestager jest faworytem, aby zastąpić Jean-Claude’a Junckera na fotelu szefa Komisji Europejskiej, wynika z ogólnoeuropejskiego sondażu internetowego, którego wyniki ogłoszono 19 lutego.
 

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Burson & Wolfe (BCW) we współpracy z …

Duńskie obyczaje

Pomimo sukcesów odnoszonych na gruncie europejskim, wydawało się, że kariera Dunki w Brukseli może dobiec końca. Powodem była postawa poprzedniego rządu premiera Larsa Løkke Rasmussena, jednocześnie lidera partii Lewica (Venstre), który przez współpracę z antyimigrancką Duńską Partią Ludową, zmniejszał do minimum szanse ponownej nominacji dla Vestager.

Sytuację zmieniło czerwcowe zwycięstwo Socjaldemokratów. Pomimo że należą do innej rodziny politycznej, nikt nie będzie czynił aktualnej komisarz ds. konkurencji przeszkód, jeśli nowy szef KE – ktokolwiek nim ostatecznie zostanie – złoży jej propozycję objęcia stanowiska na kolejną pięcioletnią kadencję. Frederiksen zapytana we wspomnianym wywiadzie telewizyjnym o to, czy nie miała pokusy mianować komisarzem kogoś wywodzącego się z Socjaldemokracji, odpowiedziała, że „jeśli mamy już wykwalifikowanego komisarza, to warto dać mu szansę kontynuowania pracy”.

Dania: Zwycięstwo socjaldemokracji w wyborach

Czy można wygrać wybory korzystając z retoryki antyimigranckiej, zapowiadając jednocześnie walkę z ociepleniem klimatu? W Danii można. Po czterech latach spędzonych w opozycji socjaldemokraci wygrali wczorajsze wybory parlamentarne i wrócą do władzy.
 

Lewica i socjaldemokracja odzyskują pole w państwach skandynawskich. Po …